Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rita Gombrowicz była gościem festiwalu Opętani Literaturą w Radomiu

Barbara Koś
W Radomiu trwa festiwal Opętani Literaturą, towarzyszący drugiej edycji Nagrody Literackiej imienia Witolda Gombrowicza.

Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu, była w piątek gościem Zespołu Szkół Plastycznych imienia Jozefa Brandta w Radomiu.
Spotkanie „Gombrowicza życia po życiu” odbyło się o dość nietypowej porze, bo o godzinie 15. Adresowane było bowiem do młodzieży szkół średnich, która, jak świadczą choćby Festiwale Gombrowiczowskie w radomskim teatrze, jest żywo zainteresowana twórczością tego wybitnego autora.

W rozmowie z Ritą Gombrowicz, prowadzonej przez Tomasza Tyczyńskiego, kierownika Muzeum Gombrowicza we Wsoli, mówiono o ostatnich latach życia pisarza, które spędził wraz z żoną we francuskim mieścia Vence. Tomasz Tyczyński pytał gościa, jak wygląda życie z artystą, który w dodatku jest człowiekiem nieprzeciętnym i wybiegający poza schemat „męża”. Był on, jak mówiła Rita Gombrowicz, także „mężem opatrznościowym” bo w chwili poznania pisarza była osobą bardzo młodą.

Było też pytanie o „Gombrowicza życie po życiu” a zatem o to, co wdowa zrobiła, by utrwalić osobę Witolda, co uczyniła dla podtrzymania jego sławy. A uczyniła wiele. Jest kuratorką prac Gombrowicza. Dzięki jej staraniom jego prace co roku wydawane są w różnych krajach. Do dziś książki Gombrowicza zostały przetłumaczone na ponad 35 języków. Wydała książki biograficzne: „Gombrowicz w Argentynie” i „Gombrowicz w Europie.” W 2013 roku opublikowała dzienniki Gombrowicza pod tytułem „Kronos”, które wzbudziły duże zainteresowanie mediów i czytelników z powodu nigdy wcześniej nie opublikowanych prywatnych kontrowersyjnych przemyśleń i refleksji Gombrowicza oraz szczegółów z jego prywatnego życia.

Po spotkaniu wszyscy obecni wzięli udział w uroczystym finisażu wystawy uczniów „plastyka” „Autor. Kreacja. Interpretacja” ukazującącej malarstwo, grafikę ,rzeźbę, tkaninę i ceramikę inspirowane twórczością Gombrowicza. Rita Gombrowicz weźmie udział w finałowej Gali Nagrody w niedzielę.

Po południu w Muzeum Gombrowicza we Wsoli w spotkaniu „Czytane nominowane” o nominowanych książkach opowiedzieli ich autorzy. Anna Cieplak –mówiła o książce „Ma być czysto”, Salcia Hałas –o „Pieczeni dla Amfy”, Natalia Fiedorczuk-Cieślak – o tym, „Jak pokochać centra handlowe”, Aleksander Wenglasz – mówił o książce „Zdjęcie inaczej zabić” a Aleksandra Zielińska- o powieści „Bura i szał”. Nagrane fragmenty prozy czytał Mariusz Bonaszewski.

W sobotę, 9 września, kolejne wydarzenia festiwalu. O godzinie 17 w Miejskiej Bibliotece Publicznej, Piłsudskiego 12 spotkanie: „Literatura bez kobiet? Dyskutują Anna Kałuża (moderator), Jerzy Jarzębski, Justyna Sobolewska i Anna Spólna. O 19.00 w muszli koncertowej w parku Kościuszki "Córki dancingu" czyli koncert zespołu „Ballady i Romanse”. Ogłoszenie werdyktu Kapituły nastąpi w niedzielę, 10 września, o godzinie 17 w Zespole Szkół Muzycznych. Potem koncert „Mój ulubiony Młynarski…” w wykonaniu Piotra Machalicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie