Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Reforma oświaty w Radomiu. Jest najnowsza propozycja sieci szkół

Sok
- Propozycjami zespołu konsultacyjnego w sprawie sieci szkół zajmie się teraz Rada Miasta - mówi wiceprezydent Karol Semik.
- Propozycjami zespołu konsultacyjnego w sprawie sieci szkół zajmie się teraz Rada Miasta - mówi wiceprezydent Karol Semik. Tadeusz Klocek
Władze Radomia chcą utrzymać jak największą ilość szkół w mieście: na Ustroniu mają być trzy podstawówki, dwie na Michałowie i jedną nad Potokiem, a zagrożone licea mają działać.

W środę wieczorem zakończył spotkanie zespół konsultacyjny, który od tygodni pracował nad zmianami.

Muszą szukać uczniów

W skład zespołu wchodzili dyrektorzy szkół, nauczyciele, radni różnych opcji politycznych, rodzice. Początkowe propozycje szły w kierunku wygaszania trzech liceów (VIII, IX i XII), czy tworzenia jednej podstawówki na osiedlu (Michałów), lub tylko dwóch - jak na Ustroniu. Nie najlepiej rysowała się też sieć szkół w Śródmieściu. Miasto miało poważne argumenty w ręku: demografia.
- Ustronie, Michałów, czy Śródmieście - to dzielnice, gdzie jest mało dzieci, a w kolejnych latach też nie będzie ich dużo - tłumaczy Karol Semik, wiceprezydent Radomia odpowiedzialny za sprawy oświaty.

Trzy na Ustroniu

Na Ustroniu miały być tylko dwie podstawówki: numer 4 przy ul. Wyścigowej i 9 przy ul. Sandomierskiej. W innej wersji miała tez powstać szkoła podstawowa na bazie Zespołu Szkół przy Osiedlowej, włączając w to jeszcze przekształcane Publiczne Gimnazjum numer 2 przy Gagarina.

- Zdecydowaliśmy się zaproponować Radzie Miasta, by przy ul. Gagarina powstała trzecia szkoła podstawowa, na bazie gimnazjum - mówi wiceprezydent.

Zmiany w dzielnicach

Podobna różnica interesów, jak na Ustroniu, jest też na Michałowie, gdzie z przyczyn demograficznych można było utworzyć tylko jedną podstawówkę - PSP nr 3 przy ul. Sobieskiego, a w przekształcanym PG 8 na ul. Piastowskiej miał zainstalować się Zespół Szkół Specjalnych nr 1 z Prędocinka. Teraz wiadomo, że sprawa przenosin nie jest przesądzona - to zdecyduje Rada Miasta. W każdym razie na Michałowie mają być dwie podstawówki.

Nad Potokiem powstanie podstawówka na bazie PG 6 przy ul. Sadkowskiej, a w starszych klasach ma być innowacyjny program językowy. Nie zyska na tym „Elektronik”, który miał przejąć budynek po gimnazjum - zostanie w tym samym budynku.
Nie wiadomo też, co będzie w budynku po PG nr 11 przy ul. Kujawskiej. Jedna z propozycji - powstanie szkoły branżowej.

Licea mają walczyć

Trzy licea - VIII, IX i XII w tym roku nie uruchomiły pierwszych klas, bo nie było dostatecznej ilości chętnych. Miasto chciało je zamknąć, ale teraz stawia liceum zadanie: mają istnieć dalej i szukać uczniów skąd tylko się da. Takie samo zadanie otrzyma też nowotworzone liceum, na bazie PG nr 13 przy ul. 25 Czerwca. W tym gimnazjum ma powstać od początku dwujęzyczne liceum, bez prawa do tworzenia Zespołu Szkół - czyli bez prawa powoływania tam podstawówki.

Trwa loteria Echa Dnia. KLIKNIJ I SPRAWDŹ, JAK WYGRAĆ MIESZKANIE, SAMOCHÓD I NAGRODY PIENIĘŻNE

Zobacz też: PO chce referendum ws. edukacji i samorządów. PiS: To zagrywka polityczna (TVN24/x-link)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie