Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie)" to nowa wystawa w Muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu

Barbara Koś
Na wystawę zaprasza Leszek Ruszczyk, dyrektor muzeum. Obok kuratorzy: Ilona Pulnar - Duszyk i Adam Duszyk.
Na wystawę zaprasza Leszek Ruszczyk, dyrektor muzeum. Obok kuratorzy: Ilona Pulnar - Duszyk i Adam Duszyk. Muzeum Facebook
Wystawa „Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie polskim 1850-1939)" to nowa wystawa w Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Mówiono o niej we wtorek, 12 września, w muzeum. Wernisaż odbędzie się w piątek, 15 września, o godzinie 17, w sali głównej muzeum, ulica Rynek 11.

„Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie)" to nowa wystawa w Muzeum imienia Malczewskiego w Radomiu

O ekspozycji mówili Leszek Ruszczyk, dyrektor "Malczewskiego" oraz kuratorzy wystawy: Ilona Pulnar - Duszyk i Adam Duszyk.

Jest to prezentacja około 150 obrazów najwybitniejszych mistrzów polskiego malarstwa takich, jak Józef Chełmoński, Jacek Malczewski, Vlastimil Hofman, Leon Wyczółkowski, Stanisław Kamocki, Stanisław Witkiewicz, Kazimierza Sichulski, Ferdynand Ruszczyc, Wincenty Wodzinowski, Aleksander Kotis, Stanisław Czajkowski, Aleksander Gierymski i wielu, wielu innych.

Ekspozycja jest swego rodzaju opisem charakterystycznych dla danej pory roku obyczajów, obrzędów, podań i wierzeń. Zamknięty cykl kalendarzowy Roku polskiego to doskonały symbol nieustannego powracania do źródeł, do rodzimych tradycji, które stanowią podłoże i osnowę wszystkich treści naszego narodowego życia.

Ucieszą oko sielskie pejzaże: pola, jeziora, rzeki, góry i lasy. Prace polowe determinowane zmieniającymi się cyklicznie: jesienią, zimą, wiosną i latem przypomną nam o dawnych czasach, o szacunku dla pracy i ziemi, która nas żywi.

Inspiracją dla powstania wystawy była książka Zofii Kossak, o tym samym tytule. Organizatorzy zwracają uwagę na znaczenie sielskich, wiejskich krajobrazów w polskiej kulturze, jak również na unikatowość obyczajów kultywowanych przez ludność wiejską.

- Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważny w kulturze polskiej był rok polski, ale także jak ważna w kulturze polskiej była wieś, łąki, pola, lasy, jeziora i rzeki. Tym samym, czym dla Brytyjczyków i dla kultury brytyjskiej było morze i oceany, w kulturze polskiej jest ten sielski krajobraz - mówił Adam Duszyk.

W naszej kulturze narodowej zdumiewa bogactwo polskich świąt i obyczajów. Rok złożony z trzystu sześćdziesięciu kilku dni stanowi miarę czasu przyjętą przez ludzkość, narzuconą ruchem ziemi.

Wystawę ubarwiają i rozbudowują w dodatkowe wątki także inne muzealia etnograficzne oraz nawiązania literackie i poetyckie, które będziemy mogli oglądać.

Na wernisażu będzie można zakupić przepiękny album na temat eksponowanych prac i autorów.

Wystawa „Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie polskim 1850 -1939)” to kluczowa wystawa tegorocznych obchodów 100-lecia Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie