Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomska Orkiestra Kameralna powróciła po długiej przerwie na scenę z koncertem na powitanie lata

Barbara Koś
Gościem Radomskiej Orkiestry Kameralnej był wybitny pianista, Michał Drewnowski.
Gościem Radomskiej Orkiestry Kameralnej był wybitny pianista, Michał Drewnowski. Barbara Koś
Co drugi fotel zajęty, widzowie w maskach, nie było przerwy, by poprzyglądać się sobie po trzech miesiącach...Radomska Orkiestra Kameralna powróciła w niedzielę, 21 czerwca, na swoją scenę, by po długiej przerwie zagrać koncert na powitanie lata.

Słuchaczy koncertu „Inauguracja Lata z ROKiem – Chopin" powitała Natalia Dąbrówka, dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej.

- Cieszymy się wszyscy widząc te zapełnione fotele - mówiła Natalia Dąbrówka. -Bardzo nam państwa brakowało.- I nam też ! - zakrzyknął ktoś z widzów.

Szefowa orkiestry przypomniała,że przez te "puste od widzów" miesiące muzycy nie pozostawali bezczynni. Orkiestra była obecna na swoim you tubie i tam członkowie orkiestry dawali recitale solowe lub w duecie, a nawet grała cała orkiestra. Każdy muzyk opowiadał o muzyce, a także pokazywał swoje hobby. Te recitale, jak zaznaczyła Natalia Dąbrówka, będą kontynuowane.

- Ponieważ nie mogliśmy zaprosić państwa na koncert finałowy, ten dzisiejszy występ traktujemy jako finał naszego sezonu artystycznego, a jednocześnie jako koncert inaugurujący lato - podsumowała Natalia Dąbrówka.

W pierwszej części koncertu razem z Radomską Orkiestrą Kameralną wystąpił wybitny pianista, Michał Drewnowski. A przypomnieć trzeba, że na inauguracje sezonu ROK zagrał jego ojciec, Marek Drewnowski. Niespodziewanie krótki sezon artystyczny radomskiej orkiestry spięła zatem ta rodzinna, pianistyczna, klamra.

Michał Drewnowski zagrał Koncert fortepianowy e-moll op.11 Fryderyka Chopina. Ten piękny i znakomicie grany przez młodego pianistę utwór powstał w 1830 roku jako ostatnie dzieło mistrza napisane i wykonane na polskiej ziemi. Kompozycja zatem ma wyzwalać w słuchaczach najpiękniejsze wspomnienia związane z rodzinnym krajem. Charakteryzuje się poetycką, młodzieńczą i romantyczną aurą.

Publiczność nagrodziła artystę i orkiestrę długimi brawami.

Kolejnym utworem, który grała już sama Radomska Orkiestra Kameralna była Serenada na smyczki op.20 Edwarda Elgara napisana w 1892 roku, niedługo przed poślubieniem przez kompozytora Caroline Alice. Była to ukochana Elgara, na którą mógł liczyć w trudnych chwilach. Ta dojrzała miłość została odzwierciedlona w pełnej wdzięku i elegancji Serenadzie.

Potem Radomska Orkiestra Kameralna wykonała najpiękniejsze fragmenty romantycznych serenada Antonina Dvořáka - serenada na smyczki E-dur op.22, część druga, walca z serenady na smyczki G-dur, op. 2 Mieczysława Karłowicza oraz walca z serenady na orkiestrę smyczkową C-dur op.48 Piotra Czajkowskiego.

Dyrektor Natalia Dąbrówka zaprosiła słuchaczy na kolejne koncerty orkiestry. Najbliższy wirtualny: - w sobotę, 27 czerwca, o godzinie 18 na youtubie ROK. W realu - 5 lipca, w niedzielę, w muszli koncertowej w parku Kościuszki. W programie, między innymi, "Suita z czasów Holberga" Edwarda Griega.

Wstęp wolny, ale za okazaniem bezpłatnej wejściówki, które są już do odebrania w kasie ROK, ulica Żeromskiego 53.

Na ostatni letni koncert orkiestra zaprasza 30 sierpnia, niedziela, o godzinie 19, także do muszli koncertowej. W programie między innymi, tańce słowiańskie Antonina Dvořáka i tańce węgierskie Johannesa Brahmsa.
Informacje o ewentualnych wejściówkach w kasie orkiestry.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie