Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rektor napisała interesującą książkę

Barbara Koś
- Wyniki badań opublikowanych w książce powinny zostać wykorzystane w lokalnej polityce społecznej – mówi Maria Pierzchalska
- Wyniki badań opublikowanych w książce powinny zostać wykorzystane w lokalnej polityce społecznej – mówi Maria Pierzchalska Łukasz Wójcik
Lokalna polityka społeczna w Radomiu nie zabezpiecza potrzeb mieszkańców w stopniu wystarczającym a palący problem, to bezrobocie - to wniosek książki doktor Marii Pierzchalskiej, opublikowanej staraniem Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Technicznych w Radomiu.

Publikacja "Lokalna polityka społeczna w Radomiu. Ocena polityki społecznej Radomia w świetle opinii mieszkańców" jest efektem badań Marii Pierzchalskiej, których celem było zdiagnozowanie potrzeb społecznych mieszkańców, rodzajów tych potrzeb oraz stopnia ich zaspokojenia.

Punktem wyjścia stały się szczegółowe ankiety skierowane do radomian zawierające pytania dotyczące życia społecznego. Autorkę interesowały najpierw warunki mieszkaniowe respondentów jak również życia w danym osiedlu.

Należało wypowiedzieć się, na przykład, odnośnie sprawności komunikacji miejskiej.

Następne punkty ankiety zawierały zapytania z zakresu edukacji, na przykład - "czy władze miejskie dbają o rozwój szkolnictwa"), ochrony zdrowia (na przykład - Jak ocenia pani(pan) dostęp do lekarza rodzinnego") i korzystania z pomocy społecznej.

Były też pytania dotyczące zatrudnienia i bezrobocia, korzystania z miejskiej kultury, sportu i rekreacji.
Osobna grupa punktów dotyczyła bezpieczeństwa publicznego.

Ostatnim punktem ankiety stała się ocena władz miasta i pracy radnych.

Analiza ankiet daje niewesoły efekt. Lokalna polityka społeczna w Radomiu nie zabezpiecza potrzeb mieszkańców w stopniu wystarczającym.

Przyczyny, zdaniem autorki, wynika zarówno z braków finansowych miasta ale również braku właściwej współpracy samorządu z jednostkami lokalnymi w środowisku i organizacjami pozarządowymi.

Najbardziej bolącym problemem w Radomiu jest bezrobocie. Autorka postuluje więc, by władze miasta stworzyły specjalny program skutecznego pozyskiwania inwestorów przy udziale podmiotów lokalnych, parlamentarzystów i przedstawicieli administracji centralnej.

Tworzenie miejsc pracy musi być, zdaniem autorki, uznane za podstawę działalności miasta, która w alarmującej sytuacji na rynku pracy wymaga działań dalekich od stereotypów.

Dla rozwoju gospodarczego Radomia potrzebne jest zatem nie tyle administrowanie gminą ile zarządzanie menadżerskie.

Wyniki badań, oprócz roli poznawczej, powinny zostać, zdaniem Marii Pierzchalskiej, wykorzystane w lokalnej polityce społecznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie