Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy z Kozienic rozmawiali o przygotowaniach do budowy nowego mostu na Wiśle i dróg dojazdowych

Janusz Petz
Samorządowcy z Kozienic i Garwolina rozmawiali na temat przygotowań do budowy nowego mostu na Wiśle i dróg dojazdowych, na spotkaniu u Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Samorządowcy z Kozienic i Garwolina rozmawiali na temat przygotowań do budowy nowego mostu na Wiśle i dróg dojazdowych, na spotkaniu u Marszałka Województwa Mazowieckiego. Starostwo Powiatowe w Kozienicach
W poniedziałek 31 stycznia, w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie odbyło się spotkanie na temat przygotowań do budowy nowego mostu na Wiśle i dróg dojazdowych, zorganizowane przez Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Przygotowania do budowy nowego mostu na Wiśle omawiali samorządowcy z Kozienic

W spotkaniu wzięli udział między innymi przedstawiciele samorządów - partnerów, współpracujących w sprawie budowy mostu na rzece Wiśle: Krzysztof Wolski, starosta Powiatu Kozienickiego; Mirosław Walicki, starosta Powiatu Garwolińskiego; Marek Jonczak, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Garwolinie; Piotr Kozłowski, burmistrz Gminy Kozienice; Tomasz Kwiatkowski, wójt Gminy Maciejowice; Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego; Janina Ewa Orzełowska, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.

Drogi dojazdowe do mostu

Okazało się, że Urząd Marszałkowski ma inne podejście do przebiegu drogowego połączenia z mostem po prawej stronie Wisły niż przewiduje to koncepcja zaproponowana przez projektantów oraz zreferowana mieszkańcom miejscowości po prawej stronie rzeki. Stąd ustalono, że marszałek Adam Struzik spotka się 12 lutego wraz fachowcami od drogownictwa w Urzędzie Marszałkowskim z mieszkańcami gminy Maciejowice, aby przekonać ich do preferowanej przez urząd koncepcji. Przypomnijmy, po stronie zachodniej wybrano jedną koncepcję drogi dojazdowej, po wschodniej na stole leżą jeszcze cztery koncepcje.

Wiadomo jedynie, że przeprawa ma prowadzić do trasy S-17 po wschodniej stronie rzeki. Do trasy można jednak dostać się od nowego mostu na różne sposoby. Trasa S17 należy do najważniejszych dróg po prawej stronie Wisły i w dużej części jest już zbudowana. Prowadzi z Warszawy do Lublina i dalej do Piask, Krasnegostawu, Zamościa, Tomaszowa Lubelskiego i do przejścia granicznego w Hrebennem.

Częściowo przebieg trasy S17 jest zbieżny z trasą S12 prowadzącą z Piotrkowa Trybunalskiego, Radom, Puławy, Lublin, Piaski aż do przejścia granicznego z Ukrainą w Dorohusku. Jeśli chodzi o drogę dojazdową w gminie Kozienice, to będzie ona biegła od drogi krajowej numer 79, obecnie istniejącą drogą w stronę Świerży Górnych. Następnie w okolicach zakrętu będzie skierowana przez las w stronę Wisły. Projekt nie zakłada żadnych wyburzeń budynków, ani ingerencji w istniejące wały przeciwpowodziowe.

Przygotowania do budowy

Most ma być zlokalizowany w okolicach obecnej przeprawy promowej przez Wisłę. W planach jest budowa 900-metrowego mostu, dwujezdniowego, posiadającego po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Dodatkowo ma być ścieżka rowerowa i chodnik. Zbudowanych ma być kilka kilometrów dróg dojazdowych zarówno na terenie gminy Kozienice jak i na terenie gminy Maciejowice w powiecie garwolińskim. Projektanci zaprezentowali różne warianty przebiegu tras, a także kilka wariantów rozmieszczenia przęseł mostu.

Przy projektowaniu brana jest też pod uwagę ochrona środowiska. Prowadzona jest inwentaryzacja przyrodnicza, zaznaczane są szlaki migracji zwierząt. Dodajmy, że po obu stronach Wisły są obszary chronione Natura 2000, a na terenie gminy Maciejowice jest także obszar chronionego krajobrazu. Nie będzie natomiast ingerencji w Kozienicki Park Krajobrazowy.

Inwestycja powstaje w ramach rządowego programu Mosty dla regionów. Jej koszt szacuje się na około 650 milionów złotych. Ale w związku ze wzrostem cen materiałów budowlanych koszt ten może jeszcze wzrosnąć. Inwestycja w 80 procentach ma być sfinansowana ze środków rządowych. Koszty mają też ponieść samorządy lokalne, czyli gminy Kozienice i Maciejowice oraz powiaty kozienicki i garwoliński. Na etapie budowy, do finansowania inwestycji ma też dołączyć samorząd województwa mazowieckiego. Most będzie budowany według najnowocześniejszych standardów. Wciąż kwestią otwartą jest budowy ścieżek rowerowych na koronie wałów przeciwpowodziowych czy powstania skrzyżowania regulującego ruch pomiędzy Świerżami a elektrownią.

Proces projektowania inwestycji ma trwać do końca 2024 roku. Kolejne dwa lata to czas budowy.

Starostwo garwolińskie uruchomiło stronę internetową, na której zamieszczane są aktualne informacje dotyczące projektowanej inwestycji - http://powiatgarwolinski.most-projekt. pl/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie