Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie niedaleko Radomia. Znalezisko ma ponad 2 tysiące lat (video)

Piotr KUTKOWSKI [email protected]
- Usłyszałem, że może to być popielnica mająca około 3 tysięcy lat i żebym koniecznie powiadomił o tym archeologów na swoim terenie – mówi Mariusz Mnich.
- Usłyszałem, że może to być popielnica mająca około 3 tysięcy lat i żebym koniecznie powiadomił o tym archeologów na swoim terenie – mówi Mariusz Mnich. Szymon Wykrota
Liczącą grubo ponad 2 tysiące lat popielnicę z ludzkimi szczątkami znalazł w lesie niedaleko Przytyka mieszkaniec wsi Oblas. Teraz tym sensacyjnym odkryciem zajmą się specjaliści.

Mariusz Mnich prowadzi gospodarstwo rolne. W sobotę pojechał ciągnikiem z rozrzutnikiem do pobliskiego lasu w miejsce, z którego okoliczni mieszkańcy od dawna wybierają piasek. Teren ten znajduje się ma na małym wzniesieniu, blisko bagien i rzeki Radomki.

- Załadowałem piasek łychą rozrzutnika, pojechałem do domu - opowiada - Wysypując piach usłyszałem zgrzyt. Zainteresowało mnie to, wstrzymałem rozładunek. W stercie piachu było częściowo uszkodzone, duże, gliniane naczynie a w nim części kości.

Mariusz Mnich przyznaje, że zastanawiał się co to jest i co z tym zrobić. W końcu korzystając z internetu skontaktował się archeologiem, któremu przesłał zdjęcia znaleziska.

- Usłyszałem, że może to być popielnica mająca około 2 tysiące lat i żebym koniecznie powiadomił o tym archeologów na swoim terenie - informuje Mariusz Mnich.

POPIELNICA U KONSERWATORA

We wtorek odkrywca załadował znalezisko w samochód i przyjechał z nim do naszej redakcji.
Małgorzata Cieślak - Kopyt, szefowa działu archeologii muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu zgodnie z procedurą skierowała nas do służb konserwatora zabytków. Kierujący radomską delegaturą Wojewódzkiego Urzędu

Ochrony Zabytków w Warszawie Marek Figiel od razu zainteresował się znaleziskiem i zaproponował spotkanie.

- Wygląda to na popielnicę pochodzącą z VI-VIII wieku przed nasza erą z grobu kultury grobów podkloszowych - ocenił - Brakuje tu jeszcze innych elementów, ale być może i one i inne groby wciąż są na tamtym terenie. Musimy teraz spisać protokół, zlokalizować to miejsce na mapie, potem zrobić wizję lokalną. I w zależności od tego, co stwierdzimy podjąć dalsze kroki.

CENNE ODKRYCIE

Zdaniem Marka Figla w dolinie rzeki Radomki archeolodzy dokonali wielu odkryć z różnych epok, ale następowało to zwykle na skutek własnych badań i ustaleń. Rzadko mieli natomiast do czynienia, by sygnał taki nadszedł od mieszkańca wsi.

W samym Radomiu ostatnie znaleziska z kultury grobów podkloszowych miały miejsce na przełomie lat 70-tych i 80-tych XX wieku na terenie obecnego osiedla Michałów. Udało się wtedy znaleźć i wydobyć kompletne wyposażenie grobu popielnicowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie