Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomskie. Budowa trasy S-12 z protestami właścicieli działek i samorządów. GDDKiA: korekty trasy są możliwe

jp
Niedawno mieszkańcy Sołtykowa protestowali przeciwko wariantowi przebiegu trasy S12 w gminie Kowala i Skaryszew.
Niedawno mieszkańcy Sołtykowa protestowali przeciwko wariantowi przebiegu trasy S12 w gminie Kowala i Skaryszew. Tadeusz Klocek
Około 1000 opinii wpłynęło do warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie przyszłego przebiegu drogi krajowej numer12. Zgłaszali je zarówno właściciele działek, jak i lokalne samorządy.

- Wśród tych opinii były zarówno pozytywne, jak i negatywne. Wszystkie te opinie trafiają do projektanta i tam, gdzie jest to możliwe, zostaną wprowadzone do projektu - mówi Małgorzata Tarnowska z warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Przypomina, że warianty przebiegu trasy przedstawiane podczas spotkań konsultacyjnych w gminach były tylko propozycjami.

Możliwe korekty

- Wszystko może się jeszcze zmienić. Wciąż możliwe są jeszcze korekty. Dlatego zależy nam na opiniach osób zainteresowanych, abyśmy mieli jak najlepszą wiedzę o problemach jakie może przynieść wybór każdego z wariantów, ale także też na temat tego czego ludzie oczekują - dodaje Małgorzata Tarnowska. Projektanci przygotowali, tak jak przewidują przepisy prawa, trzy warianty przebiegu trasy. Trzy warianty umieszczane są następnie w raporcie oddziaływania inwestycji na środowisko, który jest złożony do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Dyrekcja przeprowadza postępowanie administracyjne i wybiera jeden konkretny wariant. Wiadomo, że odbędą się jeszcze dwie tury spotkań w sprawie przebiegu trasy - pierwsze w kwietniu, zaś nastepne w czerwcu. To pierwsza inwestycja drogowa na Mazowszu, gdzie przeprowadzone będą w sumie aż dwie tury spotkań. Wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska ma wpłynąć w I kwartale 2019 roku i wtedy będzie już znany preferowany wariant przebiegu trasy S12.

Ważna trasa S12

Zgodnie z obowiązującymi obecnie planami umowa na zaprojektowanie i wybudowanie trasy ma zostać podpisana w 2001 roku. Roboty rozpoczęłyby się w 2023 roku, a skończyły w 2025 roku. - To są bardzo szacunkowe terminy, bo jesteśmy na wstępnym etapie przygotowań do realizacji inwestycji. Wiele się może jeszcze zmienić - zastrzega Małgorzata Tarnowska. Warto też przypomnieć, że cała inwestycja nie ma jeszcze zagwarantowanego finansowania. Budowa trasy S12 znalazła się na liście B najważniejszych inwestycji drogowych w Polsce. Oznacza to, że może być realizowana jeśli zostanie przesunieta do listy A na przykład z powodu rezygnacji z innej priorytetowej inwestycji albo dzięki oszczędnościom przetargowym. Na razie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma jedynie pieniądze na projekt. Politycy, którzy zabiegali o fundusze na ten cel tłumaczą, że znalezienie pieniędzy było bardzo ważne, bo przygotowanie inwestycji, choć nieporównanie mniej kosztowne niż sama budowa, trwa najdłużej.

Przypomnijmy, przeciwko jednemu z wariantów budowy trasy protestowali już mieszkańcy gmin Kowala i Skaryszew. Według nich, wariant trzeci jest najbardziej dla nich szkodliwy. Twierdzą, że zakłada on między innymi zburzenie osiedla domków jednorodzinnych w Sołtykowie oraz hospicjum na radomskim Młodzianowie.

Zobacz także: Pierwsze protesty przeciwko planom budowy drogi ekspresowej S12 w regionie. Protestują mieszkańcy gmin Skaryszew i Kowala. Wyburzą domy?

Droga krajowa numer 12 przebiega równoleżnikowo przez trzy województwa: łódzkie, mazowieckie oraz lubelskie. Odcinek trasy z Piotrkowa Trybunalskiego do Puław ma mieć ponad 100 kilometrów. S12 miałaby się rozpocząć w województwie łódzkim, w Piotrkowie Trybunalskim, gdzie skrzyżowałaby się z autostradą A1 oraz trasą S8.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie