MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rady dla działkowców

Redakcja

Warzywnik - połowa lipca to pora zbioru czosnku. Nie przekraczamy terminu, bo główki źle się przechowują i rozpadają się na ząbki. Pamiętamy, że przetrzymywanie pomidorów i papryki na krzaku, aby lepiej się wybarwiły hamuje dojrzewanie pozostałych owoców.

Wysiewamy nasiona buraków i to gęściej niż normalnie, jeśli chcemy otrzymać małe kształtne korzenie do konserwowania.

Dokarmiamy warzywa kapustne, kukurydzę, cukinie, dynie, pomidory, paprykę i warzywa korzeniowe.

Sad - w czasie suszy podlewamy nie tylko grządki z warzywami i kwiatami, ale także krzewami owocowymi, na przykład maliny mają bardzo płytki system korzeniowy i bez wody nie będą dobrze owocowały. Wszystkie rośliny lepiej podlewać rzadziej, ale bardziej obficie niż częściej, a małą ilością wody. Aby ograniczyć parowanie wody glebę wokół roślin spulchnia się. Straty wody hamuje też ściółkowanie drzew, można rozrzucić wokół nich świeżo skoszoną trawę.

Rośliny ozdobne - róże skończyły pierwsze kwitnienie. Należy usunąć przekwitłe kwiatostany, glebę lekko spulchnić i zastosować nawożenie. Podczas suchej pogody można zbierać rośliny na suche bukiety. Nadają się na nie: szarłat, gipsówka, zatrwiany, kocanka, suchlin, czy ozdobne trawy. Trawnik w lipcu wymaga cotygodniowego koszenia i nawadniania co dwa, trzy dni.

Ochrona roślin - groźny szkodnik na działkach to połyśnica marchwianka, zwalcza się ją stosując na przykład "trelon". Oprysk wykonujemy dwa razy w odstępach 7 - 10 dni. Obserwujemy ogórki, bo mimo słonecznej pogody pojawia się na liściach plamistość bakteryjna. Zwalczamy ją tak jak i inne choroby preparatem "biosept", który ma zerowy okres karencji. Po oprysku plony nadają się do jedzenia. Liście pomidorów, zwłaszcza dolne, także mogą porazić różne choroby. Zapobiegamy im lub zwalczamy je opryskując środkami o krótkim okresie karencji, jak "amistar", "brawo", "euparen". Po trzech dniach od oprysku można zbierać plony. ATA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rady dla działkowców - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie