Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sądowe wezwania za jazdę bez biletu. To zaboli

Izabela KOZAKIEWICZ
Są pierwsze sądowe wezwania zapłaty wobec notorycznych gapowiczów. Będą musieli wyłożyć pieniądze nie tylko na kary za jazdę bez ważnego biletu wraz z odsetkami oraz kosztami postępowania sądowego.

Ile wynosi kara?

Ile wynosi kara?

Opłata dodatkowa za brak ważnego biletu wynosi w Radomiu 120 złotych. W przypadku stwierdzenia u pasażera braku ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu, jest on zobowiązany do uiszczenia należności za przewóz i opłaty dodatkowej w wysokości 90 zł. W przypadku wniesienia opłaty dodatkowej podczas kontroli lub w terminie siedmiu dni od dnia wystawienia wezwania do zapłaty, jej wysokość ulega obniżeniu o 30 procent.

Do sądu z gapowiczami poszedł Reflex, który sprawdza bilety w radomskich autobusach. Firma, w imieniu miejskiego zarządu Dróg i Komunikacji złożyła 58 pozwów. Jest już pierwszych 13 nakazów zapłaty w stosunku do osób, które ociągały się przez wiele miesięcy z uiszczeniem kar.

NIE PŁACILI MIESIĄCAMI

Wobec jednego z nich sąd wystawił aż sześć nakazów zapłaty, inna pasażerka otrzymała trzy nakazy. Osoby te, poza opłatą za bilet jednorazowy i opłatą dodatkową za jazdę autobusem bez ważnego biletu, będą musiały także zapłacić ustawowe odsetki, które wynoszą 13 procent w stosunku rocznym, a ponadto pokryć prawie 85 złotych kosztów postępowania sądowego. Termin wpłacenia należności to dwa tygodnie od dnia doręczenia uprawomocnionego nakazu.

- Podobnych spraw będzie w najbliższym czasie więcej. To nowy wymóg, który Miejski Zarząd Dróg i Komunikacji postawił Agencji Reflex - mówi Dariusz Dębski, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

BĘDZIE WIĘCEJ POZWÓW

Obecna umowa z tą firmą kończy się 30 września 2011 roku. W lipcu odbył się przetarg na wykonywanie kontroli przez kolejne trzy lata, znowu wygrał Reflex. Miejski zarząd Dróg i Komunikacji w umowie zobowiązał firmę między innymi do wysyłała listami poleconymi wezwania do osób, które odmówiły odebrania wezwania do zapłaty w pojeździe. Musi także kierować do sądu co najmniej 30 wniosków miesięcznie przeciwko osobom notorycznie podróżującym bez biletu.

Jak informuje Dariusz Dębski w pierwszym półroczu tego roku kontrolerzy przeprowadzili w autobusach blisko 37 tysięcy kontroli. Stwierdzono prawie 20 tysięcy różnych naruszeń przepisów. W ponad trzech tysięcy przypadków pasażerowie mieli uprawnienie do przejazdu, ale nie byli w stanie potwierdzić tego w czasie kontroli. Osoby te po przedstawieniu później odpowiednich dokumentów musiały tylko uiścić opłatę manipulacyjną w wysokości 9 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie