Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są pieniądze na własny biznes. Kto może skorzystać?

ik
W marcu zacznie się rekrutacja osób, które będą korzystały z unijnego wsparcia na walkę z bezrobociem. Będą pieniądze na nowe firmy, staże i szkolenia. Skorzysta z nich 50 bezrobotnych.

Z funduszy unijnych Urząd Miejski dostał ponad 2,6 miliona złotych na projekt "Nowa szansa - aktywizacja mieszkańców Radomia pozostających bez zatrudnienia do 6 miesięcy".

BEZROBOTNI OD GRUDNIA

Weźmie w nim udział 50 bezrobotnych, którzy stracili pracę w ciągu ostatnich sześciu miesięcy od dnia rozpoczęcia projektu. Ten ruszy w maju, szansę mają więc osoby, które bez pracy są od grudnia.

Połowę bezrobotnych muszą stanowić osoby z najwyżej średnim wykształceniem. W projekcie musi uczestniczyć 25 bezrobotnych kobiet.

25 zakwalifikowanych osób dostanie maksymalnie 40 tysięcy złotych na założenie własnej firmy, przez 6 - 12 miesięcy będą też dostawały tak zwane wsparcie pomostowe, czyli 1,3 tysiąca złotych miesięcznie. Wezmą udział w szkoleniach, dostaną wsparcie psychologiczne.

Dla 10 bezrobotnych będą organizowane sześciomiesięczne staże. Do tego będą także szkolenia zawodowe, wsparcie psychologiczne oraz stypendia stażowe i szkoleniowe. 15 osób skorzysta z tak zwanego zatrudnienia subsydiowanego.

ZAWODY DEFICYTOWE

Pracownicy Urzędu miejskiego znajdą firmy, które przyjmą stażystów oraz te, do których trafią bezrobotni w ramach zatrudnienia subsydiowanego.

-Współpracujemy z Powiatowym Urzędem Pracy, żeby znaleźć takie firmy, które poszukują pracowników z zawodach deficytowych, takich których na rynku brakuje - mówi Krzysztof Ferensztajn, wiceprezydent Radomia. - Chodzi nam o to, żeby te osoby po zakończeniu projektu mogły znaleźć pracę.

Rekrutacja do projektu ma wystartować w drugiej połowie marca. Jeszcze w lutym urząd przygotuje i opublikuje jej zasady. Zgodnie z założeniami dotacje na uruchomienie firmy mają być uruchomione we wrześniu tego roku, w tym samym czasie mają się rozpocząć zatrudnienie subsydiowana i pierwsza transza staży, drugą przewidziano na styczeń przyszłego roku.

Podobny projekt był realizowany w ubiegłym roku. Utworzono wtedy 54 nowe miejsca pracy. Większość firm, które powstały dzięki tamtym dotacją działa do tej pory. To głównie firmy usługowe, działające między innymi w branży doradztwa nieruchomości, grafiki komputerowej, handlu, ruszył też salon kosmetyczny.

- Jesteśmy w stałym kontakcie z uczestnikami tamtego projektu. Prowadzimy nawet rozmowy z Mazowieckim Funduszem Poręczeń, aby ułatwić właścicielom tych małych firm dostęp do szybkich i tanich kredytów - mówi Krzysztof Ferensztajn.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie