Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd Mazowsza upamiętni pięciu wybitnych Polaków. Jest wśród nich malarz, Wojciech Fangor, związany z naszym regionem

Barbara Koś
Obszerna ekspozycja obrazów Wojciecha Fangora z udziałem artysty pokazywana była w 2018 roku w Elektrowni - ten obraz Wojciech Fangor pokazywał w galerii Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku - mówił Zbigniew Belowski.
Obszerna ekspozycja obrazów Wojciecha Fangora z udziałem artysty pokazywana była w 2018 roku w Elektrowni - ten obraz Wojciech Fangor pokazywał w galerii Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku - mówił Zbigniew Belowski. Barbara Koś
Samorząd Mazowsza upamiętni pięciu wybitnych Polaków. Jest wśród nich wybitny malarz, Wojciech Fangor, związany z naszym regionem: ostatnie lata swojego życia i twórczości spędził w Błędowie. Sejmik województwa mazowieckiego zachęca do włączenia się w obchody rocznicowe przypominające tych wielkich Mazowszan.

W 2022 roku przypada wiele ważnych rocznic związanych z wybitnymi postaciami, które zapisały się na kartach historii Mazowsza i Polski. Wśród nich są Władysław Bartoszewski, Władysław Broniewski, Wojciech Fangor, Gabriel Narutowicz i Stanisław Osiecki. Radni województwa mazowieckiego postanowili upamiętnić tych pięciu wybitnych Polaków i tym samym zainteresować Mazowszan ich działalnością i osiągnięciami.

- Wybór pięciu niezwykłych postaci nie był przypadkowy - zauważa wicemarszałek Wiesław Raboszuk. – Chcieliśmy upamiętnić wybitnych przedstawicieli polskiej historii, kultury czy sztuki, których życie i twórczość były też mocno związane z naszym regionem. Tym bardziej, że w tym roku przypadają rocznice ich urodzin lub śmierci. Cała piątka to niekwestionowane wzory z przeszłości. Mamy w tym gronie bowiem zarówno artystów, autorów wielkich dzieł, jak i ludzi związanych z różnego rodzaju działalnością publiczną, społeczną, polityczną, którym zawdzięczamy wolną i niepodległą Polskę. Pamięć o nich powinna być wciąż żywa.

– Każda z tych wybitnych postaci wniosła w nasze życie wiele wartości - zaznacza Jadwiga Zakrzewska przewodnicząca sejmikowej Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego. - Ich działalność na polu politycznym, malarskim, literackim przekazała nam świadectwo jak należy działać i żyć dla dobra kraju i drugiego człowieka. Poprzez swój talent, energię i uczucie dała nam drogowskaz.

- Chciałam też przy tym przywołać słowa innego wybitnego człowieka, Władysława Reymonta : pomagać w czasie teraźniejszym to pomagać pokoleniom przyszłym – mówi Jadwiga Zakrzewska.

Wśród tej znamienitej piątki jest Wojciech Fangor (1922- 2015), którego setna rocznica urodzin przypada właśnie w tym roku.

To polski malarz, grafik, plakacista i rzeźbiarz. Dziś określa się, że Wojciech Fangor był jednym z ostatnich "wielkich mistrzów" XX wieku. W 1946 roku otrzymał dyplom w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Debiutujący tuż po II wojnie światowej, często zmieniał styl – po okresie socrealizmu tworzył malarstwo zarówno figuratywne, jak i abstrakcyjne. Jego plakat z 1953 roku uznawany jest za przełomowy w dziejach Polskiej Szkoły Plakatu. Z kolei w 1958 stworzył pierwszą w sztuce światowej instalację przestrzenną.

Na początku lat 60. zasłynął pulsującym malarstwem – abstrakcyjnymi obrazami, dającymi wrażenie ruchu. Jego eksperymenty malarskie były prekursorskie nie tylko w polskiej, ale i w światowej sztuce – artysta jako jedyny Polak miał swoją indywidualną wystawę w nowojorskim Muzeum Guggenheima. Przez prawie połowę swojego życia mieszkał i tworzył w Stanach Zjednoczonych.

W 1999 roku, po ponad 30 latach w USA, Fangor powrócił do Polski. Tu osiadł w Błędowie, w okolicach Radomia, gdzie stworzył swoją nową pracownię.

Tu rozpoczął się dla artysty okres nowej, intensywnej twórczości. Stworzył cyklem obrazów "palimpsestowych", reinterpretujących dawne szkice i rysunki. W latach 2007 - 2015 roku Fangor pracował nad kolejnym projektem w przestrzeni publicznej – opracowaniem plastycznym II linii warszawskiego metra. Zaprojektował wejścia do metra oraz dekoracje ścian siedmiu stacji – olbrzymie, kolorowe litery, składające się na ich nazwy. Dekoracje te stały się największą światową podziemną galerią op-artu.

Oglądaliśmy jego wystawy także w Radomiu: w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, a także Galerii Akademickiej Rogatka. Dużą ekspozycje jego prac pokazywało też Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Inni wskazani przez Sejmik wybitni ludzie Mazowsza to Władysław Bartoszewski (w 100. rocznicę urodzin), polityk, działacz społeczny, historyk, dziennikarz, pisarz, kawaler Orderu Orła Białego, poeta, Władysław Broniewski (w 125. rocznicę urodzin i 60. rocznicę śmierci,) pierwszy prezydent niepodległej Polski, Gabriel Narutowicz (w 100. rocznicę śmierci) - 16 grudnia 1922 roku zastrzelony w Galerii Zachęta przez nacjonalistę, Eligiusza Niewiadomskiego i Stanisław Osiecki (w 55. rocznicę śmierci), polski działacz ruchu ludowego.

Sejmik województwa mazowieckiego zachęca do włączenia się w obchody rocznicowe upamiętniające wybitnych Mazowszan, m.in. organizując wydarzenia związane z tymi postaciami.

Informacje o możliwościach wsparcia finansowego i współpracy znajdują się w zakładce Załatw sprawę/Kultura i Turystyka.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu (22) 59 79 548.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie