Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozwiązano umowę z projektantem modernizacji trasy kolejowej z Warszawy do Radomia

/jp/
Spółka PKP PLK straciła cierpliwość i pożegnała się z wykonawcą projektu modernizacji 20 - kilometrowego odcinka linii Warszawa - Radom. Z powodu konieczności poszukiwania nowego wykonawcy dokumentacji, wielokrotnie przesuwany termin realizacji inwestycji, znów ulegnie przełożeniu w czasie.

Skandaliczne opóźnienia
Już w marcu Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przyznało, że opóźnienia w opracowaniu dokumentacji projektowej i materiałów przetargowych dla modernizacji linii kolejowej z Warszawy do Radomia wynoszą aż 26 miesięcy. Ze szczegółowych informacji wynikało, iż w wielu przypadkach dawno minęły już terminy przygotowania dokumentów potrzebnych do uzyskania pozwoleń na budowę, dat wypłaty odszkodowań za wywłaszczenie z działek i przygotowania materiałów przetargowych na wybór wykonawcy. Poinformowano wówczas, że powołano komisje do spraw rozstrzygania sporów pomiędzy wykonawcą projektu a spółką PKP PLK.

O problemie skandalicznych opóźnień w projektowaniu linii kolejowej alarmowali już w marcu politycy radomskiego Prawa i Sprawiedliwości. Od dawna można było też zauważyć rosnącą irytację związaną z tą sprawą działaczy Platformy Obywatelskiej.

RAŻĄCE OPÓŹNIENIA

To zapewne naciski polityków sprawiły, że spółka PKP PLK postanowiła rozwiązać umowę z wykonawcą. Jak podano w komunikacie powodem były "rażące opóźnienie wykonawcy, które uniemożliwia rozpoczęcie planowanej w tym roku przebudowy około 20 km trasy". Pozostałe prace na tej linii rozpoczną się w czerwcu. Polskie Linie Kolejowe deklarują, że nie stracą unijnej dotacji na tej projekt.

Kontrakt z Mott MacDonald na wykonanie projektu budowlanego i uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych podpisano w lutym 2011 roku. Firma zobowiązała się w nim, że wykona zadanie do końca 2012 roku. Mimo iż umowę przedłużono o rok, tego terminu również wykonawca nie dotrzymał. W związku z tym PKP Polskie Linie Kolejowe podjęły decyzję o rozwiązaniu umowy. Wykonawca wykonał do tej pory prace za łączną kwotę 9 milionów złotych z kontraktu opiewającego na około 16 milionów złotych.

- Podstawowym warunkiem sprawnej realizacji projektów inwestycyjnych PKP Polskich Linii Kolejowych jest terminowe i rzetelne wywiązywanie się wykonawców z umów, które z nami podpisują. Niestety nie zawsze potencjał firm, które składają najkorzystniejsze oferty w przetargach na to pozwala. W takich sytuacjach jesteśmy zmuszeni do szukania innych, optymalnych rozwiązań, pozwalających na możliwie najbardziej efektywną realizację inwestycji. W tym przypadku PLK nie mogła pozwolić, by mieszkańcy Radomia czekali na remont linii w nieskończoność - powiedział Remigiusz Paszkiewicz, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych.

SZYBKA KOLEJ W 2020 ROKU

Modernizacja niemal 100-kilometrowej linii od stacji Warszawa Okęcie do stacji Radom, została podzielona na dwa etapy. Pierwszy obejmował modernizację niemal połowy trasy, czyli odcinek z Warszawy Okęcie do Warki oraz stację Radom. W drugim etapie rozpisanym na lata 2014-2020 planowano prace wraz dobudową drugiego toru na odcinku Warka - Radom.

Z powodu opóźnień wykonawcy w przygotowaniu projektu, pierwszy etap inwestycji ruszy na 27-kilometrowym odcinku Warszawa Okęcie - Czachówek oraz na stacji w Radomiu. Pozostała część trasy będzie modernizowana równolegle w ramach drugiego etapu projektu. Jak zapewnia PKP PLK rmożliwi to zakończenie wszystkich prac w kolejnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

Jeszcze na początku tego roku zapowiadano, że pierwsze prace modernizacyjne ruszą w lutym tego roku na stacji Radom Wschód. Teraz PKP PLK zapowiada, że początek inwestycji, czyli wymiana urządzeń sterowania ruchem kolejowym i telekomunikacji rozpoczną się… w czerwcu.

Wkrótce ma się też rozpocząć kompleksowa przebudowa torów na odcinku Warszawa Okęcie - Czachówek oraz modernizacja stacji w Radomiu. PKP Polskie Linie Kolejowe w czerwcu podpiszą umowy z wykonawcami prac budowlanych.

WYKONAWCY DWÓCH ODCINKÓW ÓSEMKI

Przebudowę stacji w Radomiu wykona konsorcjum firm Pol-Aqua z Piaseczna oraz trzy spółki hiszpańskie Dragados, Vias y Construcciones i Electren. Inwestycja będzie kosztowała nieco ponad 99 milionów złotych, a jej zakończenie planowane jest latem 2015 roku. Prace na linii między Warszawą Okęciem a Czachówkiem wykona spółka Trakcja PRKiI. Wartość kontraktu to 376 milionów złotych. Zgodnie z harmonogramem prace zakończą się w pierwszym kwartale 2016 roku.

Jak zapewnia spółka PKP PLK decyzja o rozwiązaniu umowy z wykonawcą projektu odcinka od stacji Czachówek do stacji Radom nie oznacza utraty unijnego dofinansowania na wykonanie prac budowlanych na tej trasie. Spółka będzie mogła wykorzystać ją na inne projekty inwestycyjne.

Wprowadzono też nowe standardy inwestycyjne, które usprawniają prowadzenie prac i wspomagają rynek wykonawców. Wśród nich są między innymi zaliczki, zapłaty za materiały oraz płatności częściowe, co w połączeniu z zaliczkami znacznie ma poprawić płynność finansową wykonawców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie