MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Remontują zabytkowe groby przy ulicy Limanowskiego w Radomiu

Barbara Koś;[email protected]
Zabytkowe nagrobki trzeba zdemontować przed konserwacją, która pozwoli je zabezpieczyć je przed dalszą degradacją.
Zabytkowe nagrobki trzeba zdemontować przed konserwacją, która pozwoli je zabezpieczyć je przed dalszą degradacją. Fot. Społeczny Komitet

Ruszyły prace renowacyjne na radomskiej nekropolii rzymskokatolickiej. Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przeprowadzi w tym roku odnowę neoklasycystycznego nagrobka Marianny Niedźwieckiej oraz postumentu dzieci Kędzierskich. Wykonanie prac renowacyjnych Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego powierzył pracowni konserwatorskiej Urszuli Krawczyk.

- Modernizację nagrobków możemy przeprowadzić dzięki hojności osób odwiedzających radomską nekropolię w czasie naszych kwest - mówi Sławomir Adamiec, wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu.

Tegoroczne prace konserwatorskie, to bardzo kosztowne inwestycje, wymagające nie tylko dużego zaangażowania środków społecznych ale i specjalistycznej wiedzy konserwatorskiej i historycznej a także uzgodnień z zarządcą cmentarza, biurem konserwatora zabytków i wykonawcą.

- Dlatego bardzo dziękujemy za materialne wsparcie naszych działań społecznych i wspólne dzieło odnowy - podkreśla Sławomir Adamiec.

Obydwa pomniki zostaną oddane przez pracownię konserwatorską 15 października. - Tak abyśmy w dniach Wszystkich Świętych, wspólnie mogli podziwiać dzieło odnowy i naszej troski o piękno duchowe oraz materialne sztuki sakralnej na radomskiej nekropolii - dodaje nasz rozmówca.

Postument Marianny Niedźwieckiej wykonany jest z piaskowca. Jest nakryty piękną urną w kształcie kielicha, zaś cokół nagrobka zwieńczony czterema frontonami zdobią liczne ornamenty i płaskorzeźby z bogatą symboliką nagrobną. Ten kamienny pomnik jest jednym z najstarszych na radomskiej nekropoli, pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku i jest w bardzo złym stanie.

Nagrobek dzieci: Stasia i Luci Kędzierskich, złożony z figurki dziecka z wapienia oraz cokołu w formie skałek z piaskowca usytuowano na piaskowcowej podstawie w formie stopnia. Stopień częściowo przykrywa ziemia, a rosnące w niewielkiej odległości drzewo oplata go swymi korzeniami. Od dołu zalewa go woda. Nagrobek ustawiono na początku XX wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie