Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są nowe przepisy i dużo mniej aktów oskarżenia w sądach

ik
Prokurator i obrońca toczą spór na sali sądowej, zaś sąd występować ma jedynie jako arbiter - to jedna ze zmian, jaką od 1 lipca wprowadziła reforma postępowania karnego i procesu karnego. Sprawiedliwiej, taniej i szybciej - takie były założenia. Ale po pierwszym miesiącu trudno jest to zweryfikować, bo... drastycznie spadła liczba aktów oskarżenia.

Ustawa zaczęła obowiązywać od pierwszego lipca, prawnicy już wówczas nie kryli, że czeka nas prawdziwa "rewolucja". Nowelizacja przewidywała całkowite przemodelowanie dotychczasowego przebiegu postępowania w sprawach karnych. Ciężar postępowania przygotowawczego, czyli dochodzenia i śledztwa spadła na policję, a prowadząca do tej pory postępowanie prokuratura zaczęła je jedynie nadzorować.

Rewolucyjne zmiany dotyczyły także samej procedury sądowej. Dotychczas sprawy karne w sądach toczyły się według schematu inkwizycyjnego, gdzie sąd pełnił rolę śledczą, zobowiązany był do dochodzenia prawdy i przeprowadzenia dowodów na korzyść i niekorzyść oskarżonego. Sąd jednym słowem udowadniał lub podważał prawdy zawarte w prokuratorskim akcie oskarżenia. Ze strony oskarżyciela publicznego, czyli prokuratora, w sądzie mogli występować niekoniecznie ci prokuratorzy, którzy byli twórcami aktów oskarżenia, bo ciężar dochodzenia prawdy spoczywał na sądzie.

- Do pierwszego lipca było tak, że prokurator przygotowujący akt oskarżenia miał przeprowadzone wszystkie dowody. W myśl nowych przepisów będzie mógł to zrobić już przed sądem. Z zasady to właśnie prokurator, będący autorem aktu oskarżenia, powinien być na rozprawach - tłumaczyła przed wprowadzeniem zmian Małgorzata Chrabąszcz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu.

Rolą sądu według nowej procedury ma być występowanie jedynie w roli arbitra, który przysłuchuje się toczącemu pomiędzy dwoma stronami sporowi i ocenia dowody.

Zmiany czekały też samych oskarżonych. Niemal na każdym etapie postępowania mogą oni teraz złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Szersze zastosowanie ma znaleźć także przepis dotyczący mediacji z osobą pokrzywdzoną.

Co ważne, procesy na podstawie skierowanych do sądu jeszcze przed pierwszym lipca aktów oskarżenia miały się toczyć według starych zasad, a dopiero wniesione po tej dacie - w myśl nowych przepisów.

Małgorzata Chrabąszcz przewidywała, że prokuraturom pracującym według nowych zasad trudniej będzie podołać ciążącym na nich obowiązkom i z pewnością będą mieli znacznie więcej pracy.

Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda w okręgu radomskim po miesiącu. Okazuje się, że liczba wniesionych po 1 lipca aktów oskarżenia drastycznie zmalała w porównaniu z czerwcem.
- W czerwcu do Sądu Okręgowego w Radomiu wpłynęło 13 aktów oskarżenia - informuje Joanna Kaczmarek-Kęsik, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Radomiu. - W lipcu nie wpłynął żaden. W Sądzie Rejonowym w Zwoleniu liczby te wyniosły analogicznie 111 i zero, w Szydłowcu - 43 i zero.
W grójeckim sądzie liczba wpływających aktów oskarżenia spadła z 89 do 5, w Kozienicach z 57 do 17, a w Przysusze - z 40 do 17.

- O to, dlaczego tak się stało, należy pytać prokuratury, ale na pewno ma to związek z nowymi przepisami - skomentowała pani rzecznik.

Podobnego zdania jest Piotr Figas, zastępca prokuratura okręgowego w Radomiu. - Wiedząc, że od pierwszego lipca czekają nas rewolucyjne zmiany, prokuratury i policja zrobiły wszystko, by do końca czerwca zakończyć jak najwięcej postępowań - mówi nasz rozmówca. - Te, których nie udało się zakończyć, wymagają stosowania nowych, czasem czasochłonnych procedur, na przykład drukowania i stosowania pisemnych pouczeń dla świadków i pokrzywdzonych o przysługujących im uprawnieniach, inny jest obieg dokumentów.

Według Piotra Figasa, z każdym miesiącem aktów oskarżenia będzie pojawiać się jednak coraz więcej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie