MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ranga Radomia jest zbyt niska. To nie ulega wątpliwości

Tomasz DYBALSKI, [email protected]
Dr Ewa Markowska-Bzducha mówiła o podobieństwach i różnicach między Radomiem i Kielcami.
Dr Ewa Markowska-Bzducha mówiła o podobieństwach i różnicach między Radomiem i Kielcami. Łukasz Wójcik
Jaka ma być przyszłość Radomia - o tym debatowali radomianie na spotkaniu w Resursie Obywatelskiej.

Cztery propozycje na wojewódzki Radom

1. Wyłączenie Warszawy i okolic z województwa mazowieckiego i przyznanie Radomiu i Płockowi rangi miast wojewódzkich - stolic województwa mazowieckiego.
2. Radom i Płock miastami wojewódzkimi, ale bez wyłączania Warszawy z mazowieckiego. Warszawa jako stolica Polski nie musi być stolicą województwa.
3. Wyłączenie Warszawy i dalszy podział województwa mazowieckiego: okręg radomski tworzy województwo staropolskie z Kielcami, okręg siedlecki włączony do lubelskiego, płocki do kujawsko-pomorskiego, łomżyński do podlaskiego a ciechanowski do warmińsko-mazurskiego.
4. Wyłączenie terenu byłego województwa radomskiego z mazowieckiego i utworzenie województwa staropolskiego łączącego ten obszar z terenem województwa świętokrzyskiego. Stolice w Radomiu i Kielcach.

Czy Radom powinien znaleźć się we wspólnym województwie z Kielcami, czy raczej trzeba wyłączyć Warszawę z mazowieckiego? Na te pytania starano się odpowiedzieć na debacie.

To, że ranga Radomia jest zbyt niska nie ulega wątpliwości. Na debacie zorganizowanej przez radomski oddział Polskiego Towarzystwa Geograficznego przedstawiono pomysły, jak to zmienić.

NIEJASNA REFORMA

Dr Łukasz Zaborowski pokazywał, dlaczego Radom powinien być miastem wojewódzkim. - Ustalając stolice województw powinno brać się pod uwagę wielkość miasta i sumę odległości do innych dużych ośrodków w każdym kierunku - tłumaczył Zaborowski. - Radom jest i miastem dużym i suma tych odległości też jest duża i lokuje się w podobnym stanie jak Białystok. Takich kryteriów nie spełnia wiele miast, jak Olsztyn, Opole, czy Zielona Góra a one są miastami wojewódzkimi. To pokazuje, że reforma administracyjna w takim układzie była niezrozumiała.

Zaborowski przedstawił także cztery koncepcje przywrócenia Radomiowi statusu wojewódzkiego.

POTRZEBNE STAROPOLSKIE
Większości dyskutujących najbliżej było do utworzenia województwa staropolskiego. - To historyczny region, który został sztucznie podzielony. Miasta takie jak Skarżysko-Kamienna, Starachowice, czy Ostrowiec Świętokrzyski były centrum regionu i było im trochę bliżej do Radomia niż do Kielc - przekonywał dr hab. Piotr Tusiński.

Dr Ewa Markowska-Bzducha pokazywała różnice i podobieństwa między Radomiem i Kielcami. Dzięki statusowi miasta wojewódzkiego w Kielcach jest więcej organizacji pozarządowych, mniejsze bezrobocie, większe są dochody miasta. Kielce uczestniczą w podziale funduszy unijnych z programu rozwoju Polski Wschodniej. Radom, z racji na fakt, że całe województwo mazowieckie jest najbogatszym w Polsce, nie ma na to szans.

BĘDĄ KOLEJNE SPOTKANIA

Radom lepiej niż Kielce radzi sobie z pozyskiwaniem kapitału zagranicznego.

Poniedziałkowe spotkanie w Resursie potraktowano poważnie. Przyszedł prezydent, radni, parlamentarzyści, urzędnicy. Było sporo radomian, w małej Sali w Resursie zabrakło miejsc.
Tomasz Gogacz, prowadzący dyskusję zapowiedział, że tuż po nowym roku będzie ona kontynuowana.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie