Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzeżucha na wielkanocnym stole

Katarzyna Kulińska
Anna Kuzia z restauracji Prowansja poleca filet w otulinie z rzeżuchy.
Anna Kuzia z restauracji Prowansja poleca filet w otulinie z rzeżuchy. Dawid Łukasik
Idealna na wiosenne przesilenie, gdy brakuje witamin, świetna jako kulinarny dodatek wielu potraw i niezastąpiona na wielkanocnym stole jako żywa dekoracja. Rzeżucha, bo o niej mowa, jest wiosenną królową polskich stołów.

Uprawiano ją od najdawniejszych czasów jako warzywo. Doceniano nie tylko za charakterystyczne walory smakowe, ale także za szybki okres wzrostu. W naszym, umiarkowanym klimacie, rzeżucha znacznie szybciej kiełkuje i rośnie w wysiana na zwilżonej watce niż w doniczce. Spożywamy ją najczęściej w stanie pełnego rozwoju jasnozielonych listków. Powszechnie uprawiana jest przed Wielkanocą jako tradycyjna ozdoba oraz bogate źródło witamin, choć ze względu na swe liczne walory zdrowotne, powinniśmy uprawiać ją cały rok i dodawać do wielu dań na przykład zamiast tradycyjnej zieleniny.

- Rzeżuchę używamy przede wszystkim do przyprawiania zup, sosów, surówek i sałatek oraz jako dodatek smakowy serów. - mówi Anna Kuzia z kieleckiej restauracji Prowansja - Zieleninę można jeść na surowo, nie tracąc nic z jej odżywczych właściwości. Natomiast do potraw trzeba dodawać ją już po zdjęciu garnka z gazu, co zminimalizuje straty witamin. Nie powinniśmy dodawać rzeżuchy do marynat, ponieważ stracimy zawarte w niej żelazo. W tym konkretnym przypadku lepiej ocet zastąpić jogurtem lub sokiem z cytryny.

Najłatwiejszym sposobem kulinarnego wykorzystania rzeżuchy jest... ziołowe masełko używane na co dzień. 1 kostkę masła lub margaryny trzeba wymieszać z pęczkiem posiekanych drobno ziół i zieleniny czyli z natką pietruszki, koperku, szczypiorku oraz rzeżuchy. Można też dodać roztarty ząbek czosnku. Potem już tylko wystarczy doprawić do smaku solą i pieprzem. Takie masełko jest świetne do kanapek, świeżej bagietki. Należy przechowywać je w lodówce w szklanym lub kamiennym pojemniczku. Innym sposobem na rzeżuchę jest też połączenie jej ze śmietankowym serkiem homogenizowanym. Idealnie komponuje się też z klasykami polskiego stołu czyli sałatką z pomidorów oraz mizerią.

Rzeżucha jest też wyjątkową, żywą dekoracją wielkanocnego stołu. Wysiana w wydmuszkach, ozdobnych pojemniczkach, a nawet kielichach, które łatwo ustawiać na wielkanocnym stole, będzie świeżością zieleni wspomagać aranżację nakryć.

Filet z indyka w otulinie ze szpinaku i rzeżuchy

Składniki ( na 1 porcję): filet z indyka 150 g, 50g szpinaku, 10g fety, gałka muszkatołowa, pieprz, odrobina mąki, grzanka.

Sposób wykonania: Filet z indyka przekroić tworząc kieszeń. Przygotować farsz - ze szpinaku doprawionego gałką muszkatołową, pieprzem i fetą oraz posiekaną rzeżuchą. Nafaszerować kieszeń indyka - pozostawiając 1/3 farszu. Filet obtoczyć mąką. Obsmażyć z obu stron na lekko rumiany kolor. Obłożyć farszem i podawać na grzance.

Więcej przepisów można znaleźć w środowym dodatku "Echa Dnia" - "Nasz Styl".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Rzeżucha na wielkanocnym stole - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie