Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego "Radoskór" na unikatowych starych zdjęciach. Zobacz, jak wyglądała perła naszego przemysłu

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Zobacz, jak wyglądał "Radoskór" w czasach swojej świetności na archiwalnych, unikatowych zdjęciach.
Zobacz, jak wyglądał "Radoskór" w czasach swojej świetności na archiwalnych, unikatowych zdjęciach. Tadeusz Grudnik
Przedsiębiorstwa "Radoskór" nikomu nie trzeba w Radomiu przedstawiać. W szczytowym momencie zakład zatrudniał ponad dwanaście tysięcy osób i był jednym z symboli przemysłowego sukcesu naszego miasta. Zobacz unikatowe, wcześniej niedostępne szerszemu gronu zdjęcia z czasów świetności Radomskich Zakładów Przemysłu Skórzanego. Powspominajcie razem z nami historię tego miejsca. Łezka się kręci w oku.

Unikatowe, wcześniej niewidziane zdjęcia "Radoskóru" w Radomiu. Zobacz, jak wyglądała perła radomskiego przemysłu

W tym roku mija 25 lat od ostatecznej likwidacji "Radoskóru". Przez dziesięciolecia Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego, a wcześniej Radomskie Zakłady Obuwia oraz Polska Spółka Obuwia "Bata" S.A., dawały pracę tysiącom mieszkańców naszego miasta. Z tej okazji Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu zorganizowało wystawę, na której zostały zaprezentowane unikatowe zbiory, w tym wcześniej niepublikowane zdjęcia. Wernisaż cieszył się ogromnym zainteresowaniem.

Więcej w artykule poniżej:

Na ekspozycji zaprezentowane zostały unikatowe, nieznane wcześniej szerszemu gronu fotografie z działalności zakładu. Wszystko to dzięki uprzejmości rodzin byłych pracowników, które wypożyczyły swoje pamiątki. Są też zdjęcia ze zbiorów własnych "Malczewskiego" oraz Archiwum Państwowego i Muzeum Historii Najnowszej Radomia.

Zobacz unikatowe zdjęcia z historii "Radoskóru" w galerii poniżej:

Zobacz, jak wyglądał "Radoskór" w czasach swojej świetności na archiwalnych, unikatowych zdjęciach.

Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego "Radoskór" na unikato...

Niesamowita historia Radomskich Zakładów Przemysłu Skórzanego w Radomiu

Decyzją Ministra Przemysłu Lekkiego z 1959 roku zostało powołane wielozakładowe przedsiębiorstwo pod nazwą Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego "Radoskór", w skład którego weszły: Radomskie Zakłady Obuwia, Radomskie Zakłady Garbarskie, Fabryka Obuwia w Skarżysku-Kamiennej i Radomskie Zakłady Wyrobów Rymarskich.

Przedmiotem działalności Kombinatu było przetwarzanie skór zwierzęcych na gotową skórę użytkową, wytwarzanie wszelkich typów obuwia (głównie damskiego), przetwarzanie odpadów skóry i gumy na materiały do produkcji obuwia oraz wytwarzanie artykułów rymarskich. Pierwszym dyrektorem wielozakładowego przedsiębiorstwa państwowego został inżynier Tadeusz Siekiera. W 1977 roku Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego uruchomiły na Gołębiowie przy ulicy Żółkiewskiego garbarnię skór miękkich będącą jedną z najnowocześniejszych i największych wówczas w Europie.

Własna szkoła i ośrodki wypoczynkowe "Radoskóru"

Głównie na własne potrzeby "Radoskór" 1 września 1960 roku otworzył w Zasadniczą Szkołę Zakładową dla Pracujących. Z kolei wiosną 1966 roku zapadła decyzja o budowie nowej szkoły, w 1968 roku ruszyły prace budowlane, które zakończono w 1971 roku. Budynek szkolny usytuowano przy ulicy Dalekiej 27 (obecnie 11-ego Listopada), a w 1974 roku szkole nadano imię Ludwika Krasińskiego, działacza PPR w Radomiu.

Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego "Radoskór" posiadały własne ośrodki wypoczynkowe i kolonijne - Świerże Górne, Rożnów, Galiny i Dziwnówek. Ośrodek wypoczynkowy w Rożnowie nad Dunajcem to najstarszy z nich, powstał bowiem już w 1956 roku. Umiejscowiony w zabytkowym pałacyku hrabiów Stadnickich blisko Jeziora Rożnowskiego, mógł pomieścić na jednym turnusie 130 dzieci. Ośrodek w Świerżach koło Kozienic powstał w 1961 roku służył jako miejsce wypoczynku sobotnio-niedzielnego. Ośrodek wypoczynkowy w Galinach położonych w powiecie bartoszyckim na Mazurach. Piękny pałac należący niegdyś do junkra pruskiego, mógł pomieścić 480 dzieci na dwóch letnich turnusach.

Wydawnictwo zakładowe

"Radoskór" od 1959 roku wydawał czasopismo zakładowe „Radomskie Echo Skórzanych: Organ prasowy Samorządu Robotniczego, Rady Zakładowej Radomskich Zakładów Przemysłu Skórzanego „Radoskór” — informowało w nim o sprawach załóg zakładów wchodzących w skład Kombinatu. Pierwszym redaktorem naczelnym był Sergiusz Tomaszewicz, czasopismo ukazywało się do 1975 roku.

Nowoczesny, pionierski zakład w PRL-u

Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego były pierwszym przedsiębiorstwem w PRL, które zdołało rozwiązać problem wzornictwa i wrażania nowych wzorów na taśmie produkcyjnej. W 1958 roku utworzono pierwszy w przemyśle skórzanym Wydział Przygotowania Produkcji. Ze zwykłej modelarni zatrudniającej zaledwie 20 pracowników utworzono wielki wydział ze 130 osobową załogą z kompletnie wyposażonym warsztatem montażowym i zespołem maszyn manipulacyjnych. Genezą takiego wydziału była rosnąca potrzeba rozszerzenia asortymentu wyrobów.

W latach 1964-1967 dyrektorem przedsiębiorstwa został inż. Włodzimierz Skibiński, w latach 1967-1974 dyrektorem przedsiębiorstwa był Marian Gwarek, zaś w latach 1974-1975 Jeremiasz Kostiuk. W 1975 roku dyrektorem Kombinatu został inżynier Andrzej Foremniak. Pracę jeszcze w RZO rozpoczynał jako konwojent, kierownictwo jednak dostrzegło potencjał w młodym wyróżniającym się pracowniku. Został wysłany na studia do NRD, po skończeniu których został zastępcą dyrektora do spraw produkcji, a następnie jak wyżej wspomniano dyrektorem naczelnym.

Rekordowy rok "Radoskóru" – miliony par butów i ponad 12 tysięcy pracowników

Rok 1985 był najbardziej wydajnym w historii "Radoskóru". Wykonano w tym roku 8 milionów 100 tysięcy par butów, w tym do krajów kapitalistycznych wyeksportowano milion par obuwia (głównie do Holandii, USA, RFN, Francji, Włoch i RPA). Przedsiębiorstwo składało się z dwóch zakładów produkujących obuwie (Zakład Numer 1 przy ulicy Domagalskiego 7, Zakład Numer 2 przy ulicy Limanowskiego 95) oraz sześciu zakładów garbarskich. Zatrudnienie w Radomskich Zakładach Przemysłu Skórzanego łącznie wynosiło 12500 pracowników.

Zmiana ustroju i upadek Radomskich Zakładów Przemysłu Skórzanego

W 1989 roku "Radoskór" obchodził 50-lecie powstania, odwołując się do tradycji Polskiej Spółki "BATA". W 1990 roku ze struktury Kombinatu wydzieliły się garbarnie, a pod koniec tego samego roku jeszcze trzy samodzielne podmioty gospodarcze: Radomski Zakład Obuwia „Lider”, Zakład Budowlany "Budard". oraz zakład o profilu chemicznym „Masters”. W 1994 roku dawny Zakład Numer 1 przy ulicy Domagalskiego przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. Firma jednak nie radziła w nowych warunkach ekonomicznych, decyzją z 25 lutego 1999 roku Sąd Gospodarczy w Radomiu ogłosił jej upadłość.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radom.naszemiasto.pl Nasze Miasto