Reprezentacja Turcji w siatkówce kobiet ze złotem Ligi Narodów. W finale triumf nad Chinami. Brąz dla Polek. Pewne zwycięstwo

OPRAC.:
Mateusz Pietras
Reprezentacja Turcji w siatkówce kobiet zdobywcą Ligi Narodów.
Reprezentacja Turcji w siatkówce kobiet zdobywcą Ligi Narodów. TWITTER/VOLLEYTRAILS
Tureckie siatkarki po raz pierwszy w historii wygrały Ligę Narodów. W finale rozegranym w amerykańskim Arlington pokonały Chiny 3:1 (25:22, 22:25, 25:19, 25:16). Brązowy medal wywalczyły Polki po zwycięstwie nad Stanami Zjednoczonymi 3:2. W drużynie turnieju Ligi Narodów znalazła się przyjmująca Martyna Łukasik. MVP atakująca reprezentacji Turcji Melisa Vargas.

W meczu finałowym tegorocznej Ligi Narodów kobiet rozgrywanej w Arlington mierzyły się zespoły Turcji i Chin. W ćwierćfinale zawodniczki Daniele Santarelliego pokonały rodaczki trenera reprezentacji Turcji - Włoszki. Mecz zakończył się w trzech setach. Natomiast w walce o finał wygrały z gospodyniami Amerykankami 3:1.

Zaś Chinki prowadzone przez Caia Bina w drodze do meczu o złoto najpierw zwyciężyły z Brazylijkami (3:1), a potem w trzech setach ograły reprezentację Polski.

Jednostronna walka

Mecz finałowy tylko w pierwszej części był wyrównany. Obie drużyny prezentowały prezentowały porównywalny poziom. Początek inauguracyjnej partii był ze wskazaniem Turczynek, lecz w środowej fazie gra się wyrównała. Od stanu 16:15, zawodniczki z Europy nie oddały prowadzenia i wygrały 25:22. Wyrównanie stanu rywalizacji przyszło bardzo szybko, bo już w drugiej partii. Podrażnione Chinki szybko odrobiły straty i zwyciężyły drugiego seta 25:22.

Turczynki napędzane przez Melisę Vargas, od trzeciego seta dominowały już na parkiecie. Azjatki nie były w stanie zatrzymać byłej reprezentantki Kuby. W trzeciej odsłonie tylko raz azjatycki zespół wyszedł na prowadzenie. Siatkarki Włocha triumfowały sześcioma punktami.

Czwarty set okazał się ostatnim, a Chinki zdobyły w nim tylko 16. punktów. To pierwszy tytuł dla Turczynek w historii Ligi Narodów (rozgrywki od 2018 r.).

Drużyna turnieju

MVP (najbardziej wartościową zawodniczką) Ligi Narodów została Vargas, którą wybraną również najlepszą atakująca. Zdaniem organizatorów w drużynie VNL nie mogło zabraknąć miejsca dla Martyny Łukasik. Oprócz przyjmującej docenione zostały srebrem medalistki Chinki: Diao Linyu, Li Yingying, Yuan Xinyue i złote Turczynki: Zehra Gunes oraz Gizem Orge.