Radomska pielgrzymka - dzień trzeci. Jak pątnicy radzą sobie...

  Radomska pielgrzymka - dzień trzeci. Jak pątnicy radzą sobie na trasie? (zdjęcia)

  /wit/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  W tym roku pielgrzymi nie narzekają na upał.

  W tym roku pielgrzymi nie narzekają na upał. ©Tadeusz Klocek

  - Kryzysowe chwile zdarzają się, ale trzeba sobie z nimi radzić. Jedni pomagają drugim i tak mija dzień za dniem - mówią uczestnicy 36 Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę. Z kilkorgiem z nich udało nam się skontaktować w piątek - trzeci dzień pielgrzymowania.
  W tym roku pielgrzymi nie narzekają na upał.

  W tym roku pielgrzymi nie narzekają na upał. ©Tadeusz Klocek

  29 grup z Radomia i regionu

  - Dni pieszej wędrówki niewiele się od siebie różnią - mówią pątnicy z grupy numer 1. Tadeusz Klocek

  - Dni pieszej wędrówki niewiele się od siebie różnią - mówią pątnicy z grupy numer 1.
  (fot. Tadeusz Klocek )

  29 grup z Radomia i regionu


  Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej na Jasną Górę liczy 45 grup, skupionych w pięciu kolumnach: dwóch radomskich, skarżyskiej, opoczyńskiej i starachowickiej. Dwie radomskie kolumny to w sumie 29 grup parafialnych. Pielgrzymi w środę - 6 sierpnia z ulicy Młyńskiej, gdzie odprawiona została mszą święta szli razem do Kowali. Później kolumny udały się już swoimi trasami w kierunku na Orońsko i Jastrząb. Do pokonania grupy mają łącznie ponad 200 kilometrów. Każdego dnia idą średnio 27 kilometrów. Najdłuższy odcinek wypada szóstego dnia marszu. Trasa z Oleszna do Radoszyc wynosi 31 kilometrów. Połączenie wszystkich kolumn nastąpi 13 sierpnia w Mstowie i wówczas zostanie podana dokładna liczba uczestników pielgrzymki. Tego dnia pątnicy diecezji radomskiej dotrą na Jasną Górę, wezmą udział w Mszy Świętej i Eucharystii i pokłonią się przed tronem Jasnogórskiej Pani. Kto z różnych przyczyn nie mógł wziąć udziału w pieszej pielgrzymce, może uczestniczyć w duchowym pielgrzymowaniu.  Dni pielgrzymowania niewiele się od siebie różnią.
  - Pobudka, szybka toaleta, śniadanie robione na kolanie i trzeba ruszać w drogę. Gdy docieramy na nocleg cieszymy się, bo mamy za sobą kolejne przebyte kilometry i świadomość, że jesteśmy bliżej Jasnej Góry - opowiadają pątnicy z grupy numer 1, którą tworzą parafianie z radomskiej Fary i Skaryszewa.

  W tym roku pielgrzymi nie narzekają na upał, ale ci, którzy do Częstochowy podążają co roku wspominają te najbardziej gorące lata.

  - Weźmy ubiegły rok, upał był niemiłosierny. Codziennie księża i służby porządkowe przypominały o nakryciach głowy i piciu wody - opowiadają Emilia i Basia z grupy numer 13A.

  Czy podczas tej pielgrzymki służby medyczne mają wiele pracy?

  Lucyna Wiśniewska, dyrektor medyczny radomskiej pielgrzymki informuje, że zarówno młodzież jak i dorośli są dzielni. Na trasie nie ma zasłabnięć ani innych zdrowotnych sensacji.

  - W ubiegłym roku dochodziło do zasłabnięć głównie pierwszego dnia pielgrzymowania i to podczas mszy na seminaryjnym placu. Mdleli co ciekawe nie pielgrzymi, ale osoby im towarzyszące - wspomina lekarka.

  - Pątnicy są dobrze przygotowani, zaopatrzeni w wygodne buty, bawełniane skarpety bezuciskowe, nakrycia głowy, płaszcze przeciwdeszczowe. Niektórzy mają przy sobie podręczne apteczki, my zaś wszystko co jest potrzebne, by chronić ich zdrowie i życie - słyszymy od służb medycznych zabezpieczających 36 Pieszą Pielgrzymkę Diecezji Radomskiej na Jasną Górę.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ