Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęła się rozbudowa Muzeum Wsi Radomskiej

Barbara Koś
Na pierwszym placu budowy stanie obejście gospodarcze zagrody z Solca. Są już jego betonowe zarysy obory.
Na pierwszym placu budowy stanie obejście gospodarcze zagrody z Solca. Są już jego betonowe zarysy obory. Barbara Koś
Po terenie Muzeum Wsi Radomskiej jeżdżą ciągniki przewożące sprzęt budowlany. Zaraz za skansenem bartniczym są już pierwsze dwa place budowy. Będzie ich jeszcze więcej. Od kilku dni inwestycja "Zdarzyło się kiedyś na wodą - trasa turystyczna w radomskim skansenie, etap II" stała się faktem.
Na drugim placu ciągnik wybiera ziemię – tu stanie chałupa typu sień- izba – komora
Na drugim placu ciągnik wybiera ziemię – tu stanie chałupa typu sień- izba – komora
Barbara Koś

Na drugim placu ciągnik wybiera ziemię - tu stanie chałupa typu sień- izba - komora

(fot. Barbara Koś)

- Budowa trwa i tylko w tej chwili jest mało widoczna - mówi Robert Rutkowski, zastępca dyrektora Muzeum Wsi Radomskiej. - Niedługo odczuje ją cały skansen.

Kiedy przedrzemy się z dyrektorem na teren budowy - trzeba zejść dość stromym zboczem, potem kładką i wdrapać się na górę - oczom naszym ukazuje się rozkopany plac i ekipa fachowców.

To nie wszystko. Za kępą drzew jest następny plac a na nim ciągnik wybierający ziemię.

- Tu powstanie pierwszy z zabytkowych obiektów: zagroda z Solca nad Wisłą - tłumaczy dyrektor Rutkowski. - W tej chwili prowadzone są prace ziemne.

Zagroda z roku 1860!

Szczegóły obiektu wyjaśnia nam Andrzej Żytnicki, szef działu architektury ludowej Muzeum.

- To zagroda pochodząca z roku 1860 - mówi Andrzej Żytnicki. -W pierwszym etapie postawiony zostanie tak zwany okólnik czyli czworoboczne gospodarskie obejście: obora, dwie stodoły i wozownia. Na drugim placu stanie chałupa typu sień - izba - komora.

Chwasty i nieużytki dzielące oba budynki zostaną tak zagospodarowane, że zabytkowy obiekt ulegnie połączeniu.

Póki co spoczywa on w magazynie i jak podkreśla Andrzej Żytnicki, każdy z jego drewnianych elementów zostanie przejrzany przez konserwatorów i na nowo poddany konserwacji.

-W tej chwili robione są wykopy i podmurówki pod fundamenty - wyliczają budowlańcy: Józef Margosiak, właściciel firmy Marbud", która wygrała przetarg i Marek Łosiniecki. Zgodnie z planem cała zagroda solecka będzie gotowa w kwietniu przyszłego roku.

Będą jeszcze inne obiekty

Oprócz "Solca" staną też dwa młyny wodne z Zofiówki, napędzany turbiną i Zajączkowa, na koło wodne oraz trak z Molend. To oznacza, że kolejne place budowy rozłożone zostaną przy stawie i jazie rzecznym nieopodal zagrody Jastrzębi

Rozbudowa skansenu to kontynuacja projektu "Zdarzyło się kiedyś nad wodą" . Trwa on od pięciu lat.

Dzięki niemu muzeum ma już, miedzy innymi, nowe wejście wraz z kasami, parking, obiekt dydaktyczny przystosowany do lekcji muzealnych i ścieżkę ekologiczną.

Teraz pora na uzupełnienie skansenu o nowe obiekty zabytkowe, z których część znajduje się od dawna w muzealnych magazynach. Dlatego projekt "Zdarzyło się..." poszerzono o zadanie "Trasa turystyczna w radomskim skansenie".

Oprócz nowo postawionych obiektów powstanie też bardzo potrzebny amfiteatr z zadaszoną sceną i widownią na ponad 300 miejsc siedzących. W budynku zmieszczą się też: sala wystawienniczo-konferencyjna oraz garderoby dla artystów.

Niezwykle ważnym i potrzebnym obiektem będzie też pracownia konserwacji wraz z zapleczem. W budynku powstanie pracownia stolarska i konserwatorska, magazyn zbiorów, garaże, warsztat oraz inne pomieszczenia pomocnicze i socjalne. Założone będą nowe linie energetyczne i oświetlenie terenu, nastąpi też modernizacja zasilania elektrycznego.

Inne prace to remont ciągów komunikacyjnych zamontowanie systemów alarmowych, rozbudowa kanalizacji kablowej i sieci komputerowej

Koszt prac wyniesie prawie 2, 5 miliona złotych. Inwestycja współfinansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

-W tej chwili robione są wykopy i podmurówki pod fundamenty – wyliczają budowlańcy: Józef Margosiak, właściciel firmy Marbud”, która wygrała przetarg
-W tej chwili robione są wykopy i podmurówki pod fundamenty – wyliczają budowlańcy: Józef Margosiak, właściciel firmy Marbud”, która wygrała przetarg i Marek Łosiniecki.(z prawej)

Barbara Koś

-W tej chwili robione są wykopy i podmurówki pod fundamenty - wyliczają budowlańcy: Józef Margosiak, właściciel firmy Marbud", która wygrała przetarg i Marek Łosiniecki.(z prawej)

(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie