Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sędzia Anna Maria Wesołowska w Radomiu

Antoni Sokołowski
Sędzia Anna Maria Wesołowska w Radomiu.
Sędzia Anna Maria Wesołowska w Radomiu. Tadeusz Klocek
Sędzia Anna Maria Wesołowska opowiadała uczniom i ich rodzicom o nowych zagrożeniach, jakie mogą być związane z Internetem, grami, a także z przemocą rówieśniczą i konfliktami.

Sędzia Anna Maria Wesołowska w PSP nr1 w Radomiu

Sędzia Anna Maria Wesołowska, znana z programów telewizyjnych, na kilku spotkaniach w Radomiu opowiadała o nowych formach przestępstw, jakie zagrażają dzieciom i młodzieży szkolnej.

Nie podstawiać nóg

Organizatorem wizyty znanej sędzi był prezydent Radomia, Publiczna Szkoła Podstawowa numer 1 z Oddziałami Integracyjnymi, we współpracy z Wydziałem Edukacji i Wydziałem Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Miasta w Radomiu.

Swą wizytę w Radomiu Anna Maria Wesołowska rozpoczęła od spotkania z najmłodszymi dziećmi w Publicznej Szkole Podstawowej numer 1.

- Czy wolno się przezywać w klasie? Czy wolno koledze podstawić nogę? A czy wiedzieliście, że podstawianie nogi, to przestępstwo i można za to pójść do więzienia - opowiadała Anna Maria Wesołowska.

Dzieci chętnie włączały się w dyskusję. Opowiadały, co im przeszkadza nie tylko w szkole, ale i w domu.

- Rodzice nie powinni się kłócić, bo dzieci to widzą. Dorośli nie powinni też przeklinać - wyliczali uczniowie.

Pani sędzia tłumaczyła, jak unikać takich krytycznych zachowań, zwłaszcza między samymi uczniami.

Konsekwencje czynów

W Sali Koncertowej Urzędu Miasta odbyło się spotkania z uczniami klas IV-VI radomskich szkół podstawowych. Uczniowie dowiedzieli się o tym czego nie wolno robić w szkole i co może grozić za pozornie błahe przewinienia, bo czasami konsekwencje są bardzo poważne. Sędzia opowiedziała, jakie są formy łagodzenia konfliktów, były symulacje rozpraw sądowych, omówione zasady odpowiedzialności za naruszenie prawa.

- Chcieliśmy na tych spotkaniach zwrócić uwagę przede wszystkim na nowe zagrożenia, jakie czyhają na dzieci. Do takich należą zagrożenia związane z nowymi technologiami, grooming, zagrożenia internetowe, cyberprzemoc. Jednocześnie szukamy metod na unikanie tych zagrożeń - mówił Bogusz Florczak, dyrektor Publicznej Szkoły numer 1.

Uwagi do rodziców

Po południu odbyło się jeszcze jedno spotkanie z nauczycielami PSP nr 1, rodzicami i partnerami szkoły realizującymi działania z zakresu profilaktyki. Podczas każdych z tych spotkań poruszano nieco odmienne tematy, przystosowane do poszczególnych grup wiekowych, ale ogólnie dotyczyły one w większości odpowiedzialności dzieci i młodzieży za swoje czyny czy ich ewentualnych konsekwencji. Rodzice z kolei mogli porozmawiać o profilaktyce, na przykład o tym jak zapobiegać sięganiu przez młodzież po dopalacze, czy papierosy. Anna Maria Wesołowska radziła rodzicom, by współpracowali ze szkołą i interesowali się tym co dzieci robią po szkole,

- Chodzi nam też o to, by opracować zasady współpracy rodziców ze szkołą, a to służy budowaniu bezpieczeństwa - dodawali nauczyciele.

Po spotkaniach była okazja do wspólnych zdjęć ze znaną sędziną. Przypomnijmy, że Anna Maria Wesołowska była sędzią przez 27 lat. Jest współautorką ustawy o świadku koronnym i ekspertem od przestępczości zorganizowanej. Była członkiem składów orzekających w procesach najgroźniejszych gangów przestępczych.

Sędzia Anna Maria Wesołowska w sali koncertowej w Radomiu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie