Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeźby świętego Zygmunta i Zygmunta Karola Radziwiłła stanęły przed zamkiem w Szydłowcu. Zobaczcie zdjęcia

OPRAC.:
Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Dwie rzeźby stanęły przed Zamkiem w Szydłowcu.
Dwie rzeźby stanęły przed Zamkiem w Szydłowcu. Facebook / Szydłowieckie Centrum Kultury - Zamek, Gmina Szydłowiec
Gmina Szydłowiec pozyskała dofinansowanie z Samorządu Województwa Mazowieckiego. Dzięki temu ustawiono dwie rzeźby przed miejscowym Zamkiem.

Dofinansowanie przeznaczone było na prace remontowo-konserwatorskie kamiennych rzeźb przedstawiających świętego Zygmunta oraz Zygmunta Karola Radziwiłła. Dzięki pozyskanym środkom, oba posągi, które widnieją w zasobie Narodowego Instytutu Dziedzictwa na liście rejestru zabytków, odzyskały dawny blask. Rzeźby za, które gmina również otrzymała certyfikat „Cenny zabytek Mazowsza” - kamienne rzeźby przedstawiające świętego Zygmunta i Zygmunta Karola Radziwiłła z zamku w Szydłowcu. Rzeźby obecnie są ustawione przed wejściem na dziedziniec zamkowy.

- Rzeźba przedstawiająca świętego Zygmunta – patrona Zygmunta Karola Radziwiłła oraz szydłowieckiej parafii powstała około 1632 roku. Święty Zygmunt - król Burgundii, święty kościoła katolickiego, męczennik, ur. ok. 480 r. w Lyonie (Francja). Zygmunt był synem Gundobada, króla Burgundów. Był arianinem, ale po 501 roku pod wpływem nauk Awita, biskupa Vienne, przeszedł na katolicyzm. Po nawróceniu ufundował w roku 515 klasztor w opactwie św. Maurycego (Szwajcaria). Po śmierci ojca, w roku 516 został samodzielnym władcą. Na skutek intrygi drugiej żony, zabił swojego syna. Kiedy w pełni uzmysłowił sobie swój czyn, król postanowił go odpokutować, modląc się i poszcząc w klasztorze St. Maurice. Kiedy Burgundowie przegrali wypowiedzianą im przez Teodoryka Wielkiego wojnę, Zygmunt musiał ratować się ucieczką. Ostatecznie został pojmany wraz z rodziną. 1 maja 524 roku Zygmunta, jego żonę i ich dzieci wrzucono do studni w Culmiers Saint-Péravy-la-Colombe, gdzie wszyscy utonęli - tak przedstawia historię Szydłowieckie Centrum Kultury - Zamek.

Rzeźba przedstawiająca Zygmunta Karola Radziwiłła powstała nie później niż w 1642 roku, a najpewniej ok. roku 1636, kiedy to Zygmunt Karol Radziwiłł stał się właścicielem Szydłowca. Zygmunt Karol Radziwiłł herbu Trąby (1591 – 1642) urodził się w Nieświeżu jako syn Mikołaja Krzysztofa „Sierotki” i Elżbiety Eufemii z Wiśniowieckich. W posiadanie hrabstwa szydłowieckiego wszedł w roku 1636. Zmarł 3 listopada 1642 roku w Asyżu w czasie pielgrzymki do grobu św. Franciszka, którą rozpoczął w nadziei wyzdrowienia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie