Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomska policja ma swój album

/bk/
Album  "Z kart historii radomskiej policji. W 90-tą rocznicę uchwalenia Ustawy o Policji Państwowej” towarzyszący wystawie pod tym tytułem   w naszym muzeum jest dobrym uzupełnieniem wystawy - mówi Hanna Ozimek z Działu Naukowo - Oświatowego Muzeum imienia Jacka Malczewskiego
Album "Z kart historii radomskiej policji. W 90-tą rocznicę uchwalenia Ustawy o Policji Państwowej” towarzyszący wystawie pod tym tytułem w naszym muzeum jest dobrym uzupełnieniem wystawy - mówi Hanna Ozimek z Działu Naukowo - Oświatowego Muzeum imienia Jacka Malczewskiego Fot. Barbara Koś
Ukazał się album "Z kart historii radomskiej policji. W 90-tą rocznicę uchwalenia Ustawy o Policji Państwowej" towarzyszący wystawie pod tym tytułem czynnej w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

Wydawnictwo jest wspólnym dziełem Komendy Miejskiej Policji w Radomiu i Muzeum imienia Jacka Malczewskiego i jest dobrym uzupełnieniem ekspozycji otwartej w muzeum 2 maja.

Dlatego wstępem historycznym opatrzyli go Andrzej Chaniecki, komendant miejski policji w Radomiu i Adam Zieleziński, dyrektor muzeum. Poszczególne rozdziały albumu poświęcone są historii.

Dariusz Buras pisze o policji państwowej w Radomiu i powiecie radomskim w latach 1919 - 1939. Sebastian Piątkowski przypomina działalność policji w okresie okupacji lat 1939 - 1945. Kontynuuje ten temat Piotr Ciaputa, pisząc o policji w latach Polski Ludowej 1944 - 1989.

O policji lat 1990 - 2009 mówi rozdział autorstwa Kamili Adamskiej, Rafała Jeżaka i Katarzyny Kucharskiej.

Wystawę "Z kart historii radomskiej policji. W 90-tą rocznicę uchwalenia Ustawy o Policji Państwowej" omawia Szczepan Kowalik, jej komisarz. Natomiast ekspozycję towarzyszącą "Policja Państwowa na północno-wschodnich kresach II Rzeczypospolitej", którą udostępniło Radomiowi Muzeum Wojska w Białymstoku omawia Marek Gajewski.

Album zawiera też fotografię sztandaru ufundowanego przez Społeczny Komitet Fundacji Sztandaru dla Komendy Miejskiej Policji w Radomiu.

Ciekawostką album jest też fotografia na okładce przedstawiająca dziewczęta i policjanta. To fotografia wykonaną w radomskim parku imienia Kościuszki w latach trzydziestych XX wieku. Funkcjonariusz Policji Państwowej na prośbę młodych radomianek pozował do pamiątkowego zdjęcia, pozorując wykonywanie czynności służbowych.

Pierwsza od lewej Janina Węcelewska (później Kościelniak) jest obecnie 97 - letnią mieszkanką Radomia. Była obecna na otwarciu wystawy. Album "Z kart historii radomskiej policji. W 90-tą rocznicę uchwalenia Ustawy o Policji Państwowej" można zakupić w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie