Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z profesorem Sławomirem Bukowskim, rektorem Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu

Janusz Petz
Janusz Petz
Sławomir Bukowski, rektor Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu.
Sławomir Bukowski, rektor Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego w Radomiu. UTH
Rozmowa z profesorem Sławomirem Bukowskim, rektorem Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Od kształcenia przyszłych lekarzy po zapotrzebowania przemysłu przyszłości.

Uniwersytet wprowadza nowe kierunki studiów. Czy to odpowiedź na zapotrzebowanie samych studentów, którzy poszukują atrakcyjnych kierunków studiów, czy też odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy ?

To była odpowiedź na to co widzimy w raportach służb zatrudnienia. Brakuje lekarzy, mamy więc kierunek lekarski. Brakuje pielęgniarek i fizjoterapeutów. Mamy te kierunki. Cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem młodych ludzi. Mamy też psychologów. Pandemia pokazała, że brakuje psychologów, których pomoc jest często niezbędna. Otworzyliśmy kierunek psychologia. W naszym przypadku są to prawdziwe studia pięcioletnie, a nie kilkustopniowe. Po naszych studiach można zrobić uprawnienia i zostać psychoterapeutą. Psychologia cieszy się też bardzo dużą popularnością wśród młodych ludzi. Na rynku pracy brakuje inżynierów i to już od dawna. Szczególnie brakuje inżynierów, których wiedza byłaby odpowiedzią na zapotrzebowania przemysłu 4.0 – przemysłu przyszłości. Współpracujemy z Platformą Przemysłu Przyszłości 4.0. To jest państwowa fundacja, która pomogła nam w różnych rzeczach. Wyposażyła nam show room – laboratorium, gdzie studenci mogą uczyć się tego co związane jest z wirtualną rzeczywistością. Opracujemy program studiów, który nie ma jeszcze nazwy, ale będzie się wiązał z zastosowaniem sztucznej inteligencji. Uruchamiamy też - odpowiadając na zapotrzebowanie rynku pracy – kierunki robotyka i automatyka procesów i kierunek zarządzanie i inżynieria produkcji. Te dwa kierunki są nowe. Dla tych kierunków pozyskaliśmy dotacją ministerialną i tworzymy Centrum Technologii Cyfryzacji 4.0. To będzie komórka, międzywydziałowe laboratorium, która ma służyć dydaktyce. Tam będzie cały ciąg produkcyjny złożony z robotów, gdzie studenci będą uczyć się programowania całych procesów z wykorzystaniem robotów. Już kupiliśmy roboty i studenci już zaprzyjaźniają się z nimi ucząc się programowania. Ten projekt musimy skończyć w tym roku. Mamy też lingwistykę stosowaną. W tym przypadku też jest bardzo duże zainteresowanie studiowaniem wśród młodych ludzi.

Są też nowe kierunki na Wydziale Ekonomicznym uczelni. To także odpowiedź na zapotrzebowanie firm, instytucji ?

Zabrakło na rynku księgowych. Nie ekonomistów, tylko finansistów, ale przede wszystkim księgowych. Opowiadamy na takie zapotrzebowanie. Część zajęć jest w języku angielskim. Poza tym mamy kolejny kierunek, który jest zapotrzebowaniem na potrzeby rynku pracy. To jest analityka gospodarcza. Taki kierunek ma niewiele uczelni w Polsce. Jest to kierunek ekonomiczny, gdzie studenci oprócz wiedzy ekonomicznej zdobywają wiedzę na temat na przykład analizy rynku, marketingu, analizę wzrostu gospodarczego, prognozowania. W programie jest ekonometria, ekonometria finansowa. Jest też ogromny blok przedmiotów informatycznych, od programowania komputerów po analizę dużych baz danych. Student po zakończonych studiach powinien umieć stworzyć narzędzie do analizy danych. Takimi analitykami zainteresowane są przedsiębiorstwa produkcyjne, handlowe, usługowe, towarzystwa ubezpieczeniowe, banki, ale też bank centralny.

Do tradycji uczelni należy współpraca z miejscowymi firmami. Czy wciąż staracie się myśleć o potrzebach firm w odpowiednim fachowym przygotowaniu przyszłych pracowników?

Wprowadzamy nowe kierunki studiów, ale też mamy przecież Wydział Mechaniczny i Wydział Transportu, który od wielu lat przygotowuje fachowców znajdujących zatrudnienie w miejscowych firmach. Takim wzorcowym modelem jest współpraca z Zakładami Automatyki Kombud, gdzie większość kadry stanowią absolwenci naszej uczelni. Dzięki współpracy z Kombudem powstało laboratorium sterowania ruchem kolejowym. A transport kolejowy to jest w ogóle przyszłość, ten transport wraca do łask, dla młodych ludzi to obszar, w którym na pewno będzie można znaleźć atrakcyjną pracę i związać z nim swoją przyszłość.

Warto wspomnieć też o najbardziej obleganym przez młodych ludzi kierunku lekarskim. Wszyscy pamiętamy problemy związane z organizacją tego kierunku studiów, znalezieniem kadry wykładowców. Czy te problemy są już przeszłością ?

Jeśli chodzi o infrastrukturę to już nie mamy żadnych problemów. Funkcjonuje nowe Collegium Anatomicum, kończymy realizację projektu związanego z informatycznym procesem dydaktycznym powiązanym z funkcjonowaniem prosektorium. Natomiast jeśli chodzi o kadrę to mamy jeszcze fluktuację kadry, ale też wiele osób zostało z nami i związało się z nami. Jeszcze zwiększamy zatrudnienie, bo dochodzą nowe przedmioty i zatrudniamy nowych nauczycieli akademickich. W zasadzie nie powinno być problemów z kadrą nauczycielską. Zakładam, że opinia Polskiej Komisji Akredytacyjnej będzie pozytywna. Powoli tworzą się zespoły badawcze, ale musimy powiedzieć to otwarcie – w medycynie jest tak, że na nowe odkrycia, ważne publikacje trzeba będzie poczekać zapewne co najmniej 10 lat licząc od wypuszczenia pierwszego rocznika studentów.

Uniwersytet rozwija rozwija bardzo różne formy współpracy z zagranicą. Dlaczego to jest ważne dla studentów, pracowników naukowych i samej uczelni ?

Mamy zawartych aż 96 umów w ramach programów Erasmus +, uznawanego przez studentów, wykładowców za jeden z najlepszych programów unijnych, który pełni wiele funkcji, bo jest nie tylko funkcja edukacyjna, wymiany doświadczeń dydaktycznych w ramach wyjazdów nauczycieli akademickich, wymiany doświadczeń i wiedzy studentów, ale też ważna jest funkcja społeczno – kulturowa. To jest kwestia poznawania obyczajów społecznych. Studenci po powrocie są bardziej otwarci na świat. Zawierają kontakty, przyjaźnie, to jest też kwestia szlifowania języka, głównie angielskiego. Te 96 umów dotyczy Unii Europejskiej, ale nie tylko. Dotyczą one też Ukrainy, ale ten obszar został na razie z oczywistych względów zawieszony. Mieliśmy też umowę z Rosją, finansowaną przez fundusz Erasmusa. Byłem chyba pierwszym rektorem, który zawiesił współpracę z Rosją. Parę dni później dostałem kopię „głupawego” listu rosyjskich rektorów, którzy popierają wojnę i patrzą na Putina jak na świętego. Nie mamy chęci z nimi współpracować, ale to oni na tym stracą, a nie my. Mamy bardzo dobrą współpracę z Turcją. Prowadziłem tam wykłady i poziom tamtejszych uczelni nie odbiega od poziomu uczelni w Unii Europejskiej. Nie mamy kontaktów w ramach Erasmusa z Wielką Brytanią, ale pozostały nam jeszcze kontakty naukowe z Brytyjczykami.

Macie też gości z zagranicy, którzy studiują na naszej uczelni.

Mamy obecnie około 400 studentów Ukraińskich na różnych wydziałach i latach. Tylko w tym roku akademickim przyjęliśmy 264 osoby z Ukrainy. Mniejszość z nich to są Ukraińcy z kartą Polaka, którzy studiują bezpłatnie, większość jest na studiach płatnych. Wielu spośród nich nawet jak nie mają korzeni polskich to mówią dobrze po polsku. Mamy też 46 osób, w większości pań z Mongolii. To efekt naszej współpracy z fundacją edukacyjną, którą założył prezydent Mongolii. Kontakt nawiązaliśmy dzięki pani konsul w naszym konsulacie w Ułan Bator, a także dzięki pani Elżbiecie Jędruszczak, która pracuje w Instytucie Finansów w Ministerstwie Finansów. Na mocy tej umowy przez pierwszy rok nasi goście z Mongolii uczą się bardzo intensywnie języka polskiego, a potem będą wybierać kierunki na naszej uczelni. Niektórzy z nich chcą studiować pielęgniarstwo, inni fizjoterapię, ale też finanse i rachunkowość na Wydziale Ekonomicznym. Są też osoby, które wybiorą studia inżynierskie. Spodziewamy się, że w przyszłym roku będziemy mieli kolejną grupę z Mongolii. Na razie trwa intensywny kurs języka polskiego – przez 8 godzin dziennie.

Osobny obszar współpracy z zagranicą to bezpośrednia współpraca z uczelniami zagranicznymi, w tym z francuskimi.

Od kilku lat mamy współpracę z Université Paris Nanterre i od roku mamy też współpracę z Cergy Paris Université . To uniwersytet publiczny. Specjalizuje się w kierunkach inżynierskich, ale też prowadzi badania naukowe i kształci studentów  na wysokim poziomie w zakresie między innymi ekonomii, finansów i rachunkowości. Już rozpoczyna się wymiana studentów. Oczekujemy przyjazdu dwóch studentów z francuskiej uczelni. Ja wybieram się do Francji z wykładem. Propozycja mojego odpowiednika francuskiego jest taka, aby między naszymi uczelniami została nawiązana współpraca w ramach tak zwanego „podwójnego dyplomu”, czyli na przykład studenci francuscy studiują jeden semestr tam, jeden tu. Odpowiednio w takim samym cyklu uczą się nasi studenci. Następni wszyscy studenci otrzymują dyplom naszej uczelni i francuskiej. Ale to jest jeszcze przed nami, bo to wymaga uruchomienia studiów w języku obcym na naszej uczelni. Tutaj jednak byłaby bariera w postaci słabej popularności w Polsce języka francuskiego. Wspólnie z francuskimi przyjaciółmi przygotowujemy publikacje i książki, które poprzez renomowane wydawnictwo trafiają na górną półkę wydawnictw o specjalistycznej tematyce ekonomicznej.

Profesor Sławomir Bukowski jest autorem ponad 180 artykułów naukowych, 7 autorskich monografii oraz wielu monografii wieloautorskich. Prowadzi wykłady na uczelniach w kraju i zagranicą między innymi we Francji, w Grecji, we Włoszech, w Turcji, czy Wielkiej Brytanii. Regularnie uczestniczy w konferencjach krajowych i zagranicznych ostatnia w Pradze „The 16th International Days of Statistics and Economics”. Jest założycielem i przewodniczącym Rady Naukowej czasopisma „Central European Review of Economics & Finance”. W trakcie swojej kariery zawodowej pełnił funkcje kolejno Prodziekana do spraw studiów dziennych oraz Dziekana na Wydziale Ekonomicznym Politechniki Radomskiej, a następnie Prorektora do spraw Rozwoju Kadry i Współpracy z Zagranicą. Od października 2020 roku pełni funkcję Rektora Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego imienia Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie