MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rozpoczyna się XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej imienia Mikołaja z Radomia

Barbara Koś
Ewa Gęga osowska
Ewa Gęga osowska Barbara Koś
Już w czwartek, 22 października, rozpoczyna się w Radomiu XIX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia. Rozmawiamy z Ewą Gęgą Osowską, dyrektorem Festiwalu, prezesem Fundacji Ars Antiqua Radomiensis.

- Mieszkańcy polubili tę imprezę .Jak pani myśli- dlaczego?

Jeśli polubili, to się cieszę. Atrakcyjne zespoły, dawna muzyka to coś innego w atmosferze codzienności. Ale to nie wszystko o festiwalu. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Mikołaja z Radomia jest jedną z największych w kraju imprez popularyzującą europejską muzykę dawną, a w szczególności dzieła najsłynniejszego kompozytora polskiego średniowiecza Mikołaja z Radomia. Według profesora Mirosława Perza, wybitnego znawcy muzyki dawnej - najwybitniejszego polskiego kompozytora przed Chopinem.

- Festiwal, poczynając od swojej pierwszej edycji (w 1997 roku), gromadzi tłumy wielbicieli i znawców muzyki dawnej. Każdy rok przynosi nowe prezentacje wybitnych wykonawców i nie rzadko historyczne wydarzenia artystyczne. Przypomnijmy, kto gościł już na radomskich scenach.

- Do udziału w festiwalu zapraszani byli najwybitniejsi polscy i zagraniczni soliści i zespoły specjalizujące się w wykonawstwie muzyki dawnej. Dzięki temu jest możliwa wymiana doświadczeń w dziedzinie interpretacji muzyki dawnej oraz integracja środowisk twórczych. O wysokim poziomie Festiwalu świadczą występujący w nim artyści m.in.: Jacek Urbaniak, Zbigniew Pilch, Tytus Wojnowicz, Ewa Obniska, Romana Agnel, Dominique Vellard (Francja), Emma Kirkby(Wielka Brytania)Jacob Lindberg(Szwecja) oraz zespoły: Ars Nova, Ardente Sole, Bornus Consort, Arte Dei Suonatori,Il Canto, Il Tempo, Cracovia Danza, La Fiamma(Niemcy)...Lista jest długa. O randze imprezy świadczy to,że każdy z nich zabiega o zaistnienie na tym właśnie Festiwalu. Wszyscy podkreślają jego doskonałą organizację oraz znakomitą radomską publiczność .

- Festiwal posiada też ogromne znaczenie edukacyjne.

- Tak. Jego słuchaczami są osoby w różnym wieku wywodzący się ze wszystkich środowisk, wykonujący różne zawody. Dużą część słuchaczy stanowią: dzieci, młodzież szkolna i studenci. Poprzez kontakt z muzyką mogą rozwijać swoją wyobraźnię. Stają się uczestnikami ważnych wydarzeń artystycznych.

- Jaki jest program tegorocznego, XIX Festiwalu?

- Zaczynamy w czwartek 22 października, o godz.18. w Łaźni przy ulicy Żeromskiego 56 koncertem inauguracyjnym „Podróż po renesansowej Europie”. Wystąpi zespół wokalno- instrumentalny” Miraculis” z Gdyni, a jego członkowie zagrają na fidelu, lutni renesansowej i flecie. W piątek, 23 października, o godz.12. w Oratorium Św.Filipa Neri przy ulicy Grzybowskiej 22 odbędzie się koncert dla dzieci „Bajki barokowe z muzyką na instrumentach historycznych” w wykonaniu zespołu „Silva Rerum Arte”. O godz.16 tego samego dnia w siedzibie Fundacji Ars Antiqua Radomiensis,przy ul Szewskiej 10 wykład „Muzyka organowa w dawnej Polsce”- wygłosi Jakub Kwintal z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Wieczorem, o godz.18. w Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Reja zagra Zespół Basso Continuo z Zespołu Szkół Muzycznych.Jako solista wystąpi Jakub Kwintal -organy. W programie utwory kompozytorów barokowych. W sobotę, 24 października, o godz.19. w kościele św. Jana Chrzciciela(Fara) odbędzie się koncert Zespołu „Il Mattino”-PSM I st nr 3-Warszawa oraz radomskiego zespołu wokalnego Schola Sancti Ioannis z. Tytuł koncertu - .” Od Guido z Arezzo do Gorczyckiego”. I wreszcie w niedzielę, 25 października, o godz.18 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Koncert Finałowy ” Dawne pieśni polsko-ruskie”. Zaprezentuje je Zespół Camerata Cracovia: Marta Trybulec - sopran, Adrianna Bujak-sopran, Marek Skrukwa-viola da gamba, Dmytro Hubjak- bandura, baryton-Ukraina,- i Ireneusz Trybulec—lutnia. Bilety w cenie 10 zł - tylko na koncert czwartkowy. Na pozostałe wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie