Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rośnie finansowa przepaść między bogatą stolicą a biedniejszymi regionami Mazowsza

JP
Produkt Krajowy Brutto w podregionach województwa Mazowieckiego, w złotówkach na jednego mieszkańca.
Produkt Krajowy Brutto w podregionach województwa Mazowieckiego, w złotówkach na jednego mieszkańca. Grafika "Echa Dnia"
Najnowsze wyliczenia Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego w Warszawie pokazują rosnącą przepaść w Produkcie Krajowym Brutto pomiędzy Warszawą a biednymi peryferiami województwa mazowieckiego.

Na szczęście Komisja Europejska zgodziła się uwzględnić statystyczny podział Mazowsza, a tym samym różnicę w poziomie zamożności, w planowaniu kolejnego budżetu unijnego.

Wyliczenia Produktu Krajowego Brutto są podstawą do ustalania funduszy pomocowych dla biedniejszych regionów Wspólnoty. Chodzi nie tylko o ilość pieniędzy przekazywanych do regionów w ramach polityki spójności, ale też zasady finansowania różnych projektów. Tam, gdzie poziom zamożności jest większy potencjalni beneficjenci muszą zabezpieczyć większy wkład własny. Ma to ogromne znaczenie na przykład dla zadłużonych „po uszy” samorządów, które chcąc skorzystać z dotacji zmuszone są do zaciągania coraz droższych kredytów.

Najbogatsze województwo

Z danych Wojewódzkiego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2017 roku wartość wytworzonego w województwie mazowieckim produktu krajowego brutto wyniosła 446 586 milionów złotych. W porównaniu z 2016 rokiem była wyższa w cenach bieżących o 7,8 procent. Wzrost PKB odnotowano we wszystkich podregionach. Województwo mazowieckie to najsilniejszy gospodarczo obszar kraju, w którym jest wytwarzana największa część produktu krajowego brutto. W odniesieniu do roku 2015 produkt krajowy brutto wzrósł w województwie mazowieckim aż o 10 procent. To o 1,8 procent większy wzrost niż wynosiła średnia w całym kraju.

W regionie warszawskim stołecznym wytworzono aż 17,2 procent produktu krajowego brutto, natomiast w pozostałej części województwa tylko 5,2 procent. Warto zauważyć jednak, że dynamika wzrostu i wielkość produktu krajowego brutto liczona dla Warszawy to niekoniecznie efekt pracowitości, zaradności, czy przedsiębiorczości warszawiaków, ale także na przykład efekt zjawiska lokowania największych i najbardziej dochodowych firm o zasięgu ogólnopolskim właśnie w stolicy. W Warszawie zarejestrowana jest co trzecia z firm notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Wszystkie one lub zdecydowana większość z nich zarabia pieniądze nie tylko w Warszawie, ale przeważnie w całej Polsce. Na przykład bank z siedzibą w Warszawie wypracowuje dochód w licznych swoich filiach rozsianych po całej Polsce, również w najmniejszych miejscowościach.

Poziom produktu krajowego brutto na jednego mieszkańca wynosił w Warszawie 153 550 złotych, a w regionie radomskim tylko 35 670 złotych.Poziom produktu krajowego brutto na jednego mieszkańca wynosił w Warszawie 153 550 złotych, a w regionie radomskim tylko 35 670 złotych.

PKB na głowę mieszkańca

Terytorialne zróżnicowanie poziomu rozwoju gospodarczego najlepiej obrazuje produkt krajowy brutto w przeliczeniu na 1 mieszkańca. W 2017 roku średni poziom tego miernika dla województwa mazowieckiego wyniósł 83 123 złotych i był wyższy o 7,4 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Województwo mazowieckie osiąga najwyższy w Polsce poziom tego wskaźnika - w 2017 roku przewyższył on średnią krajową o 60,5 procent (o 31 347 złotych); w 2016 roku był większy o 59,7 procent, a w 2015 roku - o 59,6 procent. Dane te pokazują, że całe Mazowsze powoli, ale jednak wciąż ucieka pozostałym województwom w kraju.

Radomska bieda

Dane statystyczne pokazują, że rosną dysproporcje pomiędzy Warszawą i biednymi regionami województwa, choć trzeba od razu przyznać, że również region radomski z roku na rok bogaci się. W 2015 roku produkt krajowy brutto w regionie radomskim, który w badaniach statystycznych obejmuje byłe województwo radomskie bez powiatu grójeckiego i Drzewicy wynosił 32 778 złotych na jednego mieszkańca. Rok później było to 32 830 złotych, a dwa lata później 35 670 złotych. To jednak tylko 68,9 procent średniej krajowej. Pod względem wysokości PKB na 1 mieszkańca miasto Warszawa zajmuje pierwszą lokatę w Polsce, przewyższając średnią krajową o 196,6 procent (w 2015 roku o 191,9 procent).

Unijne dotacje

Z powodu szybko rosnącego produktu krajowego brutto Warszawy, Mazowsze nie może już liczyć na takie wsparcie ze strony Unii jak na przykład biedne województwa Ściany Wschodniej. Tymczasem szybkie bogacenie się dotyczy tylko Warszawy, natomiast biedne regionu peryferyjne województwa są nawet w trudniejszej sytuacji niż wiele mocno dotowanych regionów Polski.

Od tego roku obowiązuje podział statystyczny województwa mazowieckiego na Warszawę i pozostałą część województwa, co teoretycznie powinno przełożyć się na strumień pieniędzy płynących z Brukseli do Warszawy i biednych powiatów. O tym zdecydują prowadzone właśnie negocjacje na temat budżetu unijnego w następnej perspektywie unijnego finansowania na lata 2021 - 27. Komisja Europejska już zgodziła się na uwzględnienie podziału statystycznego Mazowsza, ale wciąż nie uzgodniony jest sam budżet i jego konstrukcja. Szacuje się, że dzięki uwzględnieniu podziału statystycznego Mazowsza, do biednej części województwa może trafić dwa miliardy złotych więcej pieniędzy z funduszy unijnych.

Focus w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie