MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa o raku piersi z doktorem z radomskiego szpitala

Agnieszka Witczak-Armacińska
Lekarz medycyny Wojciech Majchrzak.
Lekarz medycyny Wojciech Majchrzak. archiwum
Rozmowa z doktorem Wojciechem Majchrzakiem kierownikiem Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór u kobiet w całej Polsce. Jest też chyba już najlepiej poznanym z nowotworów?

Liczba nowych zachorowań na raka piersi jest ogromna - ponad 12 tysięcy rocznie. Na szczęście wiele kobiet zgłasza się do lekarza, gdy nowotwór jest jeszcze we wczesnym stadium. To pozwala podjąć stosowne, kompleksowe leczenie. Tak jest dzięki programowi przesiewowemu (bezpłatne badania mammograficzne dla pań wieku 50-69 lat w ramach „Programu profilaktyki raka piersi”) i wzrostowi świadomości społecznej. Zgłoszenie się do lekarza we wstępnym stadium choroby przekłada się na lepsze wyniki leczenia, jak i daje możliwość zastosowania chirurgii oszczędzającej. Warto też zaznaczyć, że mammografia, to najważniejsze badanie diagnostyczne w kierunku wykrycia raka piersi. Polega ono na zrobieniu czterech zdjęć rentgenowskich - dwóch projekcji każdej piersi. Jest bezpieczne, bo promieniowanie, które emituje jest porównywalne do RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tak zwanych zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne przez dotyk.

To oznacza, że kobieta z nowotworem piersi, która trafi do Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu do Poradni Onkologicznej, czy też Poradni Chirurgii Onkologicznej ma szansę skorzystać z chirurgii oszczędzającej?

To zależy od jej stanu. Na pewno taka pacjentka skorzysta z pełnej diagnostyki obrazowej (USG, mammografia cyfrowa, badanie rezonansu magnetycznego,) jak też pobrania materiału (fragmentu zmiany) do badania histo-patologicznego, które pozwala postawić ostateczne rozpoznanie. Obecnie zalecaną metodą diagnostyki zmian w piersi jest biopsja gruboigłowa lub mammotomiczna. Tak popularna do niedawna biopsja cienkoigłowa nie daje wystarczająco dużo informacji do podjęcia prawidłowego leczenia i staje się metodą pomocniczą (na przykład w diagnostyce przerzutów do węzłów chłonnych).

Od 2013 roku w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu funkcjonuje Zespół Leczenia Raka Piersi?

To oznacza, że każdy przypadek chorego z tym rozpoznaniem jest omawiany w gronie specjalistów różnych dziedzin medycyny zajmujących się nowotworami - onkologa klinicznego, radioterapeutę, chirurga onkologa, radiologa i patomorfologa. Daje to możliwość zaproponowania optymalnego leczenia. Pozwala również na zapewnienie komfortu pacjentom, gdyż od początku poznają kolejne etapy leczenia co zmniejsza niepokój i niepewność związane z rozpoznaniem złośliwego nowotworu. Coraz większej grupie pacjentek proponujemy tak zwane leczenie oszczędzające. Należy podkreślić, że nie wpływa to na onkologiczny wynik leczenia. Upraszczając chirurgię raka piersi możemy podzielić na chirurgię samego gruczołu piersiowego i chirurgię węzłów chłonnych pachowych. Chirurgia oszczędzająca pierś polega na miejscowym wycięciu zmiany piersi. Pozwala to na dobry efekt kosmetyczny. Chirurgia oszczędzająca węzły polega na tak zwanej biopsji węzła wartowniczego, czyli pobrania 1-5 węzłów odpowiednio oznakowanych. U większości chorych procedura ta pozwala na uniknięcie powikłań w postaci obrzęków kończyny i związanych z tym zaburzeń funkcji ręki. I jeszcze raz należy podkreślić, że chirurgia oszczędzająca pozwala na mniejsze kalectwo przy porównywalnych wynikach leczenia nowotworu. Procedurę węzła wartowniczego z powodzeniem stosujemy również w czerniaku skóry właśnie w celu uniknięcia powikłań po usunięciu wszystkich węzłów chłonnych danej grupy (pachowe, pachwinowe).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie