Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozebrano wiadukt na ulicy Kozienickiej w Radomiu. Ruch samochodów „górą” i pociągów „dołem” ma wrócić w połowie tego roku

Janusz Petz
Janusz Petz
Na ulicy Kozienickiej w Radomiu rozebrano już wiadukt kolejowy, nowa konstrukcja ma stanąć w połowie roku.
Na ulicy Kozienickiej w Radomiu rozebrano już wiadukt kolejowy, nowa konstrukcja ma stanąć w połowie roku. Joanna Gołąbek
Ekipy budowlane rozebrały już wiadukt kolejowy na ulicy Kozienickiej w Radomiu. Nieopodal budowana jest właśnie tymczasowa kładka dla pieszych. Ruch samochodów „górą” i pociągów „dołem” ma wrócić w połowie tego roku, a pociągi będą się zatrzymywały na nowych radomskich przystankach.

Opady śniegu oraz mróz spowolniły nieco tempo prac przy pracach rozbiórkowych wiaduktu i budowie linii kolejowej numer 8 na miejskich odcinkach trasy. Zaawansowanie robót pozwala jednak żywić nadzieję, że rzeczywiście już podczas wakacji będzie można dojechać pociągiem z Radomia do Warszawy, a także przejezdna będzie jedna z głównych dróg w mieście, czyli ulica Struga i jej przedłużenie, czyli ulica Kozienicka.

Od 30 stycznia wiadukt na ulicy Kozienickiej w Radomiu jest zamknięty. Ruszyły prace rozbiórkowe wiaduktu. Konstrukcja ma zostać całkowicie zburzona, a w jej miejsce w trzecim kwartale tego roku ma stanąć nowy, szerszy wiadukt. Kierowcy do tego czasu będą musieli jeździć objazdami. Prace prowadzone są w związku z modernizacją linii kolejowej Warszawa-Radom.

Wiadukt na ulicy Kozienickiej w Radomiu w trakcie rozbiórki....

Nowy wiadukt

W miejsce rozebranego wiaduktu ma być zbudowana nowa konstrukcja. Nieopodal wiaduktu trwa właśnie budowa tymczasowej kładki dla pieszych. Nowy wiadukt będzie szerszy (trzy pasy ruchu zamiast dotychczasowych dwóch) oraz dłuższy (powstanie również nad planowanym trzecim etapem trasy N-S, która w tym rejonie będzie przebiegała obok torów - pod końcówką ulicy Struga).

Wiadukt ten zostanie poza tym połączony z planowanym tam przez PKP PLK nowym przystankiem kolejowym Radom-Gołębiów. Pod wiaduktem ułożone będą nowe tory. Wykonawca planuje zakończyć prace w III kwartale tego roku, chociaż sam ruch pociągów – zgodnie z rocznym rozkładem jazdy – powinien być wznowiony już 12 czerwca. Doświadczenie mówi, że również ta inwestycja podobnie jak wiele innych inwestycji kolejowych zostanie zbudowana z poślizgiem, jednak budowlańcy uważają, że zaawansowanie robót na najbardziej czasochłonnych obiektach inżynieryjnych jest tak zaawansowane, że możliwe są nawet czerwcowe terminy oddania do użytku linii kolejowej.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami remont wiaduktu będzie prowadzony w ramach modernizacji trasy kolejowej numer 8, a miasto jedynie dołoży się finansowo do samej inwestycji. W ubiegłym roku informowano, że remont wiaduktu rozpocznie się zaraz po zakończeniu przebudowy Alei Wojska Polskiego, tak aby zamknięcie dwóch ważnych dróg nie sparaliżowało ruchu w tej części miasta.

Jazda jednym torem

Umożliwienie jazdy pociągów jednym torem z Radomia do Warki nie oznacza końca całej budowy trasy numer 8. Na szybką kolej do stolicy będziemy musieli jeszcze poczekać. Obecnie mówi się, że realnym terminem puszczenia pociągów z szybkością 160 kilometrów na godzinę na tej trasie jest druga połowa 2022 roku. Kolejarze czują jednak dość dużą presję „polityczną” w tej sprawie, bo według wcześniejszych strategicznych planów uruchomienie szybkiej kolei i trasy szybkiego ruchu do Warszawy miało być zsynchronizowane z otwarciem Portu Lotniczego Warszawa – Radom, a ten ma być gotowy w połowie przyszłego roku.

Wiadomo, że wraz z uruchomieniem ruchu pociągów po jednym torze uruchomione będę też nowe przystanki kolejowe – Radom Stara Wola, Radom Północny, Radom Gołębiów. Grupa radomskich społeczników, w tym Sebastian Pawłowski zaproponowała, aby w związku z budową nowych przystanków kolejowych w mieście główną stację w Radomiu nazwać „Radom Główny”. Warto wspomnieć, że oprócz wymienionych przystanków ma być zbudowany jeszcze najbliższy lotniska przystanek Radom Wschód oraz niewykluczone - przystanek Radom Południe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie