Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd Mazowsza skąpi na inwestycje w Radomiu. Sprawdź na co zabraknie pieniędzy

Barbara Koś
Spodziewaliśmy się problemów związanych z "janosikowym", ale nie tak dużych -  mówił Piotr Szprendałowicz (w środku). Z lewej – Leszek Ruszczyk, radny wojewódzki, z prawej Zbigniew Belowski, dyrektor artystyczny "Elektrowni.”
Spodziewaliśmy się problemów związanych z "janosikowym", ale nie tak dużych - mówił Piotr Szprendałowicz (w środku). Z lewej – Leszek Ruszczyk, radny wojewódzki, z prawej Zbigniew Belowski, dyrektor artystyczny "Elektrowni.” Fot. Barbara Koś
Ocalała Elektrownia, Czarnolas i stołówka dla dzieci niewidzących. Ale już szpital w Krychnowicach i Muzeum Gombrowicza we Wsoli muszą w tym roku ograniczyć inwestycje. Nie będzie parkingu przy dworcu PKP w Radomiu i niektórych połączeń kolejowych. Budżet województwa mazowieckiego na rok 2010 będzie mniejszy o 940 milionów złotych.
Nie było zakusów zabranie pieniędzy dla „Elektrowni” –powiedział Piotr Szprendałowicz, co ucieszyło  dyrektora Zbigniewa Belowskiego
Nie było zakusów zabranie pieniędzy dla „Elektrowni” –powiedział Piotr Szprendałowicz, co ucieszyło dyrektora Zbigniewa Belowskiego

fot. Barbara Koś

Nie było zakusów zabranie pieniędzy dla "Elektrowni" -powiedział Piotr Szprendałowicz, co ucieszyło dyrektora Zbigniewa Belowskiego

(fot. fot. Barbara Koś)

Dla osłodzenia tych przykrych informacji piątkowa konferencja z udziałem Piotra Szprendałowicza, członka Zarządu Województwa Mazowieckiego i Leszka Ruszczyka, radnego wojewódzkiego, odbyła się w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia.

- Tak, Elektrownia otrzyma wszystkie zaplanowane pieniądze - podkreślił Piotr Szprendałowicz. - Innym inwestycjom musieliśmy się przyjrzeć.

Cięcia w budżecie, jak mówił Szprendałowicz, wynikają z olbrzymiej kwoty "janosikowego". To wynikająca z przepisów subwencja, którą Mazowsze jako najbogatsze województwo, musi przekazać innym, biedniejszym regionom.

A kwota wynosi w tym roku 940 milionów złotych i jest wyższa niż pierwotnie zakładano.

- To 70, a nie 54 procent wpływów budżetowych - tłumaczył Piotr Szprendałowicz.

Dodatkowo mniej o 350 milionów złotych spłynęło do budżetu w formie podatku CIT, czyli podatku od osób prawnych, płaconego od uzyskanych dochodów.

- Spodziewaliśmy się problemów związanych z "janosikowym", ale nie tak dużych - Piotr Szprendałowicz przyznał, że dziura finansowa jest ogromna. Musi ona dotkać także Radomia.

Czego nie będzie

Nie będzie w tym roku kolejnych boisk - orlików, których wybudowano już cztery a w tym roku miały powstać dalsze trzy.

Szpital psychiatryczny w Krychnowicach musi poczekać na budowę i modernizację pawilonu I oraz budowę Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Dostanie jednak obiecane 1,5 miliona złotych na aparaturę RTG i ponad 800 tysięcy złotych na dokończenie podjazdu dla karetek pod izbę przyjęć oraz modernizację izby zgodną z unijnymi standardami. Kontynuowane będą także prace przy modernizacji sieci c.o. i wodno-kanalizacyjnej.

Nie będzie parkingu pod dworcem PKP planowanego w programie "Parkuj i jedź" - opracowanego systemu miejsc postojowych dla samochodów w pobliżu dworców kolejowych.

- Największy parking za 2 miliony złotych ma powstać w Radomiu- zaznaczył Szprendałowicz. - Dlatego będę rozmawiał z prezydentem Kosztowniakiem o udziale finansowym miasta w tym przedsięwzięciu.

Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli nie otrzyma 2 milionów złotych na budowę dwóch pawilonów administracyjno-gospodarczych. Dostanie natomiast obiecane 400 tysięcy złotych na budowę ogrodzenia i prace elektryczne.

Co ocalało

Obronną ręką wyszły z finansowego cięcia Muzeum Wsi Radomskiej, które dostanie 25 milionów złotych na dalszą rozbudowę w ramach projektu "Zdarzyło się nad wodą") i Muzeum w Czarnolesie, oddział Muzeum imienia Jacka Malczewskiego: otrzyma 6 milionów złotych na projekt związany z Janem Kochanowskim.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niedowidzących w Radomiu będzie budował stołówkę za 6 milionów złotych a "Elektrownia" za 5, 5 miliona złotych już w lipcu rozpocznie pierwszy etap rozbudowy.

- Pozostaje też 8 milionów 200 tysięcy złotych, które Zarząd Mazowsza przeznaczył dla Mazowieckiego Zarządu Dróg na modernizację dróg zniszczonych przez zimę także w regionie radomskim - dodał Szprendałowicz.

- Rezygnując z inwestycji, braliśmy pod uwagę ich przygotowanie a także to, jak jest pilna i potrzebna społecznie - tłumaczył Szprendałowicz.

-Teraz szukając dalszych oszczędności podjęliśmy decyzję o sprzedaży Kolei Mazowieckich - uzupełnił wicemarszałek.

Pewne jest również, że nastąpi korekta rozkładu jazdy i latem zawieszone zostaną niektóre połączenia Kolei.

Ostateczne zmiany w budżecie Mazowsza muszą zatwierdzić radni wojewódzcy. Sejmik zaplanowano na 31 maja.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie