MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Resursa Obywatelska w Radomiu i liceum imienia Kochanowskiego pamiętają o ofiarach holokaustu

Barbara Koś
Fragment filmu "Kwartet Beethovena".
Fragment filmu "Kwartet Beethovena". Resursa Obywatelska
W środę, 20 kwietnia, Resursa Obywatelska wraz z VI Liceum Ogólnokształcącym imienia Jana Kochanowskiego organizują Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Zapraszają wszystkich mieszkańców Radomia na dwa bloki uroczystości.

Pierwszy z nich rozpocznie się o godzinie 12 na placu po synagodze przy ulicy Bóżnicznej, gdzie młodzież "Kochanowskiego" oraz przedstawiciele władz miejskich złożą kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Żydów Radomia.

Na drugą część uroczystości organizatorzy zapraszają do Resursy, przy ulicy Malczewskiego 16. Tu o godzinie 18 aktorzy Teatru Resursa rozpoczną czytanie performatywne (z udziałem publiczności) scenariusza spektaklu teatralnego na motywach powieści Jehoszuy Perlego "Żydzi dnia powszedniego", w adaptacji Grzegorza Bartosa.

Książka "Żydzi dnia powszedniego" to najlepsza, wydana w roku 1938, powieść słynnego już za życia, urodzonego w Radomiu, żydowskiego pisarza, Jehoszua Perlego. Przedstawia losy najuboższych Żydów. Powieść ta miała ogromne powodzenie, z uznaniem wyrażała się o niej krytyka, otrzymała nagrodę żydowskiego Pen Clubu. Książka ta należy już do klasyki literatury w języku jidysz.

Bezpośrednio po tym wydarzeniu odbędzie się premierowy pokaz pierwszego filmu fabularnego wyprodukowanego przez Resursę "Kwartet Beethovena" w reżyserii Piotra Buczaka.

Film przedstawia autentyczną historię Waldemara Nowakowskiego, który podczas okupacji przedzierał się do getta na Glinicach, by tam pobierać lekcje gry na skrzypcach u najlepszego radomskiego profesora - Pawła Gisera. W rolach głównych: Jerzy Walczak jako Paweł Giser, Błażej Radecki jako Waldemar Nowakowski, Tomasz Makuch jako Stefan, Adam Wojciechowski jako Herman Gisser.

Jehoszua Perle to żydowski pisarz, publicysta i tłumacz, przedstawiciel realizmu i naturalizmu, tworzący wyłącznie w jidysz.
Urodził się w 1888 roku w Radomiu, w ubogiej rodzinie na Podwalu – jego ojciec był handlarzem siana w okolicznych wsiach.

Do dwunastego roku życia Jehoszua uczył się w chederze, potem skończył dzięki stypendium gminy żydowskiej cztery klasy w polskim gimnazjum w Radomiu. Po odbyciu nauki, zatrudniony został jako subiekt w sklepie manufakturowym, przyuczał się też do zawodu ślusarza. Porzucił jednak rodzicielskie marzenia o pracy w przyszłościowym zawodzie i wbrew protestom rodziny wyjechał do Warszawy.

Tam podjął pracę buchaltera w banku, a jednocześnie bardzo szybko nawiązał kontakty ze środowiskiem literatów języka jidysz. Pracował w wielu zawodach, przede wszystkim jako subiekt i niższy urzędnik, a także jako księgowy. Jego pierwszymi próbami literackimi były pojedyncze wiersze pisane w języku rosyjskim, tłumaczył także w tym czasie na jidysz literaturę polską i rosyjską.

W języku jidysz zadebiutował z rozmachem - opowiadanie Perlego "Szabes" ukazało się w antologii "Nowy Duch", wydanej w Warszawie w 1908 roku przez Noacha Pryłuckiego. Wydana w 1935 roku powieść "Żydzi dnia powszedniego" przyniosła mu ogromny sukces, którego zwieńczeniem była nagroda przyznana mu w 1938 roku przez członków żydowskiego PEN Clubu.

Podczas kampanii wrześniowej zbiegł do Lwowa, lecz po zajęciu tego miasta przez Niemców przyjechał z powrotem do Warszawy. W czasie okupacji niemieckiej znalazł się w getcie warszawskim i pracował w Wydziale Propagandy Zakładu Zaopatrywania przy Judenracie, gdzie redagował plakaty. To zajęcie zapewniało mu skromną egzystencję.

W 1943 r.oku przeszedł na „stronę aryjską”, lecz padł ofiarą niemieckiej prowokacji w Hotelu Polskim przy ulicy Długiej. Został wywieziony do Bergen-Belsen, skąd został następnie przeniesiony wraz z synem do Auschwitz-Birkenau, gdzie zginął wiosną 1944 roku.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie