Radomski Agrotechnik będzie obchodził stulecie istnienia! Od września rozpoczną się uroczystości w szkole

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
- Przez sto lat mury naszej szkoły opuściło kilka pokoleń absolwentów, to tysiące znakomicie wykształconych ludzi, którzy stanowili o rozwoju regionu - mówi Paweł Frankowicz, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego imienia Władysława Stanisława Reymonta. Archiwum szkoły
Mija sto lat, od kiedy działa jedna z najbardziej znanych szkół o profilu rolniczym w regionie – to popularnie zwany Agrotechnik. Obecna szkoła jest chlubą na oświatowej mapie Radomia i regionu. Od prawie półtora roku organem prowadzącym i sprawującym nadzór pedagogiczny stał się Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. A sama szkoła to już Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego imienia Władysława Stanisława Reymonta. W skład Zespołu wchodzą technika, branżowe szkoły I i II stopnia oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego.

- Nasza placówka jest dziś nowoczesną szkołą, działającą już od 100 lat. Szkoła nasza kształci młodych ludzi na bardzo wysokim poziomie. Mamy nie tylko olbrzymie doświadczenie, ale i nowoczesne pracownie, doskonale wyposażone sale i warsztaty, a także znakomitą kadrę nauczycieli. W takim regionie, gdzie wielu mieszkańców żyje z rolnictwa, odpowiednio wyszkoleni ludzie, wyznaczają nowoczesne kierunki rozwoju rolnictwa – mówi Paweł Frankowicz, dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego imienia Władysława Stanisława Reymonta.

Monografia szkoły i cykl wydarzeń

Szkoła na Wacynie już przygotowuje się do rocznicowych obchodów. Zaczną się one 1 września, od nowego roku szkolnego. Przez cały rok, każdego miesiąca, odbędą się ciekawe prezentacje, konkursy. Będzie choćby wewnątrzszkolny Konkurs literacki „,Agrotechnik oczyma uczniów”, także festiwal piosenki polskiej „Piosenka jest dobra na wszystko”, konkurs plastyczny, fotograficzny, akcja oddawania krwi, czy przemarsz ulicami Radomia. Najwięcej wydarzeń zaplanowano na czerwiec przyszłego roku. Będą to główne obchody 100-lecia szkoły, rozpisane na dwa dni. Zaplanowano mszę świętą, uroczystą akademię, poświęcenie tablicy pamiątkowej, spotkania absolwentów.

Już teraz została wydana monografia szkoły autorstwa Zenona Gierały. Pięknie wydana książka, z licznymi ilustracjami i zdjęciami właśnie się ukazała. Można ja nabyć w siedzibie szkoły, ale na pewno największym zainteresowaniem będzie się cieszyć wśród absolwentów.

Wiek zmian i rozwoju

Przez sto lat zmieniała się nazwa szkoły, zakres kierunków, ale jedno pozostało niezmienne: Na Wacynie była kuźnia kadry rolniczej, gospodarczej, ekonomicznej. W 2019 zostało podpisane porozumienie przez Gminę Miasta Radomia z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi o przekazaniu szkoły przez dotychczasowy organ. Po 13 latach usilnych starań o zmianę organu prowadzącego, należy uznać to za największy sukces placówki, którego efekty widać po kilkunastu miesiącach pracy szkoły pod nadzorem ministra.

- Mijający czas, to przede wszystkim zmiana oblicza placówki. Wykonaliśmy szereg prac modernizacyjnych, polepszających standard użytkowania budynków – mówi dyrektor Frankowicz.

Najpilniejsze prace, jakie zostały wykonane, to zmiana dachu na budynku głównym szkoły i sali gimnastycznej. Ponadto zakupione zostały dwa nowe piece grzewcze do instalacji centralnego ogrzewania, ponieważ dotychczasowe są wyeksploatowane, miały ponad 25 lat użytkowania, są przestarzałej konstrukcji i nieefektywne w eksploatacji.

We wszystkich budynkach wykonana została sieć informatyczna, dwie nowe serwerownie. Każde pomieszczenie dydaktyczne ma stałe łącze z dostępem do szybkiego Internetu. We wszystkich budynkach szkoły działa Wi-Fi. Powstała dodatkowa pracownia komputerowa. Każda szkolna pracownia przedmiotowa wyposażona została w zestaw komputerowy. Zakupione są także monitory interaktywne z kompletnym oprogramowaniem do prowadzenia zajęć dydaktycznych. W budynku warsztatów szkolnych zmienione zostały wszystkie drzwi, wymieniono posadzki na korytarzach, schodach, a także wykonano profesjonalną wentylację w pomieszczeniach przeznaczonych do zajęć gastronomicznych. Wszystkie prace zdecydowanie płynęły na poprawę estetyki, funkcjonalności korytarzy i sal dydaktycznych.

Ważnym elementem do pełnej realizacji procesu dydaktycznego było wykonanie kompleksowej sieci powiązań komputerów w jedną sieć, z dostępem do Internetu. W dobie funkcjonowania dziennika elektronicznego, czy kształcenia na odległość - jest to warunek konieczny do sprawnej realizacji takiego procesu dydaktycznego.

Nowy sprzęt do nauki

Uwzględniając postęp techniczny, technologiczny w rolnictwie, konieczne było doposażenia w szczególności pracowni kształcenia zawodowego i ogólnokształcącego.

Największe zakupy na potrzeby bazy dydaktycznej do kształcenia zawodowego to: Dla zawodu technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych: dwa ciągniki z napędem na 4 koła, przystosowane do nauki jazdy marki John Deere, wyposażone w systemy nawigacji satelitarnej i precyzyjnego prowadzenia; zestawy narzędzi warsztatowych z profesjonalnym wyposażeniem (łącznie 14 zestawów – wózków i skrzyń narzędziowych); przyczepa rolnicza przystosowana do nauki jazdy i przeprowadzania egzaminów, pług obrotowy, prasa zwijająca, kosiarka dyskowa, przetrząsaczo-zgrabiarka karuzelowa, opryskiwacz zawieszany, mobilne stanowiska symulacyjne do nauki programowania precyzyjnego prowadzenia maszyn, zestaw ćwiczeniowy do montażu systemu nawigacji i precyzyjnego prowadzenia ciągników, urządzenia do diagnostyki pojazdów, razem z oprogramowaniem diagnostycznym, nowoczesny samochód dostawczy z możliwością przewozu 9 osób.

Do zajęć praktycznych w technikum architektury krajobrazu został zakupiony zestaw składający się mikrociągnika John Deere, kosiarki rotacyjnej, zamiatarki, a także pługa zgarniającego. Zestaw ten może być stosowany do pielęgnacji terenów zielonych, czy miejsc rekreacji.

Oprócz zmodernizowanego systemu wentylacji nowe wyposażenie otrzymała także pracownia żywienia, którego główne elementy to urządzenia gastronomiczne: piec konwekcyjno – parowy, warnik, grill, opiekacz, roboty planetarne, kostkarka do lodu, kuchnie indukcyjne i ceramiczne, zestawy garnków ,talerzy, sztućców.

Pracownia przedmiotowa biologii wzbogaciła się w: szkielet układu kostnego człowieka, model komórki, model tors ludzki z głową, 17 nowoczesnych mikroskopów z preparatami plus kamera, ciśnieniomierze naramienne, modele narządów człowieka.
W technikum weterynarii uczniowie mogą korzystać z nowoczesnych pomocy dydaktycznych: model anatomiczny krowy, symulator sztucznego zapładniania bydła, fantom psa do pierwszej pomocy, model komórki.

Czytelnicy biblioteki też mogą być zadowoleni, ponieważ księgozbiór wzbogacił się ponad 400 woluminów, głównie lektur szkolnych i pozycji z literatury popularnej oraz naukowej.

Zespół Szkół korzysta z funduszy Unii Europejskiej, w ramach programów edukacyjnych. W 2020 roku, pomimo pandemii, młodzież szkoły aktywnie i licznie uczestniczyła w projektach edukacyjnych, w ramach których odbyły się zagraniczne staże zawodowe u partnerów w Danii, Niemczech i we Włoszech.

- Podobnie będzie w nadchodzącym roku - są w toku realizacji dwa projekty edukacyjne - jeszcze 5 grup młodzieży wyjedzie na staże zawodowe – zapewniają nauczyciele.

Kadra też się kształci

Również nauczyciele z ZSCKR w pełni mogą korzystać z wszystkich, bezpłatnych form doskonalenia zawodowego, organizowanych dla nauczycieli szkół kształcących w zawodach rolniczych przez Krajowe Centrum Edukacji Rolniczej w Brwinowie. Nauczyciele naszej szkoły uczestniczą także w międzynarodowych stażach zawodowych doskonaląc i aktualizując swoje wiadomości merytoryczne, czy umiejętności zawodowe, w ramach środków finansowych przeznaczonych na doskonalenie kadry szkoły.

- Mamy plany inwestycyjne na bieżący. Chcemy docieplić główny budynek szkoły, wykonać elewację szkoły. Ważnym zadaniem będzie też wymiana nawierzchni ciągów komunikacyjnych, a w szczególności: parkingów, chodników, czy miejsc do wypoczynku. Planujemy rozpocząć prace związane z budową nowego internatu. Wszystkie te działania są podejmowane w trosce o poprawę jakości kształcenia przyszłych kadr, które zasilą najważniejszą gałąź gospodarki, jaką jest rolnictwo – mówi dyrektor Paweł Frankowicz.

Już od lipca zmiany w 300 plus?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie