Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorząd Powiatu Szydłowieckiego otrzymał dotację na reaktywowanie połączeń autobusowych

Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga
Wojewoda Konstanty Radziwiłł (z lewej) podpisał umowę na dofinansowanie połączeń z Włodzimierzem Górlicki, starostą szydłowieckim.
Wojewoda Konstanty Radziwiłł (z lewej) podpisał umowę na dofinansowanie połączeń z Włodzimierzem Górlicki, starostą szydłowieckim. Mazowiecki Urząd Wojewódzki
Powiat szydłowiecki otrzymał dofinansowanie na wznowienie lub uruchomienie nowych linii autobusowych do miejscowości praktycznie odciętych od świata. Stosowne umowy w tej sprawie podpisano w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie.

- Widzieliśmy taką potrzebę społeczną, dlatego zdecydowaliśmy się przystąpić do tego programu - mówi nam Włodzimierz Górlicki, starosta szydłowiecki. Łącznie w powiecie szydłowieckim pojawiły się cztery nowe linie: trzy nowe i jedna przywrócona. Z transportu będą mogli skorzystać mieszkańcy w każdej gminie.

Autobusy w nowych połączeniach będą jeździć z Wałsnowa przez Ciepłą, Łaziska, Chronów Kolonię Górną, Guzów, Orońsko do Szydłowca. Kolejne połączenie to relacja z Mirówka do Szydłowca przez Mirów, Rogów, Bieszków Dolny, Bieszków Górny, Gąsawy Rządowe, Gąsawy Rządowe Niwy i Sadek. Najkrótsza linia to ta biegnąca z Szydłowca do Borek przez Chlewiskę, Hutę i Antoniów.

Linię, którą powiat szydłowiecki uruchamia z powrotem, to kurs z Ciechostowic przez Szydłowiec (ulicę Kościuszki i dworzec autobusowy), Szydłówek, Śmiłów do Gąsaw Plebańskich. W ramach tego programu samorząd powiatowy otrzyma ponad 173 tysiące złotych dopłaty.

W ramach pierwszej transzy na ten rok wnioski podpisywano 30 grudnia. Wówczas do programu z regionu radomskiego przystąpił powiat przysuski. W sumie większość samorządów w regionie radomskim z rezerwą podchodzi do dotacji rządowych na reaktywację połączeń autobusowych, ale zainteresowanie programem w innych regionach Mazowsza jest dość duże. 30 grudnia podpisano umowy obejmujące 94 lokalne połączenia na całym Mazowszu, o łącznej długości ponad 2 773 kilometrów. Wnioski z pierwszej transzy opiewały na szacunkową kwotę ponad 2,1 milionów złotych.

Druga transza obejmuje 135 lokalnych połączeń na całym Mazowszu, o łącznej długości prawie 5 tysięcy kilometrów. W tym przypadku wnioski samorządów opiewają na szacunkową kwotę blisko 4 milionów złotych. Nabór wniosków o objęcie dopłatą w 2020 roku realizacji zadań własnych organizatora w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, przez dopłatę do ceny usługi, uruchomiony został 13 listopada 2019 roku.

Ustawa przewiduje udzielenie dopłaty w wysokości 1 złotówki do jednego wozokilometra na reaktywowanych i nowo uruchomionych liniach komunikacyjnych. W ramach dwóch, przeprowadzonych w 2019 roku naborów wniosków o objęcie dopłatą zadań w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych samorządy złożyły do Wojewody Mazowieckiego 53 wnioski, z czego 49 wniosków zostało rozpatrzonych pozytywnie (21 powiatów, 27 gmin i 1 powiat na mocy porozumienia). Wnioski obejmowały łącznie 268 lokalnych połączeń o łącznej długości 8 262 kilometrów.

Se7en w radomskim klubie Explosion. Zobacz zdjęcia z imprezy!

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie