Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekonstruktorzy policyjni z Radomia asystowali na ślubie swojego prezesa Jarosława Olbrychowskiego. Zobaczcie zdjęcia

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Państwo młodzi (pierwsza para z lewej) wraz ze świadkami ślubu i rekonstruktorami policyjnymi z Radomia.
Państwo młodzi (pierwsza para z lewej) wraz ze świadkami ślubu i rekonstruktorami policyjnymi z Radomia. Archiwum Pawła Łuka-Murawskiego
W ostatnią sobotę 1 października bieżącego roku, w Łodzi odbył się ślub Jarosława Olbrychowskiego, prezesa Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 roku”.

Rekonstruktorzy policyjni z Radomia asystowali na ślubie swojego prezesa Jarosława Olbrychowskiego

Państwu Młodym, podczas tej uroczystej chwili towarzyszyli rekonstruktorzy policyjni z Radomia i Płocka. Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna”, powstało w 1929 roku jako organizację skupiającą rodziny policjantów Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego. Prężna działalność stowarzyszenia skupiona była przede wszystkim na pomocy charytatywnej i wychowawczej dla osieroconych dzieci z rodzin policyjnych oraz pomocy wdowom. Wówczas, w okresie międzywojennym, działalność ta odbywała się przy dużej pomocy państwa i życzliwości obywateli. Pod koniec 1990 roku, reaktywowano tą organizację, pod nową nazwą „Rodzina Policyjna 1939 roku”.

Stowarzyszenie na początku liczyło dwudziestu członków, obecnie zrzesza ponad tysiąc sześćset osób - żony, dzieci, rodzeństwo i innych członków rodzin policjantów II Rzeczpospolitej oraz rekonstruktorów. W roku 1996 w ramach stowarzyszenia funkcjonowały już oddziały w wielu miastach całego kraju: w Łodzi, Opolu, Kielcach, Krakowie, Częstochowie, Bielsku-Białej, Poznaniu, Legnicy, Rzeszowie, Tarnowie, Katowicach. Oddział w Radomiu, powstał w 2018 roku i składa się z członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej, organizacyjnie związany jest z rodziną łódzka.

- Od 2010 roku działaliśmy w warszawskiej rodzinie policyjnej, a od 2018 roku jesteśmy związani z rodziną łódzką i jej prezesem, który jest bardzo operatywny, pełen inicjatyw związanych z upamiętnieniem przedwojennych policjantów oraz tych którzy zostali zamordowani na „nie ludzkiej ziemi” i spoczywają na cmentarzu w Miednoje. Pod kierunkiem naszego prezesa, realizujemy od lat zadania statutowe naszej organizacji. – mówi podkomisarz Paweł Łuk–Murawski, komendant rekonstruktorów policyjnych.

Podniosła uroczystość zaślubin prezesa oraz jego wybranki Niny, miała miejsce w Poleskim Ośrodku Sztuki w Łodzi, a mistrzem ceremonii była sama Hanna Zdanowska, prezydent miasta. Po podpisaniu aktu małżeńskiego liczni przyjaciele pary młodej, udali się na bankiet, wznosząc szampanem życzenia oraz przekazali prezenty ślubne. Ozdobą bankiety był tor w barwach policyjnych. Na zakończenie uroczystości rekonstruktorzy z Radomia i Płocka, wykonali parze młodej tradycyjną bramkę pod karabinami i szablami, jak to dawniej przy okazji takich ślubów bywało.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie