Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomskie piekarnie promują symbol miasta. Będzie można nabyć klucz świętego Kazimierza

Antoni Sokołowski
Antoni Sokołowski
- Już upiekliśmy klucze świętego Kazimierza, właśnie trafią do naszych sklepów – mówi Ewa Brzezińska, współwłaścicielka Piekarni Wacyn w Radomiu.
- Już upiekliśmy klucze świętego Kazimierza, właśnie trafią do naszych sklepów – mówi Ewa Brzezińska, współwłaścicielka Piekarni Wacyn w Radomiu. Antoni Sokołowski
Słodki, piekarniczy wyrób, kojarzony dotychczas z obchodami patrona Radomia oraz ze Świętem Chleba, będzie dostępny częściej. Kilka radomskich piekarni, skupionych w Cechu Piekarzy, rozpocznie sprzedaż kluczy świętego Kazimierza.

Radomskie piekarnie promują klucz świętego Kazimierza

Już od najbliższego weekendu, w piątek i sobotę 19 listopada, oraz w każdy kolejny weekend, klucz świętego Kazimierza będzie można kupić w sklepach firmowych piekarni zrzeszonych w Cechu Piekarzy. Do akcji przystąpiły piekarnie: „Czas na Chleb”, „Fogiel&Fogiel”, „Piekarnia Cukiernia Gajda”, „Piekarnia Cukiernia Pastuszka” oraz „Piekarnia Wacyn”. Będzie można również składać zamówienia na klucz świętego. Kazimierza.

- Chcemy, by nasz wyrób przyczynił się do promocji miasta. Klucz świętego Kazimierza może być tak samo dobrze rozpoznawalnym produktem, jak choćby piekarniczy kogut w Kazimierzu nad Wisłą – mówi Jarosław Gajda, prezes Cechu Piekarzy w Radomiu.

Klucze świętego Kazimierza to symbol – połączenie smaku, tradycji i historii. Na papierowym opakowaniu klucza znajduje się legenda, która dotyczy Św. Kazimierza królewicza, syna króla Kazimierza Jagiellończyka, który przebywając od 1481 roku na zamku w Radomiu, był namiestnikiem swojego ojca w Królestwie. Ze względu na swoją pobożność otrzymał on w darze od mieszkańców klucz do fary. W podziękowaniu za ten gest królewicz przyznał radomianom przywilej wyłącznego wyrobu i sprzedaży smakołyków w kształcie klucza do świątyni.

- My także właśnie upiekliśmy klucze świętego Kazimierza do sprzedaży. Trafią do naszych punktów na radomskim Michałowie, czy też przy ulicy Struga, Żeromskiego. Taki klucz nie jest tak łatwo zrobić. Trzeba mieć wprawę, by z ciasta umiejętnie przygotować właściwą formę pieczywa. Na szczęście mamy uzdolnionych piekarzy, którzy świetnie sobie radzą z przygotowaniem i upieczeniem kluczy – mówi Ewa Brzezińska, współwłaścicielka Piekarni Wacyn w Radomiu. Według legendy opowiadanej przez piekarzy: „Kto w święto Kazimierza Królewicza pożywać je będzie, ten za jego przyczyną i rozum, i szczęście niebieskie posiądzie”.

Do tej pory klucze świętego Kazimierza Królewicza, patrona Radomia i Wilna, pojawiały się w sprzedaży w okolicach 4 marca, w dniu imienin Kazimierza. Można było też kupić klucze na Święcie Chleba, we wrześniu. Teraz jest szansa dla wszystkich łasuchów, by regionalny wypiek, klucze św. Kazimierza, kupować częściej.

od 7 lat
Wideo

Ekspresowa pizza z cukinii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto