MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozkopany Czarnolas. Wielkie prace w Muzeum Jana Kochanowskiego

pok
W tym stawie będą pływały ozdobne ryby.
W tym stawie będą pływały ozdobne ryby. Piotr Kutkowski
Rozkopany park, pusta niecka zamiast stawu, pomnik poety w cieniu betonowych rur - tak wygląda obecnie otoczenie Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. Pięknie ma być za osiem miesięcy.

Prace rozpoczęły się przed kilkoma miesiącami i widać, że idą pełną parą. Wejście główne do parku zostało zamknięte, prowadzona jest tam budowa kordegardy, w której mieścić się będą między innymi kasa biletowa, pokoje gościnne, sklep z pamiątkami, mini kawiarnia oraz pomieszczenia obsługi monitoringu. Wznoszony jest także amfiteatr na 150 miejsc, w którym odbywać się będą plenerowe imprezy i przedstawienia. Trwa wymiana parkowego ogrodzenia i renowacja dwóch stawów.
- W dolnym stawie poziom wody będzie regulowany za pomocą specjalistycznych urządzeń - mówi Maria Jaskot, kierownik Muzeum Jana Kochanowskiego w Czarnolesie. - Jeśli obniży się, wówczas woda będzie automatycznie pompowana ze studni głębinowej. W tym stawie zagoszczą różne gatunki ozdobnych ryb, górny zyska wygląd wodnego oczka.

PRACE W ZIEMI

Zdaniem pani kierownik zupełnie inaczej będą wyglądały też alejki, które w miejsce asfaltowej nawierzchni zostaną wyłożone albo granitową kostką albo szutrem. Dzięki systemowi nawadniania trawniki mają być zawsze w dobrej kondycji, natomiast ziemia skryje różnego typu instalacje.

- Chcemy także uzyskać dostęp do satelitarnego internetu oraz stworzyć platformę cyfrową naszego muzeum - podkreśla Maria Jaskot - Za te same pieniądze dokonywana też będzie cyfrowa archiwizacja dokumentów oraz prac związanych z Janem Kochanowskim. Dodatkowo planujemy zrobienie projektu budynku ogólnopolskiego centrum informacji o Janie Kochanowskim i badań nad epoką, w której żył.

DRUGI ETAP

Sam budynek miałby powstać w drugiej części projektu, na razie jednak nie wiadomo jeszcze, czy uda się zdobyć na ten etap pieniądze.
Pierwsza część, według pani kierownik, została już zrealizowana w 50 procentach. Pomimo wykonywanych robot muzeum jest czynne dla zwiedzających, wejście do parku prowadzi boczną furtką.
- Planujemy, że prace zakończą się w maju 2012 roku - stwierdziła nasza rozmówczyni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie