Robert Kubica vs. dzieci! Zobacz, jak wyglądał wyjątkowy SKS na torze kartingowym

Partnerem cyklu jest ORLEN
W miniony czwartek miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Na torze A1Karting w Warszawie odbyły się specjalne zajęcia programu Szkolny Klub Sportowy, w ramach akcji ,,Bądź aktywny, bądź bezpieczny”, w których dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Księdza Idziego Radziszewskiego w Bratoszewicach mogły ścigać się na gokartach z Robertem Kubicą i Ministrem Sportu i Turystyki Kamilem Bortniczukiem.

Po co w szkołach SKS?

Podstawowym celem programu Szkolny Klub Sportowy jest popularyzowanie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. W ramach programu realizowanych jest blisko 100 różnych form aktywności. Odbywają się one dwa razy w tygodniu w formie 60-minutowych zajęć. W program angażuje się coraz więcej dzieci, rodziców i nauczycieli, dzięki czemu powiększa się SKS-owa społeczność.

Szkolenie pod okiem mistrza

Ministerstwo Sportu i Turystyki, wraz z ORLENEM i Instytutem Sportu, organizują specjalnie zajęcia, na których młodzi adepci mogą poznać największe, polskie gwiazdy sportu. W czwartek w Warszawie na torze kartingowym A1Karting dzieci mogły szkolić się z jazdy na gokartach pod okiem samego Roberta Kubicy.

Spotkanie zaczęło się od podziału na grupy, w ramach których dzieci uczestniczyły w zaplanowanych zajęciach dydaktyczno-sportowych. Zanim mogły spełnić swoje marzenie i zmierzyć się na torze z najsłynniejszym polskim kierowcą wyścigowym, musiały przejść teorię - zarówno sportową jak i bezpieczeństwa.

Pierwszy raz na…symulatorze sportowym!

Młodzież miała okazję uczyć się prowadzenia pojazdów na specjalnych, nowoczesnych symulatorach, z których korzystają na co dzień m.in. kierowcy sportów motorowych. Wiele radości sprawiła im rywalizacja między sobą, ale cenniejsza była nauka jazdy, której nikt z obecnych jeszcze nie doświadczył.

- Nigdy jeszcze na czymś takim nie jeździłem. Można się poczuć jak w prawdziwym samochodzie. To jest super zabawa - powiedział jeden z uczniów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Dobra zabawa to też jednak obowiązki. Przed uprawianiem dowolnej dyscypliny sportu powinno się mieć świadomość jakie niebezpieczeństwa lub urazy mogą nas spotkać podczas chwili nieuwagi. Nie inaczej jest z gokartami, które są przeznaczone głównie dla młodzieży.

- Gokarty to tak naprawdę sport dla młodych. Uczy nie tylko rywalizacji, ale też podstaw jazdy i jej techniki. Oczywiście różnią się one od samochodów, ale tak naprawdę to dzięki nim dzieci od młodego wieku mogą już mieć pierwsze kontakty z kierownicą - powiedział Robert Kubica.

Robert Kubica vs. dzieci! Zobacz, jak wyglądał wyjątkowy SKS na torze kartingowym

Dzieci wzięły udział w specjalnym szkoleniu z zasad bezpieczeństwa na drodze i torze oraz przeszły kurs pierwszej pomocy pod okiem profesjonalnego instruktora. Nie była to tylko teoria, bo uczniowie mogli w praktyce spróbować swoich sił trenując reanimację na manekinach szkoleniowych. W budynku wyeksponowano również komiksy promujące akcję „Bądź aktywny, bądź bezpieczny” z udziałem Roberta Kubicy, Kajetanem Kajetanowiczem i Bartłomiejem Marszałkiem, które uczyły poprawnych zachowań na jezdni czy pasach dla pieszych.

- To ważne, bo musimy wiedzieć co zrobić, jakby stało się coś naszym kolegom w szkole albo rodzicom - powiedziała jedna z uczennic.

Robert Kubica wzorem dla najmłodszych

Główną atrakcją ponad 4-godzinnych zajęć był wyścig kartingowy z samym Robertem Kubicą. Dzieci nie tylko mogły podziwiać swojego idola, ale i rywalizować przeciwko jedynemu Polakowi, który jeździł w Formule 1. Swoich sił próbował również Minister Kamil Bortniczuk.

Kierowca dostarczył dzieciom fantastycznych wrażeń, które będę z pewnością wspominać przez wiele lat. Robert Kubica rozgrywał sytuację na torze w taki sposób, żeby dzieci mogły zarówno uczyć się pościgu za współzawodnikami, mijania, jak i uciekania przed nimi z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i zdrowej, sportowej rywalizacji. Oczekujący na swoją turę uczniowie kibicowali kolegom i koleżankom, ale najmocniej chyba swojemu idolowi. W czasie jazdy można było dostrzec wiele banerów i napisów dopingujących Roberta Kubicę, przygotowanych przez uczniów z bartoszewickiej podstawówki.

- Za moich czasów nie było takiego programu jak Szkolny Klub Sportowy, a jedynie zwykłe lekcje z WF-u. O takiej formie nauki bezpieczeństwa i techniki jazdy jaką możemy przeprowadzić na dzisiejszych zajęciach mógłbym jedynie pomarzyć - dodał Robert Kubica.

Sport i bezpieczeństwo idą w parze

Sport i aktywność fizyczną trzeba uprawiać jednak świadomie. Nigdy nie wiadomo, kiedy może dojść do wypadku czy nieszczęśliwej kontuzji. W takich momentach ważne jest by być przygotowanym na zaistniała sytuację i pomóc sobie lub innej osobie w potrzebie.

- Dzięki programom takim jak ten, dzieci mogą nie tylko ścigać się z zawodnikami takimi jak Robert Kubica, ale także grać w piłkę, uprawiać różne dyscypliny sportowe oraz zdobywać podstawową wiedzę z zakresu pierwszej pomocy i zasad bezpieczeństwa. Te wartości promujemy nie tylko za pomocą komiksów czy przez sport, ale także poprzez liczne wydarzenia, które mają miejsce w całej Polsce – tłumaczył zasady programu SKS Minister Kamil Bortniczuk.

Robert Kubica vs. dzieci! Zobacz, jak wyglądał wyjątkowy SKS na torze kartingowym

Zajęcia SKS mogą być początkiem wielkiej kariery sportowej

Celem programu Szkolny Klub Sportowy jest zadbanie o dzieci oraz młodzież i jest to największe narzędzie aktywizacyjne tego typu w Polsce. Jego skala i zasięg terytorialny pozwalają efektywnie oddziaływać na najmłodszych, którzy uczestnicząc w programie, osiągają lepsze wyniki sprawnościowe niż rówieśnicy, co potwierdzono stosownymi badaniami.

- Myślę, że sport przede wszystkim uczy dziecko wielu rzeczy, nie tylko jeśli chodzi o aspekty fizyczne, ale także charakter. Każda dyscyplina, niesie ze sobą pewne wartości charakteru oraz postawy wobec rywali. Sądzę, że aktywność fizyczna to wspaniała forma stylu życia, zwłaszcza w młodym wieku. Pasja do konkretnej dyscypliny, gdy się już obudzi, może przynieść ogromne korzyści, zwłaszcza w dzieciństwie – podsumowywał Robert Kubica.

Od pierwszej edycji, która miała miejsce w 2017 roku program SKS jest wspierany przez ORLEN - największego sponsora polskiego sportu – nie tylko tego profesjonalnego będącego wynikiem wieloletnich treningów naszych największych gwiazd, ale również młodzieżowego. W 2022 roku spółki wchodzące w skład Grupy Kapitałowej ORLEN objęły programami sportowymi ponad 300 tys. dzieci i młodzieży w całej Polsce. Pomagając w realizacji programów dla dzieci i młodzieży, Grupa Kapitałowa ORLEN nie tylko dba o ich rozwój, ale również szuka kolejnych talentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Robert Kubica vs. dzieci! Zobacz, jak wyglądał wyjątkowy SKS na torze kartingowym - Sportowy24

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie