Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rajd rowerowy w gminie Kowala. Śladami powstańców styczniowych (zdjęcia)

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
Rowerzyści jechali w kamizelkach przekazanych im przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu.
Rowerzyści jechali w kamizelkach przekazanych im przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu. Piotr Kutkowski
"Z historią na rowerze" - pod taki hasłem odbył się 4 października I Historyczny Rajd Rowerowy, który był kolejną imprezą zorganizowaną na terenie gminy Kowala dla uczczenia 150 rocznicy powstania styczniowego. Jego trasa wiodła malowniczymi drogami gminy Kowala i gminy Orońsko, które przemierzały powstańcze oddziały Władysława Eminowicza i Kajetana Cieszkowskiego pseudonim " Ćwiek".
Uczestnicy rajdu w kilku miejscach pamięci narodowej zapalili znicze.
Uczestnicy rajdu w kilku miejscach pamięci narodowej zapalili znicze.

Uczestnicy rajdu w kilku miejscach pamięci narodowej zapalili znicze.

Mimo mroźnego poranka na starcie rajdu licznie stawili się uczniowie szkół podstawowych z Kowali, Kończyc i Młodocina oraz z gimnazjum w Parznicach oraz przedstawiciele Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowali i IPN oddział Radom. Dzięki kolorowym kaskom i kamizelkom odblaskowym przekazanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu grupa rowerzystów wyglądała malowniczo i profesjonalnie, dodatkowo nad ich bezpieczeństwem czuwali doświadczeni cykliści z Radomskiego Klubu Turystyki Rowerowej "Orkan".

ZNICZE NA MOGIŁACH

O godzinie 11 po oddaniu hołdu i zapaleniu znicza pamięci pod pomnikiem powstańców styczniowych w Kowali wyruszono na trasę, kierując się w stronę Orońska. Głównym celem była mogiła powstańcza w Krogulczy Mokrej. Zanim jednak młodzi cykliści tam dotarli, zatrzymali się pod pomnikiem Czynu Chłopskiego w Guzowie. Po zapoznaniu się z historią tego miejsca i zapalaniu znicza pamięci skierowali się malowniczą drogą wiodąca przez okoliczne lasy do Krogulczy. Udało się odnaleźć na skraju wsi powstańczą mogiłę, w której zostali pochowani bezimienni żołnierze powstania styczniowego, uczestnicy bitwy pod Kowalą. Zapalono kolejny znicz pamięci i oddano hołd poległym. Później leśną drogą przez Lasek Oroński kolumna rowerzystów skierowała się do stacji kolejowej w Rożkach. Znajduje się tam pomnik, upamiętniający dokonaną w tym miejscu w roku 1942 przez niemieckiego okupanta egzekucję 12 Radomian. W tym miejscu uczestnicy również zapalili symboliczny znicz pamięci. Ostatnim etapem rajdu była Kowala. Tu przy znajdującym się koła kościoła obelisku upamiętniającym postać księdza S. Fijałkowskiego, proboszcza miejscowej parafii, który za pomoc powstańcom w czasie powstania styczniowego został w 1864 roku zesłany do guberni archangielskiej, delegacja uczestników rajdu zapaliła ostatni na trasie symboliczny znicz pamięci.

Kolejnym punktem programu było obejrzenie wystawy ,,Poszli nasi w bój bez broni…150 rocznica wybuchu powstania styczniowego”.
Kolejnym punktem programu było obejrzenie wystawy ,,Poszli nasi w bój bez broni…150 rocznica wybuchu powstania styczniowego”.

Kolejnym punktem programu było obejrzenie wystawy ,,Poszli nasi w bój bez broni…150 rocznica wybuchu powstania styczniowego".

WYSTAWA I OGNISKO

Kolejnym punktem programu było obejrzenie wystawy ,,Poszli nasi w bój bez broni…150 rocznica wybuchu powstania styczniowego" w szkole podstawowej w Kowali. Na ekspozycji składającej się z 21 plansz prezentowane są kserokopie materiałów archiwalnych związane z przebiegiem powstania styczniowego na terenie radomskiego. Wystawa została przygotowana przez Archiwum Państwowe w Radomiu i Muzeum Regionalne w Kozienicach. Imprezę zakończono ogniskiem z tradycyjnymi kiełbaskami. Były również quizy z nagrodami, przy których uczniowie musieli wykazać się spostrzegawczością i wiedzą, zdobytą podczas wspólnej wycieczki rowerowej. Nagrody przekazane przez IPN wręczył Bogusław Bek z radomskiego IPN.

Na mecie przy ognisku uczestnicy rajdu spotkali się z wójtem gminy Kowala Sławomirem Stanikiem, który pogratulował wszystkim pasjonatom dwóch kółek pomysłu na tak aktywną formę poznawania historii i malowniczych terenów gminy. Wyraził nadzieję, że rajd rowerowy był dla wszystkich wspaniałym relaksem oraz ciekawą przygodą z historią, która pozostawi wiele niezapomnianych wrażeń i zainspiruje do kontynuowania podobnych wypraw rowerowych.

Organizatorami I Historycznego Rajdu Rowerowego byli: wójt gminy Kowala Sławomir Stanik, Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Gminy Kowala oraz radomska Delegatura IPN. Impreza została zorganizowana w ramach projektu "Na szlakach powstania styczniowego. 150 rocznica bitwy pod Kowalą" finansowanego przez wójta gminy Kowala. W przygotowanie imprezy włączył się także Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Radomiu. , który przekazał uczestnikom rajdu upominki w postaci zestawów rowerowych.

Rowerzystom gratulował wójt gminy Kowala Sławomir Stanik.
Rowerzystom gratulował wójt gminy Kowala Sławomir Stanik.

Rowerzystom gratulował wójt gminy Kowala Sławomir Stanik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie