Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Religia w szkołach w Radomskiem po staremu

/wit/
ilustracja
ilustracja sxc.hu
W sprawie nauczania religii w szkołach nic się nie zmienia - zapewnia minister edukacji Krystyna Szumilas. Przeciwko próbie eliminowania religii z procesu wychowania młodzieży w Polsce protestował Kościół, w tym również radomski biskup Henryk Tomasik.

Trzy rodzaje zajęć

Trzy rodzaje zajęć

Zajęcia religii nie zostały przesunięte do grupy zajęć dodatkowych. W szkole jak wyjaśnia minister edukacji są trzy rodzaje zajęć: obowiązkowe, na przykład język polski czy matematyka, nieobowiązkowe, które stają się obowiązkowymi po deklaracji rodziców, chodzi o języki mniejszości narodowych, wychowanie do życia w rodzinie, religię i etykę. Po deklaracji rodziców, że chcą by dziecko w nich uczestniczyło, stają się one zajęciami obowiązkowymi. Trzecia grupa to zajęcia dodatkowe, oferowane przez szkoły, na przykład kółka zainteresowań.
Zajęcia obowiązkowe, i te, które stają się obowiązkowe po deklaracji rodziców, są finansowane przez szkołę i bezpłatne, a samorząd nie może odmówić ich organizacji.

Nowe rozporządzenie od września

Nowe rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych, które ma wejść w życie od 1 września 2012 roku, minister edukacji podpisała już w styczniu tego roku. Wiąże się ono z rozpoczętą w 2009 roku reformą edukacji i stopniowym wprowadzaniem nowej podstawy programowej nauczania.
W podstawie określone jest, czego i na jakim etapie nauki uczeń musi się nauczyć. Nowa podstawa programowa dla klas IV-VI szkoły podstawowej i dla szkół ponadgimnazjalnych zacznie obowiązywać od września 2012 roku i będzie wdrażana sukcesywnie począwszy od klasy IV szkoły podstawowej i klas I szkół ponadgimnazjalnych.
W nowym rozporządzeniu religia podobnie jak etyka, wychowanie do życia w rodzinie oraz języki mniejszości narodowych czy etnicznych, znajdują się w ramowych planach nauczania w grupie przedmiotów nieobowiązkowych. Nauczanie tych przedmiotów staje się obowiązkowe, jeśli taką wolę wyrażą rodzice ucznia lub sam uczeń, jeśli jest pełnoletni.

Przeciwko próbie eliminowania religii z procesu wychowania wypowiadał się nie tylko radomski biskup Henryk Tomasik, ale praktycznie cały Kościół. - W sprawie nauczania religii w szkołach nic się nie zmienia - zapewniała w czwartek w Sejmie minister edukacji Krystyna Szumilas. - Zajęcia religii nie zostały przesunięte do grupy zajęć dodatkowych.

Emocje dotyczące lekcji religii w szkołach, o których pisaliśmy w czwartek dotyczyły projektu rozporządzenia w sprawie statusu religii w programie szkolnym oraz sposobie jej finansowania.

WIELKIE EMOCJE

Obawiano się, że religia stanie się przedmiotem wyboru, finansowanym przez samorządy, które już teraz na wiele przedsięwzięć nie mają pieniędzy. Zmian bali się katecheci, bo to mogłoby oznaczać dla nich najgorsze - utratę pracy. Przeciwko takim decyzjom wypowiadali się też duchowni. - Może dojść do próby eliminacji katechezy z procesu wychowania polskiej młodzieży - mówił m.in. biskup Henryk Tomasik.

NIC SIĘ NIE ZMIENI

Również w czwartek w Sejmie tłumaczyła się minister edukacji. Jak zaznaczyła, liczba godzin nauczania religii nie zmienia się i nadal będą to zajęcia finansowane w ramach subwencji oświatowej przez państwo.

- Religia nadal jest elementem ramowego planu nauczania, na tych samych zasadach będzie organizowana i realizowana w polskich szkołach - powiedziała Krystyna Szumilas.

WOLĄ W SZKOLE

Zaniepokojeni byli też uczniowie. Ich wprawdzie nie interesowało kto będzie płacił za religię, ale woleli by lekcje były nadal w szkole.

- Nie wyobrażam sobie gdyby trzeba było na katechezy chodzić gdzieś indziej albo gdyby ich w ogóle nie było - usłyszeliśmy od uczniów jednej z radomskich szkół średnich.

- To zamieszanie było niepotrzebne. Coś jest nieobowiązkowe, ale staje się obowiązkowe po deklaracji. Kto ma chodzić na religię i tak będzie chodził - mówi Bartek, uczeń Zespołu Szkół Samochodowych w Radomiu.

Stanowisko resortu edukacji

Jak tłumaczy minister edukacji, w polskiej szkole są trzy rodzaje zajęć: obowiązkowe (na przykład język polski czy matematyka) oraz nieobowiązkowe, które stają się obowiązkowymi po deklaracji rodziców (języki mniejszości narodowych, wychowanie do życia w rodzinie, religia i etyka). Trzecia grupa to zajęcia dodatkowe, oferowane przez szkoły (na przykład kółka zainteresowań). Zajęcia obowiązkowe i zadeklarowane są finansowane przez szkołę i bezpłatne, a samorząd nie może odmówić ich organizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie