Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyjątkowy wernisaż wystawy o radomskim "Radoskórze". Zaprezentowano unikatowe eksponaty i fotografie

Patryk Samborski
Patryk Samborski
Mnóstwo osób pojawiło się wernisażu wystawy o radomskim "Radoskórze". Więcej zdjęć na kolejnych slajdach>>>
Mnóstwo osób pojawiło się wernisażu wystawy o radomskim "Radoskórze". Więcej zdjęć na kolejnych slajdach>>>Patryk Samborski
W piątek, 1 marca w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej "Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego 'Radoskór' 1959–1999". Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego, ponieważ na wystawie zaprezentowane zostały unikatowe eksponaty i fotografie z historii zakładu.

Wyjątkowy wernisaż wystawy o radomskim "Radoskórze"

W tym roku mija 25 lat od ostatecznej likwidacji "Radoskóru". Przez dziesięciolecia Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego, a wcześniej Radomskie Zakłady Obuwia oraz Polska Spółka Obuwia "Bata" S.A., dawały pracę tysiącom mieszkańców naszego miasta. Firma obejmowała zakłady produkcyjne, garbarnie, Zasadniczą Szkołę Zakładową dla Pracujących, własne ośrodki wypoczynkowe i kolonijne, czasopismo zakładowe i miliony wyprodukowanych par butów na wiele kontynentów świata. Niektórzy radomianie całe swoje życie zawodowe związali w przemysłem skórzanym funkcjonującym w Radomiu. W 1985 roku "Radoskór" osiągnął szczyt zatrudnienia – łącznie w całym Kombinacie pracowało ponad 12 tysięcy pracowników.

W ćwierćwiecze po zniknięciu jednego z symboli przemysłowego Radomia, Muzeum imienia Jacka Malczewskiego przygotowało wyjątkową wystawę. W piątek, 1 marca otwarto ekspozycję zatytułowaną "Radomskie Zakłady Przemysłu Skórzanego 'Radoskór' 1959–1999". Wydarzenie przyciągnęło nie tylko miłośników lokalnej historii, ale również byłych pracowników zakładu. Była to dla nich wspaniała okazja do tego, by powspominać stare czasy.

Na wystawie zaprezentowane zostały unikatowe eksponaty. Udało się wypożyczyć ponad pięćdziesiąt par różnego rodzaju damskiego i męskiego obuwia produkowanego w "Radoskórze". To buty pochodzące z różnego okresu - od lat 70. do początku lat 90. Są też inne eksponaty, a najstarszy z nich pochodzi z 1946 roku. To egzemplarz zakładowej gazetki z zakładu istniejącego w tym miejscu bezpośrednio przed powstaniem samego "Radoskóru".

Nie zabrakło też fotografii nieznanych wcześniej szerszemu gronu, a przedstawiające fotografie prezentujące wnętrza hal produkcyjnych oraz wydarzenia z życia zakładów. Wszystko to dzięki uprzejmości rodzin byłych pracowników, które wypożyczyły swoje pamiątki. Są też zdjęcia ze zbiorów własnych "Malczewskiego" oraz Archiwum Państwowego i Muzeum Historii Najnowszej Radomia. Ekspozycję uzupełniają gadżety reklamowe, sztandary, dyplomy, nagrody i inne pamiątki.

Zobacz zdjęcia z wernisażu w galerii poniżej:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie