Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rządowa pomoc dociera do poszkodowanych przez gradobicie - stwierdził w Radomiu wojewoda mazowiecki. Ile i za co można dostać?

Janusz PETZ [email protected]
We wtorek w Radomiu wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski obiecał wszelką możliwą pomoc osobom poszkodowanym w wyniku gradobicia. Jednocześnie przypomniał, że pomoc społeczna to zadanie gmin.
We wtorek w Radomiu wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski obiecał wszelką możliwą pomoc osobom poszkodowanym w wyniku gradobicia. Jednocześnie przypomniał, że pomoc społeczna to zadanie gmin. Tadeusz Klocek
13 poszkodowanych gmin, straty w około 4,1 tysiąca gospodarstw rolnych i ponad 22,6 tysiąca hektarów zniszczonych upraw - to bilans gradobicia i burz, które 20 maja przeszły nad regionem radomskim. Osoby w najtrudniejszej sytuacji materialnej otrzymają zasiłki socjalne na naprawy zniszczonych budynków mieszkalnych.

Jaka pomoc dla rolników

Jaka pomoc dla rolników

Wobec tak dużej skali zniszczeń wojewoda mazowiecki 23 maja zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z prośbą o rozważenie możliwości pomocy dla rolników w formie zasiłków. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało program pomocy dla rolników, których gospodarstwa rolne ucierpiały w wyniku zdarzeń atmosferycznych. Według jego założeń poszkodowani rolnicy mogliby liczyć na: preferencyjne kredyty na wznowienie produkcji rolnej, rozłożenie na raty (w szczególnych przypadkach o umorzenie częściowe lub całkowite) bieżących należności wobec KRUS, ANR i podatku rolnego oraz środki na przywracanie potencjału produkcji rolnej.

Pieniądze z rezerwy celowej budżetu państwa przekaże wojewoda na podstawie wniosków gmin. W wielu samorządach można usłyszeć opinię, że pomoc państwa jest niewystarczająca i zbyt mała w odniesieniu do skali zniszczeń oraz możliwości finansowych samorządów gminnych.

- Pomoc społeczna jest zadaniem własnym gminy, a działania rządowe są wsparciem dla samorządów. Straty są dotkliwe, ale nikt nie znalazł się w sytuacji, kiedy nie ma dachu nad głową, zaś budynki zostały przecież tymczasowo zabezpieczone - mówił wczoraj w Radomiu wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

ZASIŁKI I KREDYTY

Wojewoda powołał komisje terenowe w gminach: Grabów nad Pilicą, Jastrzębia, Stromiec, Radzanów, Magnuszew, Chynów, Głowaczów, Jedlińsk, Jasieniec, Promna, Przytyk, Grójec i Warka. Straty - o powierzchni ponad 22,6 tysiąca hektarów - dotyczą głównie zniszczeń upraw rolnych, między innymi żyta, truskawek, ziemniaków, warzyw, sadów. Uszkodzonych zostało także 805 dachów budynków gospodarczych oraz 5,2 tysięcy tuneli foliowych i 10 szklarni. Najbardziej ucierpiała gmina Magnuszew, gdzie zniszczonych zostało 8 tysięcy hektarów upraw i 800 gospodarstw rolnych.

POMOC SOCJALNA

W wyniku gradobicia zostały uszkodzone 123 budynki i lokale mieszkalne. Cztery gminy (Jedlińsk, Stromiec, Magnuszew oraz Głowaczów) złożyły do wojewody wnioski o przyznanie pomocy finansowej. Wszystkie oszacowane straty mieszczą się w przedziale od 800 do 6 tysięcy złotych. Po weryfikacji wniosków wojewoda zwrócił się do ministra administracji o przyznanie 229 tysięcy złotych z rezerwy celowej budżetu na 2013 rok. Pieniądze mają zostać wykorzystane w szczególności na naprawę dachów. Gminy Jedlińsk i Stromiec na wypłatę zasiłków dla poszkodowanych zaangażowały także własne pieniądze. Przekazały odpowiednio 70 tysięcy i 15 tysięcy złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie