Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Resursa Obywatelska przygotowuje się do wrześniowej Uliczki Tradycji

Barbara Koś
Przed Uliczka Tradycji Resursa działała w Domu Kultury Idalin.
Przed Uliczka Tradycji Resursa działała w Domu Kultury Idalin. Facebook Resursa Obywatelska
Lipiec oraz sierpień to w Resursie Obywatelskiej okres intensywnego przygotowywania naszej sztandarowej imprezy - Uliczki Tradycji. Co już zrobiono?

Hasło tegorocznej Uliczki Tradycji” organizowanej jak co roku przez Resursę Obywatelską. brzmi:"Kolej na Radom".

Tematem imprezy będzie historia radomskiej kolei. Dyrekcja Resursy zebrała już część odpowiednich fotografii kolejowej i apeluje nadal do radomian: czekamy na skany dawnych zdjęć i dokumentów dotyczących tej tematyki. Chodzi o archiwalia do 1939 roku.

Dlaczego właśnie kolej?

- Kolej miała zasadniczy wpływ na rozwój Radomia. Wybudowana w latach 1882 -1885 Kolej Iwanogrodzko-Dąbrowska biegnąca przez Radom, dostarczyła impuls do rozbudowy miasta - powstały nowe dzielnice przemysłowe z licznymi fabrykami,nowe ulice i dzielnice mieszkalne, obiekty użyteczności publicznej - przypomina Renata Metzger, dyrektor Resursy.

Rozwój Radomia w oparciu o kolej trwał i w II Rzeczpospolitej Polskiej. W 1918 roku radomscy kolejarze dali wyraz swojego patriotyzmu, aktywnie uczestnicząc w wyzwalaniu miasta spod okupacji austriackiej. To także dzięki nim miasto było wolne już 2 listopada. Powstające na początku lat 20. duże firmy jak na przykład, Fabryka Broni, czy potem te w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, też kooperowały ściśle z koleją.

Duże znaczenie miała w II RP dla miasta budowa linii Radom- Warszawa. A także i to, że w 20-leciu międzywojennym właśnie w Radomiu była siedziba Radomskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, która obejmowała teren województw kieleckiego i lubelskiego, sięgając za Łuck.

Twórcą kolei iwangrodzko-dąbrowskiej był Jan Bogumił Bloch, urodzony w 1836 r. w Radomiu, który z czasem zasłynął jako „król kolei żelaznych” i polski kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla. Kolei w mieście, a więc potem i nowoczesnego miasta, nie byłoby też bez innego radomianina - Karola Potkańskiego (historyka i etnografa, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego). To on podarował swoje grunty pod budowę stacji kolejowej.

Dlatego trwają przygotowania do tego uliczkowego święta radomskiej kolei. Dzięki gościnności dyrektora Domu Kultury Idalin oraz zaangażowaniu członków Klubu Modularzy Kolejowych "Radomiak" organizatorzy Uliczki mogli nagrać ruchome modele pociągów, prezentowanych na makietach przygotowywanych z wielką starannością w skali 1:87.

Nagrany materiał filmowy zostanie wykorzystany do realizacji tegorocznej imprezy., która odbędzie się w drugi weekend września w sieci.

Radom na instagramie

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie