MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Seks w ciąży

Beata ALUKIEWICZ <a href="mailto:alukiewicz@echodnia@eu" target="_blank" class=menu>alukiewicz@echodnia@eu</a>
Seks w ciąży jest jak najbardziej wskazany.
Seks w ciąży jest jak najbardziej wskazany.

Ciąża i narodziny dziecka są częścią życia seksualnego. Nie ma żadnego powodu, by rezygnować z radości kochania się, kiedy się nosi w sobie nowe życie. Więcej - właśnie wtedy można poznać tę radość w pełni, odkryć nowe doznania.

Sprzyjają temu zwłaszcza środkowe miesiące ciąży, gdy minęły już mdłości i kobieta rozkwita, a brzuch jest na tyle mały, że nie przeszkadza w czasie zbliżenia. Wbrew utartym schematom warto być matką i kochanką jednocześnie. Nawet z dużym brzuszkiem można wyglądać seksownie.

- Dużo kobiet w tym właśnie okresie ma zwiększone potrzeby seksualne - mówi dr Grzegorz Świercz, ginekolog. - Jest to związane z jednej strony z burzą hormonów, z drugiej z większym ukrwieniem szyjki macicy. Jeżeli więc nie ma przeciwwskazań medycznych, takich jak zagrożenie poronieniem, skurcze, krwawienia - kochajmy się. Na zdrowie i dla przyjemności.

Randka zamiast seksu?

Co jednak zrobić, gdy partnerka należy akurat do tej grupy kobiet, które w ciąży na seks nie mają ochoty? Na początku przyczyną niechęci są najczęściej mdłości, zmęczenie, obrzmiałe i wrażliwe na dotyk piersi. Później mogą dokuczać bóle krzyża spowodowane większym obciążeniem kręgosłupa. No i w czasie stosunku przeszkadza duży brzuch. Nudności i uczucie zmęczenia ustępują najpóźniej w czwartym miesiącu ciąży.

Kochanie się w nocy może być jednak dla kobiety wyczerpujące - w tym szczególnym okresie potrzebuje dużo snu. Dlatego odpowiedniejszą porą będzie na przykład niedzielne popołudnie, kiedy na ogół jest mniej zmęczona. Albo poranek, kiedy oboje nie spieszą się do pracy. Jeśli z kolei narzeka, że boli ją krzyż - do czego ma pełne prawo - najlepszym gestem zachęcającym, wręcz elementem gry wstępnej, będzie delikatny masaż wykonany przez partnera. Duży brzuch z kolei nie będzie przeszkadzał, gdy kochankowie wybiorą odpowiednią pozycję (patrz ramka).

Jeżeli mimo wszystko kobieta nie ma ochoty na seks, nie powinna udawać, że jest inaczej. Raczej spróbować wytłumaczyć, co czuje, że jej "nie" nie oznacza odrzucenia partnera (a tego mężczyźni nie lubią najbardziej), tylko wynika z jej stanu. A może zamiast seksu powrócić do narzeczeńskich czasów i do randek w parku i kolacji przy świecach?

Egzamin z miłości

Zdarza się jednak, że to mężczyzna ma kłopoty z zaakceptowaniem ciężarnej partnerki w roli kochanki. Jej zmieniona sylwetka wprawia go w zakłopotanie. Czasami się boi, że zrobi krzywdę dziecku.

- Nie jest to częste, ale są mężczyźni, którzy nie bardzo potrafią zaakceptować swoją dotychczas szczupłą, gotową na wszystko partnerkę, która zmieniła się w powolną panią z brzuszkiem - mówi prof. Lew Starowicz. - W takiej sytuacji nie ma co uprawiać seksu na siłę. Poza tym przecież seks nie jest jedynym sposobem wyrażania miłości.

No właśnie panowie: ciąża, to dla was egzamin z miłości. To czas, w którym się okazuje, czy naprawdę kochacie swoją dziewczynę, żonę, kochankę, czy trzymało was przy niej piękne ciało i fizyczne rozkosze. I pamiętajcie o jednym: to jacy dla niej będziecie, także w łóżku, przez te dziewięć miesięcy, może zadecydować, czy będzie chciała z wami być przez następne lata.

Dr Grzegorz Świercz, ginekolog

- Seks w ciąży - jak najbardziej. Ale pod jednym warunkiem: ciąża nie może być zagrożona. Jeżeli więc po stosunku, nawet gdy to jest tylko miłość francuska, kobieta odczuwa bóle w brzuchu, skurcze, czy plamienia, z miłości fizycznej trzeba zrezygnować. Z drugiej strony, kiedy przeciwwskazań nie ma, to czy się kochamy fizycznie czy nie, powinno zależeć przede wszystkim od chęci, a nie rytuału czy przyzwyczajenia. Są bowiem kobiety, które w tym okresie mają większe potrzeby, ale są też i takie, które mają zahamowania. I to trzeba uszanować.

Pozycje wskazane w zaawansowanej ciąży

Pozycja odwrotna

Kobieta kładzie się na mężczyźnie w pozycji półleżącej, wspierając się na wyprostowanych ramionach - pozycja ta doskonale się sprawdza począwszy od 2 trymestru ciąży. W trzecim trymestrze można ją nieco zmodyfikować - kobiecie wygodniej wówczas podgiąć nieco kolana i przybrać ułożenie siedzące.

Pozycja boczna

Mężczyzna leży na boku, kobieta kładzie się na plecach i przerzuca nogi przez biodro partnera. Pozycja umożliwia kontakt twarzą w twarz, mężczyzna nie uciska brzucha ciężarnej ani jej piersi, co bywa ważne w ostatnim trymestrze ciąży.

Pozycja boczna odwrócona (pozycja "łyżeczki")

Wskazana i jedynie dopuszczalna w bardzo zaawansowanej ciąży. Kobieta leży na boku z lekko podkurczonymi nogami, mężczyzna również na boku , lekko przytrzymując ją za biodra.

Zmodyfikowana pozycja klasyczna

Kobieta leży na plecach, obejmując nogami partnera na wysokości jego bioder. Mężczyzna klęczy, podpierając się rękami, by nie opierać się na brzuchu kobiety. Pozycja nie sprawdza się w zaawansowanych stadiach ciąży, kiedy brzuch jest zbyt duży.

Pozycja siedząca

Kobieta siedzi na kolanach mężczyzny, zwrócona twarzą do niego. Jeśli jej brzuch nie jest zbyt wielki, pozycja może obojgu sprawiać przyjemność, ponieważ umożliwia głęboką penetrację.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Seks w ciąży - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie