Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomski WORD bez kolejek kandydatów na prawo jazdy. Ostrzejsze prawo wobec nowych kierowców już od czerwca. Co się zmieni?

Piotr Stańczak
- Jeszcze nie widać kolejek kursantów - mówi Marcin Świercz, egzaminator z ośrodka ruchu drogowego w Radomiu.
- Jeszcze nie widać kolejek kursantów - mówi Marcin Świercz, egzaminator z ośrodka ruchu drogowego w Radomiu. Tadeusz Klocek
W drugiej połowie roku zmienią się przepisy ustawy o kierujących pojazdami. Przez dwa lata od otrzymania prawa jazdy kierowca nie będzie mógł jeździć szybciej niż 100 kilometrów na godzinę. W tym czasie przejdzie także dodatkowe szkolenia.

Jak już informowaliśmy, od 4 czerwca tego roku mają zacząć obowiązywać kolejne zapisy ustawy o kierujących pojazdami. Nałożą na nowych kierowców dodatkowe obowiązki i obostrzenia. Zmian unikną ci, którzy zdadzą egzamin i odbiorą dokument przed tą datą.

Nauka jazdy i... pokory

Radomski Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego na razie nie przeżywa oblężenia osób, potencjalnie chcących zdobyć „prawko” przed 4 czerwca. Czas oczekiwania na egzamin wynosi tu średnio około tygodnia. - W styczniu do egzaminów przystąpiły u nas 4103 osoby (1560 do teoretycznego, a 2543 do praktycznego), to porównywalna liczba do średniej miesięcznej z poprzedniego roku - mówi Dariusz Piątek, dyrektor ośrodka.

Popiera on zaostrzenie przepisów wobec młodych kierowców.

- Jestem za wprowadzaniem każdych działań, które mają doskonalić umiejętności kierowców. Tak samo kursy w ośrodku doskonalenia techniki jazdy (w regionie działa takowy na terenie Autodrom Jastrząb - przyp. autora) czy szkolenia u nas uczą pokory, tego, że na drodze nie jest sam i odpowiada też za bezpieczeństwo innych użytkowników ruchu - argumentuje Dariusz Piątek.

Szkolenia i zielona naklejka

Nowe przepisy to przede wszystkim objęcie dozorem kierowców, którzy po tej dacie zdobędą po raz pierwszy prawo jazdy kategorii B. Okres próbny potrwa dwa lata, licząc od daty odbioru dokumentu. Między czwartym a ósmym miesiącem od uzyskania prawa jazdy, kierowca będzie miał obowiązek przejścia dwóch kursów doszkalających.

Teoretyczny będzie się składał z zagadnień dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego i problematyki wypadków drogowych. Podczas praktycznego fachowcy wytłumaczą kierowcom m.in. niebezpieczeństwa wynikające ze zbyt szybkiej jazdy. Teoria ma kosztować 100, a praktyka 200 złotych.

Przez pierwsze osiem miesięcy od otrzymania prawa jazdy kierowca będzie musiał też przykleić na auto naklejkę z zielonym, klonowym liściem. Dla pozostałych kierowców będzie to znak, że mają do czynienia z osobą niedoświadczoną za kierownicą. Będą go także obowiązywały ograniczenia prędkości. W terenie zabudowanym wyniesie ono 50 kilometrów na godzinę, poza miastem nie więcej niż 80 km/h, natomiast na drogach ekspresowych i autostradach maksymalnie 100 km/h. W tym czasie nie będzie mógł także podjąć pracy jako zawodowy kierowca. Jeżeli podczas dwuletniego okresu próbnego popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, zostanie on wydłużony o następne dwa lata.

Dodatkowo będzie musiał wziąć udział w kursie reedukacyjnym z bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W przypadku popełnienia trzech takich wykroczeń lub jednego przestępstwa, uprawnienia do kierowania zostają cofnięte i trzeba od nowa zdać egzamin. Po przekroczeniu limitu 24 punktów kierowca zostanie skierowany na kurs reedukacyjny (28 godzin, 500 złotych). W przypadku ponownego przekroczenia 24 punktów w okresie 5 lat od wydania skierowania na kurs starosta cofa uprawnienia do kierowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie