Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomska Orkiestra Kameralna zakończyła sezon artystyczny 2015/2016

Barbara Koś
Barbara Koś
Najmłodsze bohaterki koncertu: Katarzyna Kacprzak i Amelia Chmielewska.
Najmłodsze bohaterki koncertu: Katarzyna Kacprzak i Amelia Chmielewska. Barbara Koś
Sobotni koncert Radomskiej Orkiestry Kameralnej „Cudowna dzieci” pięknie zakończył sezon artystyczny Radomskiej Orkiestry Kameralnej 2015/2016. Pokazał też, że orkiestrze rosną następcy.

A ściślej – następczynie. Bohaterki sceny - najmłodsze solistki: Katarzyna Kacprzak i Amelia Chmielewska – wiolonczele oraz Hanna Pozorska – skrzypce dały prawdziwy popis swych umiejętności. A o tym, że Radomska Orkiestra Kameralna jest wspaniała, pokazała druga część koncertu.

Jako pierwsza zagrała z orkiestrą pod dyrekcją Maciejka Żółtowskiego Katarzyna Kacprzak. Dwunastoletnia Kasia, uczennica Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Radomiu naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 7 lat w klasie wiolonczelisty ROK, Arkadiusza Dobrowolskiego, pod którego kierunkiem kontynuuje edukację. Kilkukrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Kursach Muzycznych. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów w Polsce i za granicą.
Teraz wraz z Radomską Orkiestrą Kameralną wykonała koncert na wiolonczelę i orkiestrę smyczkową a moll RV 422 Antonio Vivaldiego i jej gra była znakomita.

A wprost rewelacyjnie koncert skrzypcowy „Wiosna” z cyklu „Cztery pory roku” Vivaldiego zagrała razem z orkiestrą dwunastolenia Hanna Pozorska – skrzypce z Gdańska. Hania rozpoczęła naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. w Gdańsku a dziś kształci się dalej i jest laureatką wielu konkursów skrzypcowych, kameralnych i solfeżowych.

Trzecia bohaterka wieczoru, Amelia Chmielewska, zaprezentowała się razem z Katarzyną Kacprzak w Koncercie na dwie wiolonczele i orkiestrę g – moll, RV 531 Antonio Vivaldiego.
Trzynastolenia uczennica 6 klasy w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu w klasie wiolonczeli Arkadiusza Dobrowolskiego jest również laureatką międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów wiolonczelowych.

Wszyscy słuchacze koncertu mogli przekonać się osobiście, że „Cudowne dzieci”, mimo młodego wieku wykazują pełną dojrzałość muzyczną i laury zdobywane na konkursach muzycznych oraz opinia środowiska muzycznego nie są dawane na wyrost.

W drugiej części koncertu Radomska Orkiestra Kameralna zaprezentowała Sonatę Kreuzerowska opus 47 (w wersji orkiestrowej autorstwa Macieja Żółtowskiego).

Beethovenowskie arcydzieło łączy wirtuozerię z głębią artystycznego wyrazu a wsród dziesięciu sonat skrzypcowych Beethovena „Kreuzerowska” zajmuje pozycję wyróżnioną także ze względu na bogactwo myśli muzycznych i ich pełne finezji rozwinięcie ich w wielką formę. Radomska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Macieja Żółtowskiego zagrała Sonatę wręcz brawurowo.

Sonatę Kreuzerowską radomska orkiestra zadedykowała Januszowi Ekiertowi, zmarłemu 1 czerwca w Warszawie w wieku 85 lat.
Jak przypomniał Maciej Żółtowski, Janusz Ekiert, muzykolog, krytyk muzyczny, popularyzator muzyki, autor wielu książek o tematyce muzycznej, juror międzynarodowych konkursów muzycznych, znawca Chopina i Bethovena, był związany z Radomską Orkiestrą Kameralną, która w latach 2003 – 2010 organizowała Międzynarodowe Festiwale Kwartetów Smyczkowych. (Wcześniej, od roku 1997, przygotowywał je Kwartet Radomiensis.)
W 2011 roku odbył się I Międzynarodowy Konkurs Kwartetów Smyczkowych - Radom 2011. Na wszystkich festiwalach i konkursie słowo o muzyce wygłaszał Janusz Ekiert. Był on także członkiem jury w konkursie Kwartetów.

- Myślę, że pan Janusz Ekiert patrzy teraz na nas z góry i nadal ma kontakt z naszą orkiestrą – dodał Maciej Żółtowski.

Msza żałobna za Janusza Ekierta odbędzie się w czwartek, 9 czerwca, o godzinie 11 w kościele Świętego Krzyża w Warszawie.

Sobotni koncert kończył sezon artystyczny orkiestry. Z tej okazji list gratulacyjny dla muzyków za udany rok i życzenia nowego sezonu przekazał w imieniu władz Radomia wiceprezydent Karol Semik

Ponieważ koncert orkiestry doskonale wpisywał się w także obchody Dnia Dziecka do sali koncertowej zawitała Krówka Figa, która będzie częstowała małych i dużych melomanów słodkościami.

Warto też podkreślić udaną scenografię Krzysztofa Cicieląga: stanowiły ją afisze wszystkich koncertów mijającego sezonu. Było naprawdę bogato!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie