Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rosnący problem z odpadami zielonymi w gminach regionu radomskiego

jp
Janusz Petz
Radkom w tym miesiącu nie przyjmuje już odpadów zielonych. Przedsiębiorstwo tłumaczy, że skończył się miesięczny limit przyjmowanych odpadów tego typu. Wszelkie próby radzenia sobie z problemem w sposób niezgodny z posiadanymi zezwoleniami grożą Spółce wysokimi karami, a w konsekwencji zamknięciem zakładu.

Zgodnie z istniejącymi przepisami, za system gospodarki odpadami odpowiedzialna jest w ramach swoich obowiązków gmina.

- Przedsiębiorstwo Radkom odpowiada natomiast za funkcjonowanie instalacji przetwarzania odpadów - mówi Agnieszka Kowalczyk, dyrektor do spraw handlu i gospodarki odpadami w spółce Radkom. Przedsiębiorstwo posiada jedyną w regionie instalację do przetwarzania odpadów zielonych, wskazaną w wojewódzkim planie gospodarki odpadami. Instalacja zgodnie z posiadanym pozwoleniem zintegrowanym ma zdolność przerobową 10 tysięcy ton odpadów zielonych rocznie. Już dziś wiadomo, że przepustowość radomskiej instalacji jest zbyt mała dla regionu.

- W ubiegłym roku mieliśmy już przekroczenia w przyjmowaniu odpadów zielonych, choć w latach ubiegłych do instalacji nie dowożono tyle odpadów co w tym roku. Nie da się ukryć, że ilość odpadów zielonych na rynku zwiększyła się, w związku z tym, że gminy objęły zorganizowanym systemem odbioru odpadów również odpady zielone. W ramach zryczałtowanej opłaty śmieciowej mieszkańcy muszą mieć odbierane również te odpady - mówi Agnieszka Kowalczyk.

Odpady zielone do głównie liście, gałęzie, skoszona trawa. Zgodnie z pozwoleniami radomska instalacja przerabiająca takie odpady może przyjmować ich nie więcej niż 900 ton na miesiąc. Tymczasem w ostatnich miesiącach Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych w Radomiu przyjmował ich więcej. – Gminy powinny zweryfikować ilość wytwarzanych na swoich terenach odpadów zielonych i podjąć działania zmierzające do zmniejszenia ilości odpadów zielonych odbieranych od mieszkańców, bo my nie jesteśmy w stanie zagospodarować wszystkich takich odpadów z całego regionu - mówi Agnieszka Kowalczyk.

Radkom jako zarządzający regionalną instalacją ma podpisane umowy ze wszystkimi podmiotami świadczącymi usługi odbioru odpadów w całym regionie. Bezpośrednio z Radkomem mają podpisane umowy nie tylko firmy, ale też same gminy. Dotyczy to Radomia, Kowali, Pionek i Zwolenia. W ramach organizowanych systemów zbiórki odpadów gminy mają możliwość zróżnicowania opłat i premiowania tych mieszkańców, którzy we własnym zakresie kompostują odpady zielone w przydomowych kompostownikach, a następnie wykorzystują je jako nawóz.

Proces technologiczny związany z przerobem odpadów zielonych wiąże się pewnymi ograniczeniami. - Skąd wzięła się ilość 900 ton miesięcznie, skoro jest 10 tysięcy ton w skali roku? To jest proces technologiczny, który wymaga czasu, odpowiednich parametrów pracy instalacji, w tym nawadniania, napowietrzania, przerzucania. Ten proces jest rozłożony na dwie fazy. Pierwsza z nich to proces intensywnego kompostowania, który trwa 21 dni w dwóch reaktorach. Na przetwarzanie tego odpadu potrzebny jest czas, nic tutaj nie można przyspieszyć. Następnym etapem jest proces dojrzewania na placu, co trwa od 40 do 50 dni - mówi Jacek Grzegorzewski, kierownik Działu Produkcji. Ziemisto - torfowy materiał po przesianiu można wykorzystywać jako środek poprawiający właściwości gleby. Taki materiał z Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych można wykorzystać np. do zakładania przydomowych trawników.

W celu ograniczenia ilości odpadów zielonych dowożonych do radomskiej instalacji Gminy powinny mobilizować mieszkańców do kompostowania tych odpadów np. zróżnicowaną opłatą za gospodarowanie odpadami.

4. urodziny Explosion w Radomiu. Zdjęcia z piątkowej imprezy

4. urodziny Explosion w Radomiu. Zdjęcia z sobotniej imprezy

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie