Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Resursa Obywatelska w Radomiu zaprasza na Dni Jana Karskiego

/bk/
W dniach 17 - 25 listopada odbędą się w Radomiu "Dni Karskiego". Projekt realizowany jest w związku z ogłoszeniem przez Sejm RP roku 2014 Rokiem Jana Karskiego.

Już w poniedziałek, 17 listopada, o godzinie 12.w Resurt-się nastąpi otwarcie wystawy "Jan Karski. Człowiek wolności". Wystawa, którą można oglądać do końca listopada prezentuje jego młodość w rodzinnej Łodzi, studia, czas wojny i działalność powojenną.
Po wernisażu odbędzie się montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów I LO im. M. Kopernika w Radomiu.
Oprowadzanie po wystawie trwać będzie w dniach 24-28 listopada.

We wtorek, 18 listopada, o godzinie. 17. Resursa zaprosi na wykład historyka, profesora Andrzeja Żbikowskiego oraz pokazy filmów o Karskim.

W dniach 20-21 listopada w godz.10 -12 trwać będą warsztaty edukacyjne dla młodzieży w jęz. angielskim połączone z wykładem Teda Bartona "Karski oczami Amerykanów".

20 listopada o godzinie18 Ted Barton, stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta wygłosi wykład otwarty o Janie Karskim (w jęz. angielskim). Na spotkanie zaprasza American Corner Radom ul. Traugutta 31/33.

25 listopada - do gry miejskiej dla grup szkolnych "Dzień w wojennym Radomiu" - zaprosi I LO im. M. Kopernika w Radomiu.

Jan Karski ( Jan Kozielewski) 1914 r.- 2000) w międzywojennej Polsce ukończył wydział prawa i studium dyplomacji oraz szkołę podchorążych. Po wybuchu wojny trafił do niewoli, jednak udało mu się zbiec i podjąć działalność konspiracyjną. Ze względu na doskonałą pamięć i znajomość języków obcych powierzono mu obowiązki politycznego emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego.

W 1942 pod pseudonimem Jan Karski, którego odtąd będzie stale używał, wyruszył w misję do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Jednym z jego głównych zadań było poinformowanie aliantów o tragicznej sytuacji ludności żydowskiej pod okupacją niemiecką. Zbierając informacje na ten temat, dwukrotnie przedostał się do warszawskiego getta, a takżedo obozu przejściowego w Izbicy, z którego z którego Żydzi kierowani byli do obozów zagłady. Wstrząsającą relację naocznego świadka przekazał ogromnej liczbie amerykańskich i brytyjskich polityków, dziennikarzy i artystów. Spotkał się z prezydentem USA. Jednak dramatyczne apele emisariusza o ratunek dla narodu żydowskiego nie przyniosły rezultatów - większość rozmówców nie dowierzała jego doniesieniom lub je ignorowała.
Po wojnie Jan Karski zdecydował się pozostać na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Czterdzieści lat wykładał stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu w Waszyngtonie.
Był również autorem kilku książek. Publikacja o działalności polskiego państwa podziemnego wydana w 1944 w USA stała się wkrótce bestsellerem i została przetłumaczona na wiele języków.
Otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień.
Bliższe informacje odnośnie uczestnictwa w Dniach Karskiego uzyskać można - [email protected], info: www.rodon.radom.pl i Resursa Obywatelska, tel. 048 362 85 90 w. 24 http://www.resursa.radom.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie