Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sandomierz - królewskie miasto

Marzena SMORĘDA [email protected]
Sandomierski rynek zdobi renesansowy ratusz.
Sandomierski rynek zdobi renesansowy ratusz. Łukasz Zarzycki
Tym razem odwiedzamy Sandomierz. Tu można dostać kolejną pieczątkę w paszporcie Świętokrzyskie Miejsca MOC-y.

Wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego wędrujemy śladami Świętokrzyskich Miejsc MOC-y. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji pod patronatem marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa pomożemy turystom odkryć najciekawsze miejsca naszego regionu. Tym razem jest to Sandomierz.

Sandomierz - miasto o tysiącletniej historii, malowniczo położony na nadwiślańskiej skarpie, to jedno z najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast Polski. Turyści mogą tu zobaczyć doskonale zachowany średniowieczny układ urbanistyczny. Dawny charakter miasta oddają także organizowane w okresie sezonu turystycznego pokazy walk rycerskich i renesansowego tańca.

W nadwiślańskim grodzie znajduje się łącznie 120 zabytkowych budowli. Do najbardziej znanych zalicza się przede wszystkim Bramę Opatowską, renesansowy Ratusz, Katedrę i Zamek, pamiętające czasy Kazimierza Wielkiego oraz jedną z najstarszych szkół w Polsce - ponadczterystuletnie Collegium Gostomianum.

Położone nad Wisłą, na siedmiu wzgórzach miasto, nazywane jest też "Małym Rzymem". Rezerwat geologiczno-przyrodniczy "Góry Pieprzowe" jest doskonałym miejscem do wypoczynku. W Parku Piszczele są m.in. ścieżki spacerowe i rowerowe, skate-park, park linowy.

Niecodzienną atrakcją jest zwiedzanie 470-metrowej Podziemnej Trasy Turystycznej, której głębokość dochodzi do 12 metrów poniżej poziomu rynku. Trasa utworzona została w czasie prowadzenia górniczych prac zabezpieczających Stare Miasto przez połączenie dawnych piwnic i podziemnych składów kupieckich.

Sandomierskie lochy owiane są legendami. Drążone przez wieki pod miastem korytarze i komory w opowieściach i legendach ciągną się do podmiejskich wiosek Kobierniki i Krakówka, a nawet pod dnem Wisły na jej prawy brzeg i dalej, aż do zamku w Baranowie Sandomierskim. Tu według legendy zginęła bohaterka Halina Krempianka, ratując miasto przed Tatarami. Podziemia, które w burzliwej historii Sandomierza były schronieniem dla mieszkańców, stały się też przyczyną wielu katastrof budowlanych.

Jedną z osobliwości Sandomierza jest Brama Opatowska, gotycka brama wjazdowa do miasta, wzniesiona w XIV wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego, jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. Nieopodal pozostały fragmenty średniowiecznych murów obronnych oraz furta dominikańska, tzw. "Ucho igielne". W XVI wieku Bramę Opatowską podwyższono i zwieńczono renesansową attyką.

Z wysokości 30 metrów można zobaczyć fascynujący widok na miasto i okolice. Od południa rozciąga się panorama Starego Miasta, widać Wisłę, a także kościoły Świętego Jakuba i Świętego Pawła, hutę oraz Tarnobrzeg. Natomiast od strony północnej klasztor Benedyktynek, przedmieście Zawichojskie, osiedle Kruków oraz szpital. Od wschodu rozciąga się panorama Wisły i Gór Pieprzowych, od zachodu widać park miejski z wieżą ciśnień, kościołem Świętego Józefa oraz budynki dawnego klasztoru o.o. reformatorów.

Pierwotnie poszczególne kondygnacje wieży połączone były drabinami i pomostami przy otworach strzelniczych, metalowe schody wykonano dopiero w 1928 roku podczas jej remontu. Wjazd przez bramę zamykany był żelazną kratą.

Oprócz zabytków, Sandomierz może się także pochwalić niezwykłą popularnością w telewizji. A wszystko to za sprawą serialu "Ojciec Mateusz", którego akcja toczy się właśnie w tym mieście. Dzięki realizacji filmu, w którym występują znani aktorzy, z Arturem Żmijewskim w roli tytułowej miasto szturmem wdarło się na mapę najbardziej pożądanych przez turystów miejsc w kraju. Tłumnie przybywają więc do miasta, by nie tylko poczuć oddech historii, ale również podążać szlakiem detektywa w sutannie.

Podziemna Trasa Turystyczna

27-600 Sandomierz, Rynek 12, tel. 015 832 30 88, e-mail: [email protected] www.pttk-sandomierz.pl
Godziny otwarcia: w sezonie w godz. 10-18, po sezonie w godz. 10-17.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Sandomierz - królewskie miasto - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie