Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomski uniwersytet odrzuca zarzuty i apeluje o tworzenie dobrej atmosfery wokół wydziału lekarskiego

jp
Profesor Zbigniew Łukasik wyjaśnia nieporozumienia związane z oceną funkcjonowania wydziału lekarskiego i apeluje o tworzenie przychylnej atmosfery wokół rozwoju tego kierunku nauczania w Radomiu.
Profesor Zbigniew Łukasik wyjaśnia nieporozumienia związane z oceną funkcjonowania wydziału lekarskiego i apeluje o tworzenie przychylnej atmosfery wokół rozwoju tego kierunku nauczania w Radomiu. Janusz Petz
Władze Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu odpowiadają na zarzuty Polskiej Komisji Akredytacyjnej w kwestii nauczania na wydziale lekarskim uczelni. „Większość zastrzeżeń, które zgłosiła komisja zostało naprawionych, zaś podstawowy zarzut, związany z brakiem zajęć prosektoryjnych stał się nieaktualny, bowiem studenci zajęcia te odbyli” - czytamy w piśmie skierowanym przez rektora Zbigniewa Łukasika do Jarosława Gowina, ministra nauki i szkolnictwa wyższego.

Przypomnijmy, 10 października Polska Komisja Akredytacyjna wydała negatywną ocenę dla radomskiej uczelni, uznając, że nie spełniono kryteriów w zakresie zajęć z fizjologii, anatomii prawidłowej, histologii, cytofizjologii i embriologii, biologii medycznej, immunologii oraz chemii, bowiem nie zapewniono dostępu do odpowiedniej infrastruktury, w tym do prosektorium oraz wyposażenia aparaturowego, w tym preparatów histologicznych, wyposażenia pracowni chemicznej, fizjologii i biologii medycznej.

Władze radomskiej uczelni przekonują, że w znacznej części zarzuty w zakresie braku uzyskania efektów kształcenia są całkowicie chybione. Zajęcia zostały w pełni przeprowadzone, studenci odbyli zajęcia w pracowni mikroskopowej optycznej, jak również pracowni mikroskopii elektronowej, a studenci dysponują zarówno preparatami „szkiełkowymi”, jak również podczas zajęć wykorzystywana jest baza obrazów preparatów, studenci oglądają preparaty na dużych monitorach. - Taki system nauki, czyli samodzielne oglądanie preparatów pogłębione korzystaniem z bazy „sieciowej” jest wykorzystywane w większości uczelni medycznych na świecie. Nasz uczelnia posiada również pełen zakres preparatów „szkiełkowych” - twierdzi Zbigniew Kotwica, dziekan Nauk o Zdrowiu i Kultury Fizycznej Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego oraz kierownik oddziału klinicznego neurochirurgii szpitala na Józefowie.

Uczelnia nie zgadza się przede wszystkim z zarzutem nieprzeprowadzenia zajęć w prosektorium. - To jest nieprawda, że nie przeprowadzono wymaganych zajęć w prosektorium. Semestr trwa do końca września. Nasi studenci na zasadzie umowy odbyli w Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie zajęcia w prosektorium i mają te zajęcia zaliczone. Niestety doszło w tej kwestii do dwóch nieporozumień. Myśmy mieli podpisane porozumienia ze szpitalami radomskimi – miejskim i mazowieckim o pomocy przy kształceniu lekarzy. Oba szpitale mają prosektoria. Mogą one służyć do nauki anatomii patologicznej, a nie anatomii, czyli dla studentów 3 roku, a nie pierwszego. Poza tym one nie nadają się, aby wprowadzić tam studentów. Nasza uczelnia przygotowała sprzęt i będzie on instalowany w szpitalu na Józefowie – powiedział profesor Zbigniew Łukasik, rektor Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego w Radomiu.

- Prosektorium, które będzie potrzebne do nauki studentów na roku pierwszym jest budowane w budynku Wydziale Nauk Medycznych, już mamy plany, staramy się o uzyskanie wszystkich pozwoleń budowlanych, ale cykl budowlany jest taki, że będziemy mogli – mamy nadzieję – wejść tam w maju przyszłego roku – dodaje Zbigniew Kotwica. Gdyby nie udało się skończyć wszystkich prac do połowy przyszłego roku to studenci mają zapewnione wciąż kształcenie w tym zakresie w Olsztynie. Polska Komisja Akredytacyjna wydawała opinię na podstawie danych ze stycznia tego roku, a wówczas studenci pierwszego i drugiego roku byli jeszcze przed zajęciami w Olsztynie. - Nadrobiliśmy zaległości. Studenci pierwszego i drugiego roku odbyli zajęcia i efekty kształcenia zostały przecież w pełni osiągnięte. Żaden z przepisów nie zabrania takiego nadrabiania zaległości. Co więcej takie było zalecenie samej komisji, żebyśmy to w ten sposób zrobili. Zanim przyszła opinia komisji, te zajęcia zostały przeprowadzone – przekonuje Zbigniew Kotwica.

Zbigniew Łukasik przekonuje, że radomska uczelnia jest w trakcie pozyskiwania najnowocześniejszego sprzętu, który potrzebny jest do nauki studentów. - Cały czas, ciągle, dokonujemy zakupów sprzętu i modernizujemy laboratoria. Myślę, że sprzęt, który kupujemy jest najnowocześniejszy i w tej kwestii nie można mieć żadnych zarzutów. W wielu uczelniach, w których pracują członkowie komisji nie ma sprzętu, który my już posiadamy – mówi Zbigniew Łukasik.

Uniwersytet przyznaje, że obecnie rzeczywiście znacząca część kadry nie ma aktualnego dorobku naukowego. „Pracownicy ci mają jednak istotne doświadczenie dydaktyczne zdobyte w innych uczelniach medycznych. Należy podkreślić, iż dwa pierwsze lata studiów mają charakter nauk podstawowych, przygotowujących studentów do nauki w zakresie nauk klinicznych. Trudno w tym zakresie prowadzić badania naukowe, bowiem studenci dysponują zbyt małą wiedzą i umiejętnościami, aby aktywnie prowadzić badania naukowe, bowiem studenci dysponują zbyt małą wiedzą i umiejętnościami, aby aktywnie uczestniczyć w procesie naukowym” - czytamy w piśmie skierowanym do przewodniczącego Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Jednak nauczyciele są sukcesywnie zatrudniani do kolejnych zgodnych z programem dziedzin medycznych. O tym, że z jakością kształcenia studentów wydziału lekarskiego nie dzieje się nic niepokojącego mogą świadczyć chociażby ich wyniki w porównaniu z tymi, które osiągają ich koledzy w renomowanych uczelniach medycznych. Co roku dla studentów, kształcących się na lekarzy organizowany jest konkurs z anatomii pod nazwą Złota Łopatka. W tegorocznej rywalizacji studenci z radomskiej uczelni zajęli 5 miejsce na kilkanaście uniwersytetów medycznych funkcjonujących w kraju oraz 6 wydziałów lekarskich, które utworzono przy uczelniach publicznych.

Zdaniem Zbigniewa Łukasika i Zbigniewa Kotwicy powodzenie dalszego funkcjonowania wydziału lekarskiego radomskiej uczelni zależy też od dobrej woli władz samorządowych zarządzających dwoma radomskimi szpitalami – samorządu województwa w przypadku szpitala na Józefowie oraz miejskich w przypadku radomskiego szpitala miejskiego. Potrzebna jest też przychylna atmosfera ze strony bardzo różnych środowisk i opcji politycznych, którym zależy funkcjonowanie kształcenia lekarzy w Radomiu, a to jest niewątpliwie z korzyścią dla jakości leczenia, bo taką zapewniają oddziały kliniczne szpitali, ale też dla lokalnej ochrony zdrowia, która boryka się z brakiem lekarzy.

W miastach w Polsce, gdzie tworzone były wydziały lekarskie przy miejscowych uczelniach panowała przychylna atmosfera do wykorzystania szpitali dla celów dydaktycznych. Mowa o takich miastach jak Rzeszów, Opole, Kielce. „Konieczne byłoby wsparcie ze strony ministerstwa, które jasno określiłoby konieczność dalszego istnienia kierunku lekarskiego i rozwiało wszelkie wątpliwości, co do dalszego jego prowadzenia. Wytrąciłoby to nieprzychylnym mediom argumenty i uniemożliwiłoby straszenie studentów oraz potencjalnych nauczycieli akademickich wiadomościami, iż minister zawiesi dalsze nauczanie na kierunku lekarskim” - czytamy w piśmie skierowanym przez rektora Zbigniewa Łukasika do ministra Gowina.

"Straszne Halloween" w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia!

1 listopada w radomskim klubie Explosion. Zagrał Ronnie Ferrari - Zobacz zdjęcia!

2 listopada w radomskim klubie Explosion. Zagrał zespół Łobuzy - zobacz zdjęcia!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie