Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radomskie "Kaziki 2019" wystartowały! Był spektakl i wystawy. Co będzie w weekend?

Barbara Koś
Jerzy Kutkowski otrzymał z rąk Elżbiety Raczkowskiej, komisarza ekspozycji, wielki klucz świętego Kazimierza, który to słodki wypiek jest symbolem "Kazików".
Jerzy Kutkowski otrzymał z rąk Elżbiety Raczkowskiej, komisarza ekspozycji, wielki klucz świętego Kazimierza, który to słodki wypiek jest symbolem "Kazików". Barbara Koś
Piątek był pierwszym dniem „Kazików 2019” czyli Święta Miasta. Najciekawsze wydarzenia czekają nas w sobotę i niedzielę, 2 i 3 marca.

Najwcześniej, bo już o godzinie 10, „Kaziki” odbyły się w Publicznej Szkole Podstawowej numer 4 imienia świętego Kazimierza Jagiellończyka przy ulicy Wyścigowej 49. Uczniowie zaprezentowali spektakl „Życie świętego Kazimierza Jagiellończyka”. Przedstawieniu towarzyszyło otwarcie wystawy poświęconej patronowi szkoły, przygotowanej przez dzieci i młodzież „Czwórki”.
O godzinie 11 z Resursy Obywatelskiej wyruszyła grupa młodzieży radomskich szkół, uczestników Gry Miejskiej „Szyfr Świętego Kazimierza”. Prowadził ją Paweł Puton z Resursy. W tym roku osią gry stały się symbole przemysłu radomskiego.

Po południu w Resursie Obywatelskiej odbył się wernisaż wystawy fotografii Jerzego Kutkowskiego „Kościoły Wilna” oraz otwarto także wystawę grafik Gery Gredaite z Kowna pod tytułem "Wojenne taktyki".

Wystawa fotografii Jerzego Kutkowskiego jest efektem tygodniowej wycieczki autora do Wilna w lipcu 2015 roku.Jak opowiadał artysta, podczas wernisażu, mieszkał we wsi Nowa Wilejka, w której żyje bardzo wielu Polaków. Jego przewodnikiem po Wilnie i wszystkich jego 40 kościołach był ksiądz Wojciech Górlicki pochodzący spod Szydłowca, wieloletni proboszcz kościoła w Nowej Wilejce, a obecnie proboszcz kościola św. Apostołów Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie.

Każda fotografia Jerzego Kutkowskiego jest dokładnie opisana, dlatego wystawa ma także charakter edukacyjny.
Autor wystawy otrzymał z rąk Elżbiety Raczkowskiej, komisarza ekspozycji, wielki klucz świętego Kazimierza, który to słodki wypiek jest symbolem "Kazików".

Ciekawa jest także wystawa grafik Greta Grendaitė. Swój czarno- biały, miniaturowy świat, wypełniony postaciami ludzi, zwierzętami, a także przyrodą, bądź formami abstrakcyjnymi, utrwala w sposób niesłychanie precyzyjny. Greta Grendaitė urodziła się w 1980 r. W Kownie. Studiowała grafikę w Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, Wydział Sztuki w Kownie oraz historię sztuki i krytykę na Vytautas Magnus University (MA). Studia podyplomowe w Japonii z zakresu języka japońskiego i kultury. Ma na swoim koncie duży dorobek artystyczny. Swoje prace eksponowała na ponad 10 wystaw indywidualnych i w ponad 70-ciu zbiorowych oraz uczestniczyła w wielu międzynarodowych projektach artystycznych. Niejednokrotnie nagradzana i wyróżniana.

Jest autorką kilkunastu publikacji naukowych w dziedzinie sztuki i kultury oraz prelegentem na konferencjach z dziedziny grafiki: "Grafika na rozdrożu sztuki współczesnej" (Wilno, 2008) i "Japoński obraz w Europie" (Kowno, 2007 rok). Członek Litewskiego Stowarzyszenia Twórców (od 2009) i Związku Litewskich Artystów Fotografików (od 2002).

Co w weekend?

W sobotę w godzinach 13 -16 będzie „Powrót Madonny”, czyli ekspozycja rzeźby Madonny z Bramy Krakowskiej, pokazywanej po raz pierwszy po renowacji. To najcenniejszy zabytek sztuki średniowiecznej Radomia datowany na rok 1370. Madonnę oglądać będzie można w Muzeum Katedralnym, wejście od ulicy Prusa.

O godzinie 16 w Resursie będzie spotkanie z rycerzami Zakonu Korony Polskiej Świętego Kazimierza Królewicza i prelekcja Wielkiego Mistrza, Jana Skowery, połączona z prezentacją Korony Królestwa Polskiego.

Polskie insygnia koronacyjne (korona, berło, jabłko) zostały zrabowane, wraz z całą zawartością Skarbca Koronnego w 1795 roku przez Prusaków, wywiezione z kraju i zniszczone. Z pomysłem ich rekonstrukcji nosił się wybitny historyk sztuki profesor Karol Estreicher. Do pomysłu powrócił kilkadziesiąt lat później Adam Orzechowski, antykwariusz z Nowego Sącza, student profesora Estreichera. Zachowały się bowiem dokładne opisy zniszczonych przez zaborcę insygniów. Zastęp mistrzów sztuki złotniczej i jubilerskiej pracował przez rok. W 2003 roku korona, berło i jabłko były gotowe. Teraz zobaczymy je w Resursie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kaziki 2019 w Radomiu - konferencja

Pudzian Band i Diadem w Explosion. Zobacz zdjęcia!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

]Rozdanie nagród
Także w sobotę, o godzinie 17, w Resursie odbędą się „Muzyczne Kaziki”, koncert finałowy i wręczenie Nagrody Muzycznych Kazików. Wystąpi 9 wykonawców wyłonionych spośród 79 kandydatów.
W niedzielę, 3 marca, uroczystość wręczenia Nagrody Świętego Kazimierza. Zacznie się w Resursie o godzinie 17 i wzbogaci ją koncert „Prymackaja biesiada” polsko-białoruskiej grupy „Prymaki”. Przypomnijmy, że Kapituła wybrała ośmiu kandydatów tej do Nagrody.
Przed wręczeniem Nagrody w Resursie odbędzie się także VI Wielki Test o Radomiu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie